Ule korpusowe w twojej pasiece – podstawowe informacje

Jednym z najpopularniejszych typów uliule korpusowe, które mają charakterystyczną budowę i szereg zalet. Każdy z nich ma jednak swój typ, który należy dopasować do wielkości pasieki i kierunku jej rozwoju. Jaki ul korpusowy będzie najlepszy do pasieki towarowej, a jaki lepiej sprawdzi się w pasiece amatorskiej? Poznajcie ich podstawowe różnice oraz przypomnijcie sobie wiedzę na temat budowy ula, którą powinien posiąść każdy pszczelarz.

Ule korpusowe – budowa i materiały wykonania

Prawidłowo funkcjonująca pasieka musi być wyposażona w wiele specjalistycznych sprzętów oraz pomieszczeń, które zapewnią jej efektywne prowadzenie. Podstawą są ule, które muszą gwarantować pszczołom odpowiednie warunki bytowe, chroniąc je przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi i stwarzając najbardziej korzystny mikroklimat. Ich pojemność powinna być dostosowana do potrzeb rodziny pszczelej, umożliwiając jej rozwój i gromadzenie zapasów miodu.

Wśród uli wyróżnia się trzy główne typy:

 • ule leżaki,
 • ule kombinowane,
 • ule korpusowe (inaczej ule wielokorpusowe).

Ule leżaki są proste w obsłudze, gdyż umożliwiają dostęp do każdej ramki oraz wiele przestrzeni manipulacyjnej. Ule kombinowane powstały po to, by oddzielić nad gniazdem czysty miód. Ule korpusowe spotkamy w każdej pasiece, która ma zadatki do prowadzenia towarowej gospodarki, licząc nawet do kilku tysięcy pni. Wśród nich wyróżniamy wiele rodzajów takich jak ul wielkopolski czy ul Dadant.

Typy uli

Jak jednak jest zbudowany ul korpusowy? Każdy z typów różni się poszczególnymi parametrami, jednak mówiąc ogólnie, każdy z nich składa się z kilku korpusów gniazdowych, w których żyją pszczoły. Dzięki takiej budowie mamy możliwość nadstawiania kolejnych korpusów, zapewniając praktycznie nieograniczony rozwój rodzinie pszczelej. Zazwyczaj kilka jednakowych kondygnacji pełni rolę gniazda, a pozostałe stają się magazynami miodu. Pozostałe elementy zgadzają się ze standardową budową ula.

Budowa ula – elementy główne

 • korpus gniazdowy,
 • dennica, daszek i podstawka,

Budowa ula – elementy ruchome:

 • ramki,
 • nadstawki,
 • kraty odgrodowe,
 • zatwory i maty,
 • poduszki ocieplające,
 • podkarmiaczki,
 • wkładki
 • mostki wylotowe,
 • powałki,
 • inne elementy w zależności od typu ula i jego produkcji.

Budowa ula korpusowego

Ul korpusowy drewniany, jak i model z innych materiałów, musi być wykonany w oparciu o standardy, z uwzględnieniem wymiarów ramek. Pożądaną cechą jest jego lekkość, dlatego drewno coraz częściej wymienia się na inne materiały o dobrych parametrach izolacyjnych takie jak pianka poliuretanowa i styropian. Wygodna obsługa wymaga również tego, by ul korpusowy był łatwo rozbieralny, dając możliwość sprawnego przeprowadzenia zabiegów higieniczno-sanitarnych. Ule korpusowe warszawskie, jak i inne typy, mogą być wykonane z drewna czy styropianu. Do produkcji modeli z drewna wykorzystuje się na ogół drzewa iglaste, rzadziej liściaste, jednak są one wypierane z rynku na rzecz uli z tworzyw sztucznych, które są bardziej trwałe i mniej kłopotliwe w konserwacji. Ule styropianowe są lekkie, ciepłe i nie ulegają biodegradacji jak drewno, przez co można je łatwo odkażać. Warto także przyjrzeć się ulom z EPP - ekologicznego i trwałego materiału przyszłości.

Zalety uli wielokorpusowych

Ule korpusowe, nazywane często ulami wielokorpusowymi, mają wiele zalet, które warto poznać:

Zalety:

 • łatwa możliwość dostawiania korpusów
 • powiększanie ula i przestrzeni dla rodziny, jak i jej odejmowanie,
 • dzięki pracy na korpusach ograniczamy ingerencję w rodzinę pszczelą,
 • uniwersalność – mogą z niego korzystać pasieki amatorskie, jak i towarowe,
 • będzie idealnym domem dla silnych rodzin pszczelich
 • ten typ ula sprawdzi się na terenie o słabych pożytkach i w pasiece wędrownej.

Ul korpusowy - zalety

Ule korpusowe – wymiary i typy

Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie pszczelarz zdecydowany na ten rodzaj ula brzmi „jaki ul korpusowy będzie najlepszy w mojej pasiece?”. By znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy poznać wszystkie rodzaje uli i ich wymiary.

Ul Dadanta korpusowy wymiary i cechy – rozbieralny o ramkach szeroko-niskich, w którym mieści się 15 ramek gniazdowych i 11 nadstawkowych. Posiada dwa wyloty, dennica jest na stałe zamocowana do korpusu. Ul Dadanta korpusowy charakteryzuje się 2 wkładkami wylotowymi, 2 zatworami, deską przegrodową oraz 2 mostkami wylotowymi. Jest często wybierany przez młodych pszczelarzy – niedogodnością może być jednak różnica między wymiarami ramek w nadstawce oraz w korpusie oraz możliwość wybrania miodu zaledwie do pewnego stopnia.

Ul Dadant korpusowy wymiary: ramka gniazdowa 435x300 mm, nadstawkowa 435x150 mm

Ul korpusowy warszawski zwykły – rozbieralny o ramkach wąskich, w którym mieści się po 15 ramek (nadstawka jak i korpus). Dennica jest na stałe mocowana do korpusu. Ule warszawskie zwykłe korpusowe są wyposażone w 2 ścieśniacze, 2 maty boczne, poduszkę górną oraz przegrodę. Podobnie jak ule Dadant, są często wybierane przez początkujących pszczelarzy, gdyż ułatwiają przeglądy i stwarzają dobre warunki do zimowli.

Ul warszawski korpusowy wymiary – ramka gniazdowa 240x445 mm, nadstawkowa 240x160 mm

Ul warszawski poszerzany korpusowy – wymiary i cechy – rozbieralny, o ramkach wąskich. W korpusie mieści się 16 ramek, w nadstawce 15 ramek. Posiada dennicę przymocowaną na stałe do korpusu gniazdowego. Ule korpusowe warszawskie poszerzane są wyposażone w 2 ścieśniacze, 2 maty, poduszkę lub matę górną oraz przegrodę.

Ule warszawskie poszerzane korpusowe wymiary – ramka gniazdowa 300x435 mm, nadstawkowa 360x130 mm.

Ul korpusowy wielkopolski – rozbieralny, składa się z jednej nadstawki na półramkę jako magazyn miodowy oraz dwóch korpusów na ramkę gniazdową. W korpusie mieści się 10 ramek, a w nadstawce 10 półramek. W przeciwieństwie do pozostałych, ule korpusowe wielkopolskie charakteryzują się ruchomą dennicą. W skład wyposażenia wchodzą 2 wkładki wylotowe, zatwór, mostek wylotowy i ramka docieplająca. Wybierany przez profesjonalnych pszczelarzy.

Ul korpusowy wielkopolski wymiary – ramka korpusowa 360x260 mm, nadstawkowa 360x130 mm.

Ule korpusowe ostrowskiej – rozbieralny, w korpusie mieści się 10 ramek o wymiarach 360x230 mm.

Ul Langstroth -  rozbieralny, najbardziej rozpowszechniony na świecie, w Polsce rzadko stosowany. W korpusie mieści 9 lub 10 ramek. Te ule korpusowe jednościenne są wykonane z pojedynczych desek. Powszechne w klimatach umiarkowanym, chłodnym, jak i nawet tropikalnym. Wymiary ramki korpusowej to 448x232 mm.  

Ul korpusowy - rozmiary ramek

Wielokorpusowy ul do Twojej pasieki

To, czy zdecydujemy się na ul wielkopolski  czy też na inny typ zależy od wielu czynników, które musimy dobrze przemyśleć. Nasz wybór będzie determinował zakup kolejnych narzędzi i urządzeń, które są przeznaczone do wybranych typów uli. Bez względu na naszą decyzję, każdy z wymienionych typów jest bardzo popularny są one wśród polskich bartników, którzy znają i doceniają ich liczne zalety.   

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.