W hodowli pszczół kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego pokarmu swoim skrzydlatym podopiecznym. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na syropy do podkarmiania i podkarmiaczki, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i rozwoju pszczół. W tym kompleksowym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat syropów do podkarmiania pszczół oraz podkarmiaczek, które ułatwiają podawanie tego pokarmu.

Podstawy podkarmiania pszczół: syropy i podkarmiaczki dla pszczół

Podkarmianie rozwojowe pszczół to ważny element hodowli tych owadów, mający na celu zapewnienie im odpowiedniej ilości pokarmu, szczególnie w okresach niedoboru nektaru. W tym celu stosuje się syrop dla pszczół, który jest podawany za pomocą specjalnych podkarmiaczek. W kolejnych sekcjach omówimy szczegółowo, czym jest podkarmianie pszczół syropem oraz jaką rolę odgrywają podkarmiaczki oraz pokarmy płynne dla pszczół w hodowli.

Co to jest podkarmianie pszczół syropem?

Podkarmianie rozwojowe pszczół syropem polega na dostarczaniu im specjalnie zbilansowanego syropu, który stanowi źródło energii i składników odżywczych Syrop ten zastępuje nektar, którego brakuje w okresach niedoboru pokarmu, które mogą wystąpić także latem, np. przy deszczowej pogodzie lub skrajnych upałach. Podkarmianie syropem ma na celu wspomaganie rozwoju pszczół, utrzymanie ich zdrowia oraz zapewnienie odpowiedniej ilości pokarmu, aby mogły przetrwać trudne okresy.

Rola podkarmiaczek w hodowli pszczół

W hodowli pszczół stosuje się różne rodzaje podkarmiaczek, które ułatwiają pszczelarzom podawanie syropu rodzinom pszczelim.

W ofercie sklepów internetowych pszczelarze znajdą szeroki wybór podkarmiaczek dostosowanych do różnych potrzeb i typów uli. Od klasycznych podkarmiaczek ramkowych, po nowoczesne modele skrzynkowe i powałkowe - każdy znajdzie tu idealne rozwiązanie dla swojej pasieki.

Podkarmiaczki ramkowe, niczym kolejne ramki w ulu, to prosty i sprawdzony sposób na dostarczenie pokarmu pszczołom. Wykonane z drewna lub plastiku, o pojemności od 1,8 do 4 litrów, są łatwe w użyciu i stosunkowo tanie.

Dla tych, którzy cenią wygodę i chcą obserwować pobieranie pokarmu przez pszczoły, idealne będą podkarmiaczki górne. Umieszczane na wierzchu ula, niczym dodatkowy korpus, oferują pojemność od 2 do 7 litrów. Na szczególną uwagę zasługuje nowa podkarmiaczka z przezroczystego tworzywa.

Podkarmiaczki skrzynkowe to nowoczesne rozwiązanie cenione przez pszczelarzy za dużą pojemność (od 3 do 12 litrów) i wygodę użytkowania.

Podkarmiaczki powałkowe, montowane na powałce ula, nie zabierają miejsca w ulu i pozwalają na obserwację pszczół pobierających pokarm z płytkiej miseczki.

Dla pszczelarzy szukających szybkiego i prostego rozwiązania, podkarmiaczki wlotowe montowane na wylotku ula będą strzałem w dziesiątkę. Choć ich pojemność jest mniejsza (od 0,5 do 1 litra), to oszczędzają czas i mogą służyć również jako poidła dla pszczół.

Wybór odpowiedniej podkarmiaczki zależy od wielu czynników, takich jak siła rodziny pszczelej, pora roku, ilość potrzebnego pokarmu i preferencje pszczelarza

Jakie są różne typy syropów dla pszczół?

