Ule i elementy uli

Lyson - Ule i elementy uli
Pokazano 1-60 z 407 pozycji

Ul i odpowiedni jego dobór to podstawa w hodowli pszczół. Bez względu na to, czy jesteś wielbicielem tradycyjnych uli drewnianych czy też idziesz z duchem czasu i wybierasz ule z poliuretanu, styropianu czy te najbardziej innowacyjne ule z EPP – w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór rodzajów uli od najbardziej rozpowszechnionych w naszym kraju uli wielkopolskich po ule Dadant i uliki weselne.

Ul jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania rodziny pszczelej. To w nim pszczoły żyją i tam też gromadzą zapasy pożywienia. Odpowiednia budowa ula zapewnia łatwy dostęp do rodziny i umożliwia prace pasieczne bez nadmiernego drażnienia pszczół.

W naszej ofercie znajdziecie ule i ich części składowe, z których zbudować można idealny dom dla rodzin pszczelich.

Budowa i rodzaje uli

Wszystkie współczesne ule są konstrukcją w kształcie sześcianu. Składają się z dna, zwanego dennicą, korpusu gniazdowego, nadstawki, powałki i daszku. Sercem ula jest korpus gniazdowy – to w nim pszczoły się rozmnażają, a matka składa jaja.

Poszczególne rodzaje uli różnią się między sobą nie tylko gabarytami, ale także budową i przede wszystkim wielkością.

Najpopularniejszy w naszym kraju jest ul wielkopolski, do którego wkładamy ramki o wymiarach 360x260 mm. Jest on szczególnie ceniony przez pszczelarzy ze uwagi na niemal nieograniczoną pojemność. Standardowy ul wielkopolski składa się z dwóch korpusów gniazdowych i jednej półnadstawki. Jednak można dokładać do niego dodatkowe kondygnacje.
Ten rodzaj ula sprawdzi się także w pasiekach wędrownych.

Ul warszawski jest wygodny, więc najczęściej spotyka się go w niewielkich, przydomowych pasiekach. Jego zaletą jest bezpieczna zimowla pszczół i ramki zbliżone wielkością do naturalnej struktury gniazd pszczelich, co zmniejsza ryzyko ucieczki rodziny. Niestety te ule nie podlegają rozbudowie. Nie da się także wyjąć ich dennicy.

Trzecim popularnym typem jest ul Dadanta, który wyróżnia się jednym pomieszczeniem gniazdowym. Taka budowa znacznie usprawnia utrzymywanie kontroli nad rodziną pszczelą.

Poza wymienionymi wyżej trzema ulami, które najczęściej można spotkać w Polsce, oferujemy także ule Ostrowskiej, Langstrotha czy ule Apipol. Warto pamiętać o tym, że ze względów praktycznych najlepiej jest mieć w swojej pasiece jeden rodzaj ula.

Pasieka od podstaw – jakie ule kupić?

Założenie pierwszej pasieki wymaga zakupu wielu akcesoriów pszczelarskich. Najważniejszym z nich i z pewnością jednym z bardziej kosztownych jest zakup uli dla pszczół. Zależnie od wybranego rozmiaru ramki ule mogą mieć różne rozmiary. Największe są zazwyczaj ule drewniane, które pomimo wielu innowacji na rynku nadal są bardzo popularne, gdyż charakteryzują się dobrą wentylacją gniazda. Początkujący pszczelarze, którzy stoją przed wyborem pierwszych uli do swojej pasieki chętnie sięgają po ule poliuretanowe. Są one zdecydowanie lżejsze, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Do pasiek wędrownych z kolei najczęściej są wybierane bardzo lekkie i wygodne w transporcie ule styropianowe.

W ofercie naszego sklepu można znaleźć wszystkie wymienione wyżej typy uli. Sprzedajemy zarówno ule malowane, jak i niemalowane na różne typy ramek. Nasze ule występują w różnych konfiguracjach. Bogaty wybór części składowych uli pozwala na zbudowanie własnego ula w dowolnej konfiguracji. Warte uwagi są także zestawy startowe dla pszczelarzy, które zawierają ule wielkopolskie w wybranym rozmiarze oraz kilka niezbędnych akcesoriów pszczelarskich.

Ule Łysoń dla każdego pszczelarza

Ule naszej produkcji są cenione za najwyższą jakość i trwałość, która gwarantuje niezachwiany i zrównoważony rozwój rodzin pszczelich.
W podkategorii ule styropianowe można nabyć lekkie i nowoczesne konstrukcje, które stanowią doskonałą izolację dla pszczół w okresie zimowym. Dzięki długiej żywotności i solidnym wykonaniu stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych drewnianych uli. Na szczególną uwagę zasługuje NOWOŚĆ – ul z EPP czyli spienionego polipropylenu. Jego podstawową zaletą jest niska absorbcja wilgoci – podstawa dla prawidłowej higieny pasieki. Kupując ul z EPP zmniejszamy do minimum podatność na powstawanie grzybów i pleśni. 

W naszej ofercie znajdziecie pełne wyposażenie do wybranego ula, a także pozostałe sprzęty i akcesoria pasieczne: podkarmiaczki, ramki do uli, miodarki, odzież pszczelarską – wszystko, co potrzebne jest zarówno początkującemu, jak i doświadczonemu pszczelarzowi.

 

 

FAQ

jak układać ramki w ulu wielkopolskim?

Układanie ramek w ulu wielkopolskim zależy od pory roku i temperatury zewnętrznej. Istnieją dwa główne sposoby układania ramek:

Zabudowa zimna w ulu:

  • Ramki ustawione są prostopadle do wylotu ula.
  • Stosowana jest głównie zimą, gdy pszczoły skupiają się w centralnej części gniazda, aby utrzymać ciepło.
  • Układ ten zapewnia lepszą wentylację ula i ułatwia pszczołom regulację temperatury.

Zabudowa ciepła w ulu:

  • Ramki ustawione są równolegle do wylotu ula.
  • Stosowana jest wiosną, latem i jesienią, gdy pszczoły potrzebują więcej przestrzeni do rozwoju.
  • Układ ten ułatwia pszczołom rozszerzanie gniazda i składanie miodu.

Ogólne zasady układania ramek w ulu:

  • Ramki z czerwiem pszczelim: Umieść je w centralnej części gniazda, w pobliżu matki pszczelej.
  • Ramki z pokarmem: Umieść je po bokach gniazda, z dala od czerwienia.
  • Ramki puste: Umieść je na zewnątrz gniazda, w nadstawce.
  • Zachowaj odstępy między ramkami: Pszczoły potrzebują miejsca do poruszania się i pracy.
  • Upewnij się, że ramki są stabilnie osadzone: Zapobiegnie to ich przypadkowemu przesunięciu lub przewróceniu.
0
Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.