Niepełnosprawność – czy to przeszkoda w pszczelarstwie?

Niekiedy nie trzeba być niepełnosprawnym na wózku inwalidzkim, aby doświadczyć trudności w pracy w pasiece. Wystarczy kilkadziesiąt lat na karku i po prostu zwyczajna niemoc fizyczna. Wówczas przydają się ułatwienia sprzętowe, które umożliwiają pracę w pozycji siedzącej. Przecież doskonale wiadomo, że im dłużej jesteśmy aktywni zawodowo czy uprawiamy swoje pasje – tym dłużej pozostajemy młodzi duchem.

Czasem w życiu zdarzają się także chwile, które wywracają wszystko do góry nogami. Poważny wypadek czy ciężka choroba, których konsekwencją jest wyrok - wózek inwalidzki. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości, jako osoba niepełnosprawna to ogromne wyzwanie. Bardzo ważne, aby się nie załamać  - wtedy jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby w miarę możliwości nie porzucać dotychczasowych zajęć zawodowych czy pasji.

Firma Łysoń już od prawie 30 lat systematycznie wprowadza do swojej oferty innowacyjne produkty. Konstruowane przez specjalistów firmy urządzenia są tworzone z pełnym zaangażowaniem, tym samym ich funkcjonalność stoi zawsze na bardzo wysokim poziomie.

Nie inaczej jest również w przypadku wprowadzonych na polski i zagraniczny rynek specjalistycznych miodarek. To już nie tylko nowoczesny i innowacyjny sprzęt pasieczny. Wychodząc naprzeciw pszczelarzom z niepełnosprawnościami podjęliśmy się wyzwania skonstruowania urządzenia, umożliwiającego prace pasieczne osobom, które pracę wykonywać mogą tylko w pozycji siedzącej.

Wszystko zaczęło się w momencie powstania Fundacji Apikultura.  Zaproponowano wówczas, aby jednym z głównych celów statutowych było czynne realizowanie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, zainteresowanych prowadzeniem własnej pasieki.

Najważniejsze jest likwidowanie barier wykluczenia społecznego, w ramach aktywizacji społecznej i zawodowej oraz działań upowszechniających wiedzę na temat pszczół. Przywołać należy również nazwisko Andreja Sewera ze Słoweńskiego Związku Pszczelarzy, który od lat na terenie byłej Jugosławii czynnie wspiera pszczelarzy niepełnosprawnych.

Jego doświadczenie i zaangażowanie w powyższej tematyce oraz praktyczna prezentacja zagadnienia, ugruntowały decyzję Firmy Łysoń o rozpoczęciu prac projektowych. To właśnie wspólne spotkania branżowe zaowocowały przetworzeniem tej pozytywnej idei w realne działania.

W toku opracowań powstały dwa kluczowe projekty miodarek dla osób niepełnosprawnych. Oba modele mają napęd elektryczny. Pierwsza z nich to miodarka 4-kasetowa na ramkę typu Langstroth Ø720, druga to miodarka 4-plastrowa diagonalna z koszem uniwersalnym Ø600.

miodarka dla niepełnosprawnych

Oba typy to w pełni nowoczesne i innowacyjne rozwiązania. Ich wprowadzenie na rynek poprzedziły liczne badania i testy. Kluczowym i unikatowym rozwiązaniem technicznym jest bardzo łatwy i wygodny dostęp do kosza miodarki oraz sterownika.

Zastosowano nowoczesny system pochylania bębna, ułatwiający załadunek i rozładunek ramek. Specjalny trzpień dowolnie blokuje kosz miodarki. Powyższe rozwiązanie zostało bardzo szybko docenione nie tylko w Polsce, ale również i na świecie, już podczas 46. Apimondii, czyli Międzynarodowego Kongresu Pszczelarskiego w Kanadzie (wrzesień 2019).

Firma Łysoń otrzymała aż 4 medale w kilku kategoriach, w tym złoty – właśnie za miodarkę przystosowaną do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami. Powyższa nagroda oraz uznanie w oczach użytkowników potwierdza w pełni zasadność wprowadzania tego typu rozwiązań.

Umożliwią one wielu osobom rozwijanie swej pasji i biznesu bez względu na ograniczenia. Podkreślamy, że tego typu inicjatywy bardzo często są dotowane przez instytucje wojewódzkie i powiatowe jako realny krok na rzecz minimalizowania wykluczenia społecznego wśród poszczególnych grup społecznych.

Pracujemy także nad kolejnymi rozwiązaniami dla pracowni pszczelarskich, w których działają osoby z trudnościami w poruszaniu się.

pasieka Serafin Fot. w pasiece Grzegorza Serafina

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.