Kremowanie miodu - po co, czym i jak kremować miód

Pszczelarstwo, jak wiele innych działów produkcji rolnej, nacechowane jest zróżnicowaniem produktywności w poszczególnych sezonach. Lata urodzajne przeplecione są okresami mniej obfitymi. Po niesprzyjającym sezonie za to miód jest łatwiej sprzedać, gdyż jest go mniej.

Gdy jednak panuje urodzaj, to na rynek napływają duże ilości towaru, co z kolei wzmaga konkurencję cenową. Warto jest wówczas  po prostu poszerzyć ofertę. To przyciągnie nowych klientów i sprawi, że być może obecni będą kupować od nas więcej.

Najłatwiejszym sposobem prowadzącym do realizacji obu tych celów jest kremowanie miodu. Ponadto, kremując miód można wzbogacić go o różne dodatki (np. liofilizowane owoce). Taki produkt jest coraz bardziej pożądany.

Po co kremować miód?

Kremowanie miodu jest znane pszczelarzom od wielu lat. Nie zyskało jednak większej popularności. Miody kremowane wciąż są dość trudno dostępne na rynku, oferowane są przez nieliczne pasieki. Można rzec, że jest to swego rodzaju nisza. Kremowanie miodu pozwala pszczelarzowi odnieść szereg korzyści. 

Większa sprzedaż miodu

Kremowanie miodu pozwala zwiększyć wolumen sprzedaży produktów z pasieki na kilka sposobów. Przede wszystkim wykształciła się już pewna grupa konsumentów, którzy poszukują takiego właśnie produktu.  Kremowany miód lepiej "trzyma się" pieczywa. Jest także bardziej lubiany przez dzieci niż "miód lejący".

Przeważnie osoby, które ukochały sobie ten rodzaj mają  doświadczenia związane z miodem rzepakowym kremowanym. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny gatunek miodu który można ucierać do postaci kremu.

Czyniąc to także z surowcem pozyskanym z innych roślin można w łatwy sposób podwoić pasieczną ofertę. Jest duża szansa, że osoby odwiedzający przypasieczny punkt sprzedaży czy stoisko podczas festynu albo jarmarku zainteresują się nowym dla siebie produktem i będą chciały go spróbować. Poza tym warto pamiętać, że konsumenci stali się dziś po prostu wygodni. Lubią robić zakupy w miejscach, gdzie będą mogli zaopatrzyć się we wszystkie  potrzebne produkty. Poszerzenie oferty o katalog miodów kremowanych przełoży się zatem na zwiększenie liczby transakcji sprzedażowych.

Sprzedaż miodu po wyższych stawkach

Kremowanie miodu jest procesem, który wymaga nieco nakładu czasu, pracy i inwestycji w porządnej jakości sprzęt. Warto uświadamiać to osobom zainteresowanym nabyciem takiego miodu. Jeżeli zrobimy to w sposób delikatny, wyważony, ale i przekonujący, to nie ma co obawiać się negatywnej reakcji klientów na fakt, że miód kremowany jest nieco droższy. Zakup kremownicy w takim wypadku może zwrócić się już w pierwszym, najpóźniej w drugim sezonie. W kolejnych latach inwestycja ta przyniesie wymierne korzyści, gdyż będzie po prostu zarabiać. Oferując klientom miód kremowany warto podkreślać, że jest to produkt ekskluzywny, dedykowany najbardziej wymagającym spośród z nich. Te argumenty zachęcą wielu z nich do wypróbowania nowego dla siebie produktu. Gdy zaś raz spróbują, to przynajmniej część z nich wróci po więcej.

Kremowanie miodu – sprzedawaj więcej i drożej

Nie można wykluczać także, że po pewnym czasie uda się wypracować oba wymienione powyżej efekty. To scenariusz najlepszy z możliwych, i co godne podkreślenia, wielce realny. U podstaw sukcesu, jak w wielu przypadkach, leży jakość. Oferowany miód musi być dobrze przygotowany. Kremowanie powinno być prowadzone w dobrych warunkach, przeznaczyć do niego należy wyłącznie dobrej klasy surowiec. Sam proces powinien trwać też odpowiednio długo, tak by wszystkie wyczuwalne większe grudki zostały rozbite i finalny produkt miał jednolitą, jedwabistą konsystencję. Taki krem szybko zjedna sobie grono wiernych zwolenników, którzy będą systematycznie powracali do naszej pasieki po kolejne partie tegoż rarytasu.

Czym kremować miód?

Są różne sposoby. Niektórzy wykorzystują do tego celu ręczne wiertarki wyposażone w wymyślne mieszadła. Jeżeli jednak chcemy robić to porządnie, to nie idźmy na skróty. Przecież jakość finalnego produktu jest wypadkową wielu czynników, które zachodzą na etapie jego wytwarzania. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni sprzęt. Do tego celu dedykowane są specjalne urządzenia . Kremowanie miodu, zależnie od potrzeb można przeprowadzić w urządzeniach o różnej pojemności. Są one wyposażone w sterowniki umożliwiające programowanie parametrów pracy. Niektóre z nich są wyposażone w płaszcz grzewczy, inne nie. Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania musi być podyktowana analizą własnych potrzeb i przewidywanego sposobu korzystania z urządzenia.

Jak kremować miód?

W swej pasiece praktykowałem kilka metod. Co warte odnotowania, wszystkie zakończyły się powodzeniem. Proces ten nie nastręcza wielu trudności, nie jest w gruncie rzeczy pracochłonny. Do tego celu używa się:

  • w większości miodu lejącego, tzw. patoki oraz miodu już skrystalizowanego, tzw. krupca
  • w większości patoki i miodu wcześniej skremowanego
  • w większości patoki, krupca i częściowo miodu wcześniej skremowanego

Każdy z tych sposobów prowadzi do dobrych rezultatów. Z tego powodu nie należy obawiać się niepowodzenia. Proporcje miodów o odmiennych konsystencjach, różne gatunki miodu, długość czasu potrzebna do uzyskania jedwabistego kremu miodowego a także kilka przykładowych przepisów znajduje się w kolejnej części niniejszego artykułu.

