Zaczynasz przygodę z pszczelarstwem? – dowiedz się, co będzie ci potrzebne

Pszczelarstwo jest dziedziną, która początkami sięga jeszcze czasów przed naszą erą! Marzy Ci się własna pasieka, ale nie wiesz, jakie akcesoria pszczelarskie będą niezbędne? Czy od razu musisz kupować zaawansowaną miodarkę? Dowiedz się, co jest niezbędne, by zacząć przygodę z pszczołami!

Strój dla początkujących pszczelarzy

Zakładając pasiekę musisz przede wszystkim zabezpieczyć się przed użądleniami pszczół. Jeśli nie obawiasz się owadów i zamierzasz hodować jedną z łagodnych ras (dla przypomnienia – rasy pszczół i ich charakterystyka), możesz zdecydować się na sam kapelusz z siateczką, który ochroni najważniejsze części ciała czyli głowę oraz szyję. Musi być dopasowany do twojego rozmiaru, by szczelnie przylegał i gwarantował najlepszą ochronę. Jeśli obawiasz się ukąszeń, poza kapeluszem możesz założyć bluzę pszczelarską chroniąca górną część ciała. Jeśli jednak nie miałeś do tej pory do czynienia z pszczołami lub co gorsza, jesteś uczulony na ich jad, koniecznie wyposaż się w kombinezon pszczelarski. Musi on być wykonany z wytrzymałych materiałów wraz z systemami wentylacji niezbędnymi w czasie wielogodzinnej pracy. Pamiętaj o tym, by do pracy z pszczołami założyć również wygodne obuwie i wysokie skarpetki, by nie doznać użądleń w najmniej oczekiwane miejsca.

Ubiór początkującego dla pszczelarza

Podstawowe narzędzia pszczelarskie

Drobny sprzęt pasieczny jest niezbędny przy pracy z ramkami, ulami, na każdym etapie prac. W jego skład powinny wchodzić:

Dłuto pasieczne musi być wykonane z materiałów nierdzewnych i sprężyste, by nie uległo uszkodzeniu w czasie podważania elementów ula. Ten podstawowy sprzęt w pasiece nie może być również zbyt naostrzony, a jego wielkość należy dobrać do własnych zdolności manualnych.

Zmiotka pszczelarska służy do omiatania plastrów oraz do spędzania pszczół z powałek np. w czasie przeglądów. Wybierając najlepszy model należy zwrócić uwagę na jej szerokość – powinna odpowiadać rozmiarom ramek. Włosie musi być sprężyste i delikatne, by nie drażnić owadów. To drobne narzędzie pszczelarskie przyda się również w czasie omiatania dennic i innych elementów ula z nieczystości.

W codziennej pracy pszczelarza niezbędny jest także podkurzacz kwasoodporny, który można kupić już za kilkanaście złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że tanie akcesoria pszczelarskie nie wytrzymają zazwyczaj więcej niż jeden sezon i będziemy zmuszeni do ich wymiany. Wysokiej jakości podkurzacz powinien posiadać zabezpieczenia przed oparzeniami. Do czego służy podkurzacz? Do odymiania rozdrażnionych pszczół np. w czasie wyjmowania plastrów czy okresowych przeglądów.

Nóż do odsklepiania pomoże w czasie odsklepiania miodu z ramek. Umożliwia on sprawne i szybkie zdjęcie warstwy wosku, jednak jeśli będziemy mieli do czynienia z plastrami o nierównej zabudowie, powinniśmy także rozważyć widelec, docierający bez problemu do zagłębień. Sam nóż, jak i widelec, nie mogą być ostre, by zniwelować ryzyko skaleczenia.

Drut nierdzewny do ramek sprawdzi się w czasie montażu węzy pszczelej. Powinien on być nierdzewny i wytrzymały.

W czasie miodobrania niezastąpione będzie także nierdzewne sito, które pozwoli na efektywną filtrację miodu z drobnych nieczystości tuż po ukończeniu jego odwirowywania.

Narzędzia dla początkującego pszczelarza

Narzędzia pszczelarskie większych gabarytów

W pasiece niezbędna będzie również miodarka. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z pszczołami, lepszym pomysłem będzie wybór mniejszego urządzenia, nawet z napędem ręcznym, które nie obciąży zbytnio naszego budżetu. Miodarki z napędem elektrycznym mieszczące wiele ramek są polecane do dużych gospodarstw pasiecznych. Na co zwracać uwagę w czasie zakupu miodarki pisaliśmy niedawno TUTAJ. W ramach przypomnienia – miodarka służy do odwirowywania miodu z plastrów i jej model musi być przystosowany do posiadanych uli oraz ramek. Wysokiej jakości urządzenia są wykonane z blachy kwasoodpornej, przystosowane do kontaktu z żywnością.

Ule, ramki i węzy

Gdy posiadamy już wszystkie narzędzia dla pszczelarzy, nie możemy zapominać o samych ulach i ich niezbędnym wyposażeniu! Ul to miejsce, w którym przez cały rok mieszkają pszczoły. Jego wybór należy dokonać pod kątem budowy, komfortu pracy czy np. przestrzeni jaką dysponujemy. W ofercie producentów znajdziesz ule warszawskie, wielkopolskie, dadant oraz inne, które różnią się specyfikacją. Sprawdź, jakie są wymiary uli i ich charakterystyka.

Do uli należy dobrać odpowiednie ramki, a do ramek węzę. Ramki pszczele są na ogół wykonane z drewnianych beleczek i występują w pakietach po kilka lub kilkanaście sztuk. Węza pszczela to nic innego jak szablon z komórkami plastra pszczelego, na którym pszczoły budują plastry miodu. Jest ona zazwyczaj wykonana z wosku.

Co jeszcze będzie przydatne

Jeśli skompletowałeś wszystkie powyższe narzędzia i akcesoria, możesz rozważyć zakup dodatkowych elementów, które usprawnią pracę w pasiece. W czasie miodobrania niezbędne będą pojemniki na miód, do których przelejesz gotowy produkt pszczeli. Warto zadbać także o odpowiednie etykiety, które pozwolą na oznakowanie każdego słoika. W sprzedaży funkcjonują także pojemniki na miód z zaworem, które usprawniają rozlewanie oczyszczonego miodu do słoików. Jeśli będziesz przewoził ramki lub rój pszczeli, możesz zainwestować w transportówkę z dykty lub styropianu, która musi być przystosowana do rozmiarów twoich ramek.

Inne niezbędne akcesoria

Zestawy zawsze pod ręką

Masz problem z wybraniem najlepszych narzędzi i akcesoriów, dzięki którym założysz i rozwiniesz swoją pierwszą pasiekę? Skorzystaj z naszych zestawów startowych, które są dostosowane do twoich potrzeb. Zawierają wiele z wymienionych wyżej elementów – inne możesz dokupić po czasie. Wolisz samodzielnie wybrać wszystkie produkty? Zobacz ofertę naszego sklepu pszczelarskiego i zostań wprawionym bartnikiem już dziś! W końcu praca z pszczołami daje ogromne ilości satysfakcji, relaksuje i pozwala uzyskać naprawdę pyszny i smaczny miód, który ma liczne właściwości zdrowotne.

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.