Na rynku dostępne są różne rodzaje syropów dla pszczół, które różnią się składem, właściwościami oraz zastosowaniem. Oto niektóre z nich:

Apikand Premium syrop

To pokarm, który wybornie sprawdzi się pod koniec lata i wczesną jesienią. Produkt jest gotowym syropem do karmienia zimowego pszczół. Ma do tego celu optymalną recepturę. Zawiera bowiem 40% fruktozy oraz po 30% glukozy i sacharozy. Pamiętając o tym, że owady rozłożą ostatni z wymienionych cukrów na cukry proste, które już zawiera ten produkt, w pożywieniu z którego korzystać będą w okresie zimy i wczesnej wiosny znajdować będą się wyłącznie dwa doskonale przyswajalne przez nie cukry – fruktoza i glukoza. Minimalnie większy udział pierwszego z nich zapewni zapasom płynną formę, przeciwdziałać będzie ich krystalizacji. Właśnie fruktoza i glukoza potrzebne są pszczołom w trakcie zimowli, gdyż dają im czystą energię niezbędna do wygrzania kłębu. Wszelkie dodatki, choć cenne w innych okresach roku, w tym okresie mogą niepotrzebnie obciążać układ pokarmowy pszczół i zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się biegunek w przypadku przeciągającej się bądź niespokojnej zimowli. Apikand Premium syrop jest pokarmem bezpiecznym w stosowaniu we wrześniu i październiku, gdyż nie wywołuje rabunków. Dla pewności jednak tym, jak i innymi płynnymi pokarmami płynnymi lepiej jest karmić pszczoły wieczorem, po ustaniu lotów.

Apikand syrop zbożowy

Po udanej zimowli pszczelarze podejmują działania zmierzające do przygotowania pszczół do wykorzystania najwcześniejszych pożytków towarowych. Część takich prac wykonywali jeszcze w poprzednim roku. Jednak po głównym oblocie wiosennym znów nadarza się sposobność do decydowania o tym w jakim tempie przebiegał będzie rozwój owadów. Jednym z pomocnych rozwiązań, po które na tym etapie można sięgać, jest Apikand syrop zbożowy. Systematyczne podawanie niewielkich porcji tego produktu w widoczny sposób pobudza pszczoły do rozwoju wiosennego, budowy optymalnej siły i struktury pozwalającej na zgromadzenie satysfakcjonujących ilości miodu. To także produkt po jaki sięgać można w warunkach wystąpienia przerw w taśmie pożytkowej albo w czasie przeciągających się załamań pogody, które uniemożliwiają pszczołom wykonywanie lotów po wziątek.


Apikand syrop z ziołami

Pomimo wszelkich starań i trosk, licznych działań i zabiegów, niekiedy kondycja przezimowanych pszczół i tak odbiega od oczekiwań ich opiekuna. Bywa, że pod koniec zimy ale i wczesną wiosną występują biegunki, jeden z typowych objawów nienajlepszej zimowli. Jeśli do tego dojdzie, firma Łysoń przybędzie z pomocą. Ma ona w swej ofercie pokarm w postaci gotowego do spasania produktu. Mowa o Apikand syrop z ziołami. Ten wartościowy pokarm w swym składzie zawiera cukry takie jak fruktoza, glukoza, cukry inwertowane, wodę, oraz ekstrakty ziołowe z tymianku, pokrzywy, pigwy, nagietka, dziurawca, rumianku, bazylii, mięty i piołunu. Można on być stosowany po wystąpieniu objawów Nosema Apis czy Nosema Cerenae. Najkorzystniej jest jednak dokonać jego aplikacji profilaktycznie, a więc w sytuacji, gdy pszczelarz stwierdzi ryzyko wystąpienia tych groźnych i wielce niepożądanych zagrożeń.

Oferta płynnych pokarmów dla pszczół APIKAND jest szeroka. Jest także dostosowana do potrzeb jakie mogą wystąpić w krajowych pasiekach. Każdy ich właściciel czy opiekun może dzięki temu zadbać o swoje skrzydlate podopieczne najlepiej jak to tylko możliwe podając im sprawdzone i gotowe do użycia pokarmy. Warto wspomnieć, że wszystkie pokarmy APIKAND mają rekomendację Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Wybór odpowiedniego syropu dla pszczół zależy od celów hodowli, potrzeb pszczół oraz dostępności i ceny poszczególnych rodzajów syropu do zakarmiania.

Podawanie syropu dla pszczół: kiedy i jak należy karmić pszczoły?

Właściwe podawanie syropu dla pszczół jest kluczowe dla utrzymania ich zdrowia i zapewnienia odpowiedniej ilości energii. W tej sekcji omówimy, kiedy należy podawać syrop dla pszczół oraz jak pszczoły pobierają syrop, w tym ich zachowania i preferencje.