Jakie gatunki miodu dają się kremować?

Kremowaniu poddać można wiele gatunków miodu.  U mnie były to: rzepakowy, wielokwiatowy, borówkowy, jeżynowy (leśny), lipowy i nawłociowy.

Tabela: Przykładowe metody kremowania miodu z uwzględnieniem gatunków

Gatunek miodu Patoka (l) Krupiec (l) Miód kremowany (l) Czas kremowania (doby)
Rzepakowy 25 5 0 2
Rzepakowy 30 Krystalizacja ½ po upływie ok. tygodnia od zalania kremownicy 0 2
Borówkowy 30 2 3 4
Wielokwiatowy 30 1 2 6
Nawłociowy 40 1 2 9

Źródło: Opracowanie własne

Miód rzepakowy w procesie kremowania pożądaną formę finalną uzyskuje najszybciej. Już po dwóch dniach staje się jedwabisty, nie czuć w nim grudek. Kremowanie miodu szybko zachodzi także w wiosennych wielokwiatach. Większą cierpliwością należy wykazać się w przypadku miodów letnich, a zwłaszcza jesiennych.

Kremownice do miodu

Kremowanie miodu dokonuje się przy pomocy specjalnych urządzeń – kremownic miodu. W zależności od zapotrzebowania można wybrać model o odpowiednio pojemnym zbiorniku. W ofercie firmy Łysoń znajdują się urządzenia o pojemności 50l, 70l, 100l, 150l oraz 200l. Mogą one być zasilane prądem o napięciu 230V lub 400V. Praca urządzenia do kremowania miodu składa się z 75 minutowych cykli. Przez 15 minut kremownica uciera miód, a przez kolejne 60 trwa przerwa. Urządzenia te są zbudowane ze stali nierdzewnej. W zależności od wielkości zbiornika są wyposażone w zawory spustowe, także nierdzewne, o średnicy 6/4” lub 2”. Również moc silnika uzależniona jest od wielkości kremownicy. W najmniejszym modelu jest to 0,18kW, w największych 1,1 kW. Prędkość obrotowa mieszadła wynosi 36 obr./min.

Kremownice miodu z podgrzewanym płaszczem

W ofercie firmy Łysoń dostępne są także kremownice wyposażone płaszcz grzewczy. Te urządzenia także wykonane są z materiału spełniającego wszelkie wymagania w zakresie higieny i bezpieczeństwa produkcji żywności – z blachy nierdzewnej. Są zasilane prądem o napięciu 230V lub 400V i podobnie jak uprzednio omawiana seria produktów zawory spustowe są tu dostosowane do wielkości wsadu. Producent oferuje jednak urządzenia o pojemności 50l, 70l, 100l, 150l, 200 l jak również kremownicę znacznie większą, przeznaczoną do profesjonalnego użytku. To urządzenie może jednocześnie kremować aż 600l miodu. Ponieważ zużywa 4 kW, to dostępne jest jedynie w wersji zasilanej prądem o napięciu 400V. Wszystkie urządzenia do kremowania miodu marki Łysoń wyposażone są w prosty w obsłudze, intuicyjny sterownik C-01 przy zasilaniu 400V, C-02 przy 230V i C-03 przy opcji 230V Premium.

Czy warto nabyć podgrzewane urządzenie do kremowania miodu?

Takie dodatkowe wyposażenie urządzenia kremującego pozwala pszczelarzowi odnieść dodatkowe korzyści. Po pierwsze pozwala na dekrystalizację miodu. Może się bowiem złożyć tak, że po zalaniu kremownicy miodem szybko krystalizującym, np. rzepakowym, z różnych względów rozpoczęcie procesu ucierania nie będzie możliwe. Gdy cały wsad skrystalizuje należy podgrzać go do temperatury ok. 30°C lub nieznacznie wyższej. Jest ona bezpieczna ze względu na walory jakościowe i prozdrowotne miodu – nie obniży jego aktywności enzymatycznej. Miód o takiej temperaturze staje się jednak zdecydowanie luźniejszy i uprzednio unieruchomione w krupcu mieszadło będzie mogło po podgrzaniu wsadu rozpocząć pracę. Proces kremowania prowadzi się następnie w pokojowej temperaturze, bez podgrzewania. Na czas rozlewania wsad można kolejny raz nieznacznie ocieplić. To sprawi, że szybciej napełnimy opakowania jednostkowe a finalny produkt będzie doskonałej jakości. 

Słowo podsumowania

Kremowanie miodu to działanie w interesie zarówno konsumenta jak i pszczelarza. Produkt taki jest wygodny w użyciu. Nie brudzi słoika, talerza czy stołu jak miód lejący. Jego wydobycie ze słoika jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku twardych miodów skrystalizowanych. Miód w postaci kremu jest szczególnie lubiany przez dzieci. Wyuczony za młodych lat nawyk spożywania miodu sprawi, że wiele z nich będzie przez całe życie sięgać po ten niebywale wartościowy produkt jakim jest miód. Poszerzenie oferty przynosi wiele korzyści pasiecznikowi. Dzięki temu wzrosną jego dochody, zwiększy się liczba klientów. Zakup urządzenia do kremowania miodu, bez względu na wybrany model, zwróci się zaś bardzo szybko. Do tego kremowany miód można łączyć z dodatkami, a takie produkty cieszą się obecnie ogromnym powodzeniem.

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.