Produkcja świec w domu – sposób na dodatkowe zyski z pasieki

Produkcja świec z wosku pszczelego cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów i właścicieli pasiek, gdyż stanowi świetny sposób na podniesienie zysków, a do tego zajmuje wolny czas po pracowitym sezonie. Świece z naturalnego wosku pszczelego czy węzy cenione za swoją naturalność, wspaniały i kojący zapach, tworzą niepowtarzalny nastrój w każdym domu. Jak wygląda produkcja świec woskowych? Skąd wziąć pomysł na wspaniałe wyroby i co należy wiedzieć o materiałach oraz formach?

Właściwości świec z wosku z pszczelego

Świeczka z wosku pszczelego posiada szereg drogocennych właściwości, dzięki którym jest ceniona przez osoby kochające pszczoły oraz naturalne produkty i zdrowy tryb życia. Co daje palenie świec z wosku pszczelego?

 1. Jonizują powietrze
  Świece z wosku pszczelego oczyszczają powietrze, eliminując jony ujemne w trakcie spalania. Co ciekawe, spalają one także toksyczne opary i kurz. O co chodzi z jonizacją? Wszystko co unosi się w powietrzu posiada dodatnie jony (w tym bakterie, wirusy itd.), a zapachy utrzymują się właśnie z powodu ładunku dodatniego. Paląc świeczki z wosku pszczelego sprawiamy, że powietrze, którym oddychamy będzie po prostu zdrowsze. Dodatkowo ujemne jonizowanie powietrza jest potrzebne, by neutralizować negatywne promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne.

 2. Stanowią idealne rozwiązanie dla alergików
  Wiele osób jest uczulonych i źle reaguje na zapach i substancje wydzielane przez zwykłe świece – produkty z wosku pszczelego nie powodują przykrych dolegliwości, a ponadto łagodzą choroby górnych dróg oddechowych.

 3. Wydzielają przyjemny, lekki zapach bez dymu
  Świeczki z wosku pszczelego wydzielają delikatny miodowo-propolisowy zapach, który nie drażni naszych zmysłów, a poprawia samopoczucie i uspokaja. Jeśli lubimy inne zapachy, możemy wybrać produkty z dodatkiem zapachu kokosa, cytryny oraz wiele innych, które doskonale zastąpią tradycyjne świece z wosku.

 4. Neutralizują zapach tytoniu
  Palenie świeczek z wosku pszczelego neutralizuje wszystkie brzydkie zapachy, w tym zapach dymu tytoniowego.

 5. Spalają się dłużej niż zwykle produkty
  Ze względu na wysoką temperaturę topnienia, świece spalają się wolniej nawet o 3 razy w stosunku do produktów parafinowych, dzięki czemu wystarczą na dłuższy okres czasu.

 6. Naturalne i nieszkodliwe
  Wyroby z wosku pszczelego są naturalne i nie szkodzą środowisku, tak jak świece z parafiny, które korzystają z przemysłu naftowego. Są one wręcz rakotwórcze, uwalniając podczas spalania chemikalia. 

Zalety świec z wosku pszczelego

Liczy się jakość wosku i knota

Wyrób świec z wosku pszczelego może być przeprowadzony w każdej pasiece, a także poza nią – wtedy wystarczy mieć lub zakupić odpowiedni wosk pszczeli wolny od sztucznych dodatków, które sprawiają, że traci swoją naturalność i jakość. Wytwarzając produkty musimy użyć najczystszego wyrobu, bez najmniejszych zanieczyszczeń. 

Jeśli wykorzystujemy stary wosk z plastrów, z odsklepin po wirowaniu miodu czy fragmentów wyłamanych podczas miodobrania, powinniśmy wytopić go w topiarce słonecznej, parowej lub elektrycznej. W przypadku profesjonalnego wyrobu świec, nie na własne domowe cele, to jedyne rozsądne rozwiązanie. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno niewielkie produkty, jak i duże topiarki do wosku, które są dedykowane przemysłowej produkcji świec. Jeśli do topnienia wykorzystamy dowolne naczynie, wosk może zacząć reagować, wytwarