Znaczenie trutni w życiu rodziny pszczelej

Trutnie to samce pszczół miodnych, których rola w ulu sprowadza się do jednej, acz niezwykle istotnej funkcji – unasieniania królowej podczas lotu godowego. Niezależnie od tego, że nie zbierają pokarmu, nie sprzątają i nie wykonują innych prac ulowych, ich obecność warunkuje przetrwanie gatunku.

Czytaj więcej

Syropy do podkarmiania i podkarmiaczki dla pszczół - nierozłączny duet

W hodowli pszczół kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego pokarmu swoim skrzydlatym podopiecznym. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na syropy do podkarmiania i podkarmiaczki, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i rozwoju pszczół. W tym kompleksowym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat syropów do podkarmiania pszczół oraz podkarmiaczek, które ułatwiają podawanie tego pokarmu.

Czytaj więcej

Kompleksowy przewodnik po formach silikonowych do świec - sposób na wykorzystanie wosku pszczelego

Formy silikonowe do świec to narzędzia, które znacznie ułatwiają proces produkcji świec. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są formy silikonowe do świec, jakie rodzaje są dostępne na rynku, jak prawidłowo z nich korzystać oraz jak wybrać idealną formę silikonową do swoich potrzeb. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej

Węza pszczela – dlaczego tak ważna jest jej jakość?

Węza to arkusz wosku z obustronnie wytłoczonymi dnami komórek pszczelich (lub trutowych – wtedy nazywana jest węzą trutową) o wielkości dostosowanej do wymiarów ramki, jaką pszczelarz wykorzystuje w ulu.

Czytaj więcej

Kompleksowy przewodnik po odzieży pszczelarskiej: od podstaw do profesjonalnych rozwiązań

Odzież pszczelarska to niezbędny element wyposażenia każdego pszczelarza, zarówno amatora, jak i profesjonalisty. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom strojów pszczelarskich, ich funkcjom oraz materiałom, z których są wykonane. Dowiesz się także, jak wybrać odpowiednią odzież dla siebie i swoich dzieci oraz gdzie można ją nabyć.

Czytaj więcej

Miodarka - niezbędny sprzęt każdego pszczelarza. Wszystko, co musisz wiedzieć przed startem sezonu

Miodarka stanowi kluczowe narzędzie w pasiece, niezbędne do wydobywania miodu z plastrów. Każdy, kto podejmuje decyzję o hodowli pszczół, musi dokładnie rozważyć wybór odpowiedniej miodarki.

Czytaj więcej

Uwaga! Nowe przepisy mogą pomóc pszczelarzom z UE w walce z fałszowaniem miodu!

Parlament Europejski intensywnie pracuje nad nowymi przepisami, które mają na celu ochronę konsumentów przed fałszowaniem miodu.

Czytaj więcej

10 największych błędów w pszczelarstwie

Pszczelarstwo wiąże się z głębokim zrozumieniem i szacunkiem dla pszczół i przyrody. Każdy pszczelarz, niezależnie od stopnia doświadczenia, stoi przed wyzwaniami, które mogą wpływać na zdrowie i produktywność swoich rodzin. Błędy w pszczelarstwie, często wynikające z niewiedzy, rutyny, błędnych przyzwyczajeń, czy nawet z nadgorliwości, mogą mieć poważne konsekwencje

Czytaj więcej

Jak etykiety, nakrętki, opakowania na słoiki i ich spójny design wpływają na sprzedaż miodu?

Właściwie dobrane etykiety, nakrętki, słoiki oraz ogólny wygląd produktu mają ogromne znaczenie dla jego atrakcyjności i w efekcie - sprzedaży. Projektowanie opakowań i etykiet dla miodu to nie tylko estetyka, ale skuteczna komunikacja z klientami. Zima to idealny czas, by przemyśleć te aspekty

Czytaj więcej

Produkcja świec w domu – sposób na dodatkowe zyski z pasieki

Świece z wosku pszczelego cieszą się zainteresowaniem wśród konsumentów i właścicieli pasiek, gdyż stanowią świetny sposób na podniesienie zysków. Cenione za swoją naturalność, wspaniały i kojący zapach, tworzą niepowtarzalny nastrój w każdym domu. Jak wygląda produkcja świec woskowych? Skąd wziąć pomysł na wspaniałe wyroby i co należy wiedzieć o materiałach oraz formach?