Kiedy należy podawać płynny pokarm dla pszczół?

Dawne zalecenia pszczelarskie nakazywały zakończenie karmienia pszczół syropem cukrowym przed 10 września. Jednak obserwacje poczynione w ostatnich latach, uwzględniające zmiany klimatu i wydłużający się okres kwitnienia nawłoci, skłaniają do rewizji tych ustaleń.

Granica czasowa wyznaczona przez Wandę Ostrowską opierała się na dwóch fundamentach. Po pierwsze, zdolność pszczół do odparowywania wody z syropu gwałtownie spada, gdy temperatura powietrza spada poniżej 10°C. Podawanie w takich warunkach syropu o proporcji wody do cukru 2:3, a tym bardziej 1:1, stwarza ryzyko dla zdrowia owadów. Obecnie jednak, dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, przygotowanie rozcieńczonego pokarmu do przechowywania w plastrach możliwe jest nawet w październiku.

Po drugie, karmienie pszczół syropem zawierającym wyłącznie sacharozę przed 10 września prowadziło do osłabienia rodzin, ograniczając zdolność karmicielek do przygotowywania pokarmu dla larw. Starsza, letnia pszczoła, która i tak nie miała szans na przetrwanie zimy, zużywała się podczas przetwarzania syropu, co osłabiało potencjał rodziny pszczelej.

Na szczęście rozwój technologii pszczelarskiej przyniósł nowe rozwiązania, które pozwalają na znaczne opóźnienie karmienia zimowego. Zakończenie zbiorów miodu z nawłoci często następuje dopiero w połowie września. Rozpoczęcie podawania w tym czasie gotowych pokarmów płynnych APIKAND jest całkowicie bezpieczne dla pszczół. Nie wpływa ono negatywnie ani na populację zimującego pokolenia, ani na jego potencjał do wychowu młodej pszczoły pod koniec zimy i na początku wiosny.

Syrop dla pszczół skład

Dodatkowo, produkty gotowe dla pszczół oferują szereg innych zalet:

  • Optymalna kompozycja cukrów: idealnie dopasowana do potrzeb pszczół.
  • Stabilność i odporność na psucie: dzięki czemu można je bezpiecznie przechowywać.
  • Naturalne składniki: brak ryzyka zatrucia pszczół.
  • Wysoka przyswajalność: bez problemów z biegunkami czy innymi komplikacjami podczas zimowania.
  • Brak dekstryn (maltozy i maltitriozy): zapewniające zdrowie i kondycję pszczół.
  • Uniwersalność: możliwość zastosowania w różnych typach podkarmiaczek.
  • Długi okres przydatności do użycia: wygodne przechowywanie i użytkowanie.

Pobieranie syropu przez pszczoły: co warto wiedzieć?

Pobieranie syropu przez pszczoły odbywa się w sposób naturalny, gdyż syrop naśladuje nektar, który pszczół zbierają z kwiatów. Pszczoły pobierają syrop za pomocą swojego aparatu gębowego, a następnie przenoszą go do ula, gdzie jest przetwarzany na miód.

Podsumowując, podawanie syropu dla pszczół jest ważnym elementem hodowli pszczół, który pozwala na utrzymanie ich zdrowia i zapewnienie im odpowiedniej ilości energii. Należy jednak pamiętać o dostosowaniu podawania syropu do potrzeb pszczół i sytuacji, a także o obserwacji ich zachowania i preferencji.

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiliśmy zagadnienia związane z podkarmianiem pszczół syropem oraz wykorzystaniem podkarmiaczek w hodowli pszczół. Przedstawiliśmy podstawy podkarmiania pszczół, różne typy syropów oraz proporcje i skład syropu dla pszczół. Omówiliśmy również kiedy i jak podawać syrop pszczołom, jak wykorzystać syrop i podkarmiaczkę rozwojową oraz jakie pokarmy płynne są najlepsze dla pszczół zimą.

Pamiętaj, że kluczowe jest wybranie odpowiedniego syropu oraz podkarmiaczki, które będą wspierać rozwój i zdrowie Twoich pszczół. Warto również zwrócić uwagę na opinie innych pszczelarzy oraz porównać opinie na temat różnych rodzajów syropów, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla potrzeb swoich rodzin pszczelich.

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.