Pszczoły zjednoczyły świat w Istambule - relacja z Apimondii

Kongres Apimondia, który pod koniec sierpnia miał miejsce w tureckim Stambule, to wydarzenie przyciągające rzesze pszczelarzy z całego globu. Targi branżowe oraz wykłady czy panele dyskusyjne to nie wszystko, co mają do zaoferowania organizatorzy wydarzenia. Co dwa lata reprezentanci dziesiątek krajów walczą o medale w przeróżnych kategoriach w ramach szeroko pojętego pszczelarstwa. Oceniane są miody, produkty spożywcze na jego bazie, kosmetyki zawierające produkty pszczele, literatura, projekty kulturalne, sprzęt pasieczny i wiele innych. Nasi rodacy przywieźli ze stolicy Turcji aż 12 medali, konkurując w nagrodzonych kategoriach m.in. z Australią, USA, Wielką Brytanią, Chinami czy Niemcami.

apimondia istambul

Apimondia – czym właściwie jest?

Międzynarodowa Organizacja Związków Pszczelarskich od 127 lat zrzesza miłośników pszczół z 81 krajów świata - od Tanzanii aż po Wyspy Fidżi. Tegoroczne spotkanie branżowe Apimondia odbyło się po raz 47. Warto nadmienić, że Polska także była kiedyś gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia. W Warszawie w 1987 roku odbyło się 31. spotkanie pszczelarzy z całego świata. Na tę okoliczność wydano nawet specjalną serię znaczków pocztowych!

Apimondia w Polsce zdj. z pasieka.24

Pszczoły wybawieniem dla świata

“Pszczoły zjednoczą świat” – oto hasło tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Pszczelarskiego Apimondia. Tym razem organizacja tego pszczelarskiego święta stanowiła duże wyzwanie nie tylko dla federacji, ale także dla wyczekujących na nie uczestników. Panująca jeszcze do niedawna pandemia koronawirusa spowodowała przesunięcie wydarzenia z roku 2021 na 2022. Pierwotnie gospodarzem miała być Rosja. Jednak z wiadomych względów, władze Międzynarodowej Organizacji Związków Pszczelarskich podjęły decyzję o zmianie miejsca wydarzenia z Ufa w Rosji na stolicę Turcji. Kraj ten miał całkiem świeże doświadczenie jeśli chodzi o goszczenie u siebie międzynarodowego kongresu pszczelarskiego – był bowiem gospodarzem 45. edycji Apimondii w 2017 roku. 

Polska ważnym graczem w świecie pszczelarstwa

Grupa Łysoń bierze udział w konkursach Apimondii od 2013, kiedy to w Kijowie otrzymała złoty medal w kategorii dużych stoisk. Podczas kolejnych 3 edycji wydarzenia medali było w sumie 13. Tym razem podczas jednego tylko kongresu zdobyliśmy ich aż 12, co zwróciło uwagę uczestników spotkania na nasz kraj. Jak rozłożyły się wspomniane medale? Fundacja Apikultura zdobyła trzy złote krążki, w tym za książkę edukacyjną dla dzieci "Pewnego razu w pasiece...", ul edukacyjny dla najmłodszych, pełen ramek z interesującymi informacjami o pszczołach oraz fotografię pszczelarską. Wydawnictwo „Pasieka” wyróżniono brązowym medalem za doskonale wszystkim znany dwumiesięcznik o tym samym tytule oraz srebrnym medalem za naukową książkę o anatomii pszczoły miodnej. Książka ukaże się na polskim rynku już w przyszłym roku. W kategorii kosmetyków na bazie produktów pszczelich linia Honey Therapy Gospodarstwa Pasiecznego Łysoń otrzymała złoty medal za mydło peelingujące i po srebrnym medalu za masło do ciała oraz mydło różane z propolisem. Każdy, kto miał okazję testować produkty tej linii na swojej skórze wie, że to nagrody w pełni zasłużone. Brązowym medalem wyróżniono także świecę z wosku pszczelego w kształcie róży. Z kolei wyjątkowy ekspozytor na miody z elementami wyciętymi z węzy zachwycił jury, zdobywając złoto. Przyznawano także nagrody za albumy o tematyce pszczelarskiej. Tutaj złoto przypadło Gospodarstwu Pasiecznemu Łysoń za wzruszającą pozycję "My life - my apiary" i srebro za album z artystycznie zaaranżowanymi zdjęciami biżuterii „Bee & Love” projektu Fundacji Apikultura.

apimondia turkey ul edukacyjny

Wygląd tegorocznego stoiska LYSON mocno wyróżniał się na tle innych. 120 metrów kwadratowych powierzchni było ozdobione przez kolorowe ścianki z wizerunkami kobiet w imponujących wiankach z miododajnych kwiatów – inspiracją był artystyczny projekt „Bees & Flowers” fundacji Apikultura.

Ekspozycja produktowa bogata w wielobarwne ule i innowacyjne rozwiązania sprzętowe przyciągała wielu odwiedzających, a obecny na stoisku zespół prowadził interesujące rozmowy o pszczelarstwie z przedstawicielami kilkudziesięciu krajów.

lyson apimondia

Apimondia tchnie niezwykle przyjazną atmosferą, którą tworzą ludzie pełni miłości i szacunku dla pszczół. To wydarzenie to także okazja do wielu spotkań po latach, ale i nawiązywaniu nowych kontaktów z ludźmi z najodleglejszych zakątków globu. Z radością oglądamy zdjęcia z naszej stoiskowej „ścianki” na której pozują uśmiechnięte twarze odwiedzających.

lyson apimondia turkey

Kolejny międzynarodowy kongres pszczelarski startuje 4 września 2023 w Chile. Nie jest to może lokalizacja łatwo osiągalna dla polskich pszczelarzy, ale na pocieszenie nadmienimy, że Apimondię 2025 będziemy mieli całkiem niedaleko – w duńskiej Kopenhadze! Warto choć raz pojawić się na tym wydarzeniu i na własne oczy zobaczyć jak duża jest jego skala, i jak mocno sympatia do pszczół może połączyć ludzi z tak odległych zakątków świata.

apimondia 2022 lyson

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.