Czytaj więcej

5 Książek, które każdy pszczelarz powinien przeczytać

Opracowaliśmy listę 5 książek, które są idealnym źródłem wiedzy i inspiracji dla każdego pszczelarza. Niezależnie od tego czy jesteś w branży od lat, czy dopiero zaczynasz – poniższe pozycje będą znakomitą lekturą. Poniżej znajdziesz trzy kategorie: praktyczne poradniki, książki pełne ciekawostek oraz beletrystykę nawiązującą tematyką do naszych ulubionych owadów.

Czytaj więcej

Jak zrobić mydło w domu – przegląd form, barwników, olejków eterycznych i zapachowych

Nadeszła jesień, a wraz z nią długie wieczory, które można wypełnić wspólnym rodzinnym zajęciem. Robienie mydła w domu to kreatywna zabawa i wyjątkowy sposób na stworzenie czegoś wyjątkowego i przydatnego zarazem. Nie zapominajmy także, że święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami – gotowe mydełko własnego wyrobu to znakomity pomysł na prezent dla każdego.

Czytaj więcej

Ule korpusowe w twojej pasiece – podstawowe informacje

Jednym z najpopularniejszych typów uli są ule korpusowe, które mają charakterystyczną budowę i szereg zalet. Każdy z nich ma jednak swój typ, który należy dopasować do wielkości pasieki i kierunku jej rozwoju. Jaki ul korpusowy będzie najlepszy do pasieki towarowej, a jaki lepiej sprawdzi się w pasiece amatorskiej? Poznajcie ich podstawowe różnice oraz przypomnijcie sobie wiedzę na temat budowy ula, którą powinien posiąść każdy pszczelarz.

Czytaj więcej

Rodzaje pszczół – królowa, robotnice i trutnie

Ul pszczeli to niezwykle fascynujące środowisko, które tętni życiem i charakteryzuje się niesamowicie sprawną organizacją. Wewnątrz tego małego, pracowitego społeczeństwa można kilka rodzajów pszczół, z których każda odgrywa unikalną rolę w ekosystemie ula. W tym artykule zgłębimy różnorodność pszczół w ulu, ich specjalizacje oraz współpracę, która jest kluczowa dla przetrwania całego zbiorowiska. 

Czytaj więcej

Zastosowanie ramki pracy

Dla wykonywania poszczególnych zabiegów w pasiece wstępnym etapem powinno być zdiagnozowanie ich zasadności. Jednym z instrumentów służących do tego celu jest ramka pracy. Korzystanie z niej to stara i wypróbowana metoda ustalania stanu w jakim znajduje się rodzina pszczela. Dodatkowo można wykorzystać ją  jako źródło pozyskiwania wosku czy element strategii zwalczania warrozy.

Czytaj więcej

Strój pszczelarski nie musi być nudny. Jak przez lata ewoluowała „moda” pasieczna?

Historia ubrań dla pszczelarzy sięga daleko w przeszłość. Stroje pszczelarskie, pełniące rolę ochronną podczas wybierania miodu, przeszły długą drogę od prostych konstrukcji do zaawansowanych i skutecznych rozwiązań, które mamy dzisiaj.

Czytaj więcej

Pożytki pszczele warte uwagi

Stare pszczelarskie przysłowie mówi: dobrzy pszczelarze są tam, gdzie dobre są pożytki. W zasadzie nie sposób się z tym nie zgodzić. Dzisiejsze możliwości logistyczne sprawiają, że atrakcyjne pszczele pożytki w zasięgu kilkudziesięciu a nawet kilkuset kilometrów jak najbardziej są dostępne dla każdego opiekuna pszczół. Zorganizowanie wędrówki wymaga jednak pewnej wiedzy dotyczącej pastwisk. 

Czytaj więcej

Co to jest warroza i jak uratować pszczoły

Walka z warrozą jest już na stałe wpisana w czynności bartnika na wszystkich kontynentach. Dzieje się tak, ponieważ to niebezpieczne roztocze powoduje ogromne straty w pogłowiu rodzin pszczelich oraz przenosi liczne choroby. Czy Varroa Destructor jest możliwy do zupełnego wyplenienia z pasieki? Jakie są dostępne środki na walkę z tą najgroźniejszą chorobą pszczół?

Czytaj więcej

Nastrój rojowy – jak możemy mu zapobiegać?

Rojenie się pszczół wpisane jest w ich naturę. To dla owadów forma rozprzestrzeniania się i zajmowania nowych siedlisk. Jednak z punktu widzenia pszczelarza wyjście roju to niemal same straty. Powoduje ono potężne zaburzenie w funkcjonowaniu rodziny produkcyjnej, często wykluczające pozyskanie z niej miodu nawet do końca sezonu. Czasem, o ile rójka spowodowana jest błędem pszczelarza, traci on także wartościową matkę.

Czytaj więcej

Wiosenne miodobranie

  Trwa wiosna. Aura póki co jest umiarkowanie korzystna. Nie jest tak ciepło jak powinno być w maju, ale godzin w których pszczoły mogą odbywać loty po wziątek jest całkiem sporo. Co kilka dni pada deszcz, co sprzyja nektarowaniu większości roślin. Nadstawki napełniają się więc miodem, a pszczelarze szykują się do pierwszego w tym roku miodobrania.

Czytaj więcej

Pszczoła miejscowa - czyli jaka?

Najwięcej radości sprawiają nam nasze pszczoły wiosną i na początku lata. Każdą chwilę ładnej pogody wykorzystują na zbiór drogocennego nektaru i pyłku. Z lipowego i chabrowego wziątku zrobią te najlepsze i najbardziej polskie miody, lipowy i lipcowy. Rozkoszna muzyka pszczół grających na okwieconych drzewach i łąkach zachwyci każdego. Dla nas to poezja, ale dla naszych skrzydlatych przyjaciółek bardzo ciężka praca.

Czytaj więcej

Startujemy w nowy sezon

Wielkimi krokami zbliża się wiosna! Wraz z nią powoli startuje nowy sezon, a to oznacza mnóstwo pracy w pasiece. Na obcowanie z pszczołami zawsze powinniśmy mieć chęć i nie ma tu miejsca na wymówki w stylu "zrobię to jutro" albo "odłożę to na później". Bez względu na okoliczności przychodzi czas w którym wszystko inne zostawiamy z boku i pędzimy do pasieki. Bo wiosna i pszczoły na nas nie zaczekają.

Czytaj więcej

Rośliny miododajne i pyłkodajne kwitnące wiosną

Powoli i niezdecydowanie, ale jednak zbliża się wiosna. Warto więc pomyśleć o wzbogaceniu istniejących zasobów roślinnych, nasadzając gatunki atrakcyjne dla owadów zapylających. Skupimy się tu na gatunkach, które dostarczają nektaru łatwo dostępnego dla pszczół miodnych oraz pokarmu białkowego, czyli pyłku, niezbędnego do rozwoju rodziny pszczelej.

Czytaj więcej

Kremowanie miodu - po co, czym i jak kremować miód

Pszczelarstwo, jak wiele innych działów produkcji rolnej, nacechowane jest zróżnicowaniem produktywności w poszczególnych sezonach. Lata urodzajne przeplecione są okresami mniej obfitymi. Po niesprzyjającym sezonie za to miód jest łatwiej sprzedać, gdyż jest go mniej. Gdy jednak panuje urodzaj, to na rynek napływają duże ilości towaru, co z kolei wzmaga konkurencję cenową. 

Czytaj więcej

Apiterapia - zbawienne działanie produktów pszczelich

Miód oraz inne produkty pszczele mają szerokie zastosowanie – począwszy od branży spożywczej, poprzez kosmetyki, aż po medycynę niekonwencjonalną. Bywasz zmęczony, cierpisz na różne choroby lub po prostu chcesz zadbać o swoje zdrowie? Dowiedz się, na czym polega apiterapia i jak zacząć korzystać z jej dobrodziejstw od zaraz!

Czytaj więcej

Rozmiary ramek pszczelich oraz węzy – co powinieneś o nich wiedzieć?

W hodowli pszczół każdy detal ma znaczenie, gdyż nieprawidłowo dobrane ramki czy węzy sprawią, że pszczoły nie będą w stanie prawidłowo budować plastrów. Jeśli dodatkowo planujemy przenosić rodzinę lub aktualne ramki uległy zniszczeniu, będziemy musieli szybko zorientować się, jaki rozmiar będzie pasował do naszej pasieki. Dodatkowo zimowa pora idealnie nadaje się do pracy z ramkami i wtapianiem w nie węzy. 

Czytaj więcej

Pyłek, mleczko, jad, pierzga i propolis - co warto o nich wiedzieć?

Wszyscy znamy wiele cennych informacji o miodzie – w końcu stanowi on główny produkt w każdej pasiece. Bartnicy pozyskują jednak także inne dary natury wytwarzane przez pszczoły, do których należą mleczko, pyłek, pierzga i propolis. Zachodzą między nimi subtelne różnice zarówno pod kątem składu chemicznego, jak i właściwości zdrowotnych oraz kosmetycznych. Co warto wiedzieć o tych drogocennych produktach pochodzenia pszczelego?

Czytaj więcej

Zaczynasz przygodę z pszczelarstwem? – dowiedz się, co będzie ci potrzebne

Pszczelarstwo jest dziedziną, która początkami sięga jeszcze czasów przed naszą erą! Marzy Ci się własna pasieka, ale nie wiesz, jakie akcesoria pszczelarskie będą niezbędne? Czy od razu musisz kupować zaawansowaną miodarkę? Dowiedz się, co jest niezbędne, by zacząć przygodę z pszczołami!

Czytaj więcej

Jak wygląda prawidłowa zimowla pszczół i jakie prace warto wykonać w chłodnej porze roku?

Gdy nadchodzą mrozy i śnieg powoli zaczyna przysypywać teren pasieki, możemy zająć się poszerzaniem naszej wiedzy, doglądając jednocześnie uli. O czym należy pamiętać zimową porą? Czy można pozostawić pszczoły same sobie, aż do wiosny? Dowiedz się, jak powinna przebiegać prawidłowa zimowla pszczół i czy zostały dopilnowane wszystkie najważniejsze czynności przed nadejściem chłodów.

Czytaj więcej

Jaki prezent dla pszczelarza? Poznaj 7 niezawodnych propozycji!

Wielkimi krokami zbliżają się grudniowe okazje do obdarowywania najbliższych. Za niecały miesiąc Mikołajki, a niedługo po nich Boże Narodzenie. Każdy chciałby znaleźć pod choinką lub w skarpecie coś dopasowanego do swoich pasji i zainteresowań. Co podarować pszczelarzowi?

Czytaj więcej

Niepełnosprawność – czy to przeszkoda w pszczelarstwie?

Niekiedy nie trzeba być niepełnosprawnym na wózku inwalidzkim, aby doświadczyć trudności w pracy w pasiece. Wystarczy kilkadziesiąt lat na karku i po prostu zwyczajna niemoc fizyczna. Wówczas przydają się ułatwienia sprzętowe, które umożliwiają pracę w pozycji siedzącej. Przecież doskonale wiadomo, że im dłużej jesteśmy aktywni zawodowo czy uprawiamy swoje pasje – tym dłużej pozostajemy młodzi duchem.

Czytaj więcej

Październik w pasiece – zaplanuj jesienne prace

Jesień w Polsce jest bardzo zmienna, jeśli chodzi o pogodę. Bywają bardzo przyjemne dni, podczas których słońce nie żałuje nam swoich promieni, ale zdarzają się też całe tygodnie w towarzystwie deszczu i zimnych nocy. Gdy tych ciepłych dni jest sporo – sytuacja sprzyja jeszcze pszczołom znosić pyłek z ostatnich kwitnących kwiatów – nawłoci, gorczycy czy wrzosów. 

Czytaj więcej

Pszczoły zjednoczyły świat w Istambule - relacja z Apimondii

Kongres Apimondia, który pod koniec sierpnia miał miejsce w tureckim Stambule, to wydarzenie przyciągające rzesze pszczelarzy z całego globu. Targi branżowe oraz wykłady czy panele dyskusyjne to nie wszystko, co mają do zaoferowania organizatorzy wydarzenia. Co dwa lata reprezentanci dziesiątek krajów walczą o medale w przeróżnych kategoriach w ramach szeroko pojętego pszczelarstwa. 

Czytaj więcej

Odzież pszczelarska - jak o nią dbać?

Strój pszczelarski i wygląd jego poszczególnych elementów zmieniał się na przestrzeni dziesięcioleci, podobnie jak sprzęty używane w pracowniach pszczelarskich. Na szczęście jednak zachowały się tradycje pszczelarskie i bartnicze, a samo zajęcie zyskuje sobie coraz więcej zainteresowanych.

Czytaj więcej

Jakie informacje należy umieścić na słoikach z miodem? Sprawdź 7 obowiązkowych pozycji!

Temat etykietowania słoików jest zawsze aktualny i wzbudza wiele wątpliwości, szczególnie w obecnym okresie miodobrania i konfekcjonowania miodu. Pszczelarze, zwłaszcza początkujący mają wątpliwości co do umieszczania poszczególnych informacji na etykiecie, a przeszukiwanie internetu często prowadzi do dezinformacji – publikacje są bowiem niespójne. 

Czytaj więcej

Interesująca nowość w pasiekach - ule z EPP

W ostatnim czasie na rynku pszczelarskim pojawił się pewien innowacyjny produkt: ul wielkopolski wykonany z EPP. Czym jest ten tajemniczy materiał i co go właściwie odróżnia od styropianu?

Czytaj więcej

Największe muzea i skanseny pszczelarskie w Polsce

Pszczelarstwo i jego historia, ale także sama pszczoła i jej biologia są na tyle fascynujące, że w Polsce powstało kilka ośrodków, w których możemy zgłębić tę tematykę w sposób przystępny zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Poniżej przedstawiamy kilka największych i najciekawszych miejsc do odwiedzenia. Może właśnie podczas wakacji uda się Wam wygospodarować odrobinę wolnego czasu i połączyć przyjemne z pożytecznym?

Czytaj więcej

Wakacyjne prace w pasiece

Lipiec i sierpień to nieco spokojniejszy czas niż dwa poprzednie miesiące. To także okres, gdy nastroje rojowe są już niemal całkiem wyciszone, a pożytki - długotrwałe. Pszczoły mogą na nich pracować podczas ustabilizowanej pogody. Jednak w pasiece dalej jest co robić.

Czytaj więcej

Jak zwiększyć sprzedaż miodu?

Aby sprzedawać więcej miodu i innych produktów pszczelich z pewnością warto promować dobry wizerunek pasieki poprzez obecność w mediach społecznościowych, ale także przez udział w lokalnych wydarzeniach. Targi zdrowej żywności, festyny, dożynki – warto rozejrzeć się za takimi możliwościami.

Czytaj więcej

Jak łatwo usprawnić i przyspieszyć miodobranie?

Właśnie rozpoczął się czas zbioru pierwszych miodów konsumpcyjnych. Okres zimowy był dla większości pasieczników całkiem udany, więc o ile pogoda będzie sprzyjająca - można spodziewać się owocnych miodobrań. W zależności od regionu, zaczną się one już od połowy maja. To zarówno czas radości, nagrody za trud i poświęcaną owadom uwagę, ale też naprawdę ciężka harówka. Jak ulżyć sobie i pszczołom? Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na zaoszczędzenie czasu i sił w sezonie miodowym.

Czytaj więcej

Przyspieszenie odsklepiania plastrów. Czy to możliwe?

Każdy, kto prowadzi pasiekę z pewnością zmaga się z niedoborem czasu podczas pracy nad pozyskiwaniem miodu i pozostałych dóbr pszczelich. Zmechanizowanie pasieki prędzej czy później staje się nieuniknione, jeśli chcemy zwiększyć skalę działalności lub po prostu zyskać trochę czasu. Która z pasiecznych czynności jest najbardziej żmudną i czasochłonną? Odpowiecie: „odsklepianie przed wirowaniem”. Też jesteśmy tego zdania. Chcąc przyspieszyć ten proces sięgnijmy po jedno z rozwiązań dostępnych na rynku.

Czytaj więcej

Jak pomóc pszczołom zwalczyć groźne choroby?

Pszczoły w pasiekach na całym świecie, niestety także w Polsce, cierpią wskutek groźnych chorób. Zanika bioróżnorodność pszczelich pastwisk, która daje naturalną siłę pszczelim społecznościom do pozostawania w dobrej kondycji, utrzymywania wigoru na wysokim poziomie. Nienależyta jest także dostępność, a więc i rotacja substancji aktywnych stosowanych w celu zwalczania warrozy. Czy podawane gotowe pokarmy mogą mieć wpływ na zdrowotność pszczół? Spróbujmy zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie.

Czytaj więcej

Spore ułatwienie - standaryzacja w pasiece

Ujednolicenie rozmiarów sprzętów ma nie lada znaczenie dla wygody i co za tym idzie, szybkości obsługi pasieki. Bardzo ważne jest zatem ujednolicenie wszystkich elementów ula. Można zaoszczędzić wiele czasu, jeśli w pasiece będzie wykorzystywany jeden rozmiar ramki, jeden typ korpusu, dennic i daszków.

Czytaj więcej

Nowość! Olejki zapachowe i barwniki do wyrobu mydeł

Kosmetyki na bazie naturalnych składników cieszą się ogromną popularnością ze względu na niepodważalne korzyści, jakie przynosi ich stosowanie. Są bezpieczne dla skóry, nie wywołują alergii, a ich zapach jest piękny, naturalny i niedrażniący. Jednym z podstawowych wyrobów kosmetycznych, który znajdziemy w niemal każdym domu jest mydło w kostce. 

Czytaj więcej

Gotowe syropy dla pszczół

W poprzednim artykule przedstawione zostały najważniejsze cechy gotowych pokarmów płynnych do karmienia zimowego i stymulacji rozwoju pszczół, które firma Łysoń oferuje polskim pasiecznikom. Zalet ich użycia jest sporo, więc przejdźmy do przeglądu konkretnych produktów.

Czytaj więcej

Jak skutecznie stymulować wiosenny rozwój rodzin pszczelich?

Gdy słońce wędruje wyżej nad horyzontem, a powietrze rozgrzeje się do kilkunastu stopni, rozpoczyna się spektakl miły sercu każdego opiekuna pszczół. Główny oblot wiosenny rozbudza nadzieje na wysokie zbiory miodu. Przygotowanie pszczół do wykorzystania dobrodziejstw natury, do gromadzenia miodu, jest szalenie istotne. Jeśli to się nie uda, kolejna szansa na udany sezon nadarzy się dopiero za rok.

Czytaj więcej

Czy warto stosować gotowy syrop?

Schyłek lata to bardzo ważny czas w kontekście przygotowania rodzin pszczelich do zimowli i następującego po niej sezonu produkcji miodu. Szczególnie ważne jest zapewnienie owadom dostatecznych ilości zapasów zimowych. Można je zbudować w oparciu o gotowe, płynne pokarmy węglowodanowe. 

Czytaj więcej

Co robić, gdy brakuje w ulach pokarmu po zimie?

Czas zimy jest szczególnie trudny dla pszczół. Nie mają one możliwości uzupełniania zapasów, niewiele jest także narzędzi którymi dysponuje pszczelarz, by wspomóc swe rodziny pszczele. Często w minionych latach notowano utraty kolonii w wyniku śmierci głodowej. Zagłada następowała jeszcze zimą lub wczesną wiosną. 

Czytaj więcej

Produkty pszczele – pyłek pszczeli w praktyce

Mówi się, że pyłek pszczeli to prawdziwy superfood. Jest świetnym źródłem białka, minerałów, mikro- i makroelementów, enzymów i witamin (A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12). Ponadto zawiera kwas foliowy, inozytol, biotynę, kwas pantotenowy, kwercytynę. Ogółem w pyłku zdefiniowano ponad 250 różnych korzystnych związków chemicznych.

Czytaj więcej

Stymulacja wiosennego rozwoju rodzin pszczelich

Po wyjątkowo ciepłym lutym nastała dość chłodna pogoda. Czy to przeszkadza pszczołom? Wydaje się, że warunki najgorsze nie są, choć i dalekie od optymalnych. Na plus zaliczyć należy fakt, że w prognozach nie ma wichur. Jest też dość słonecznie i sucho – to przyjemna dla wszystkich, także dla pszczół odmiana od okresów dżdżu z utrzymującą się bardzo wysoką wilgotnością względną powietrza. 

Czytaj więcej
Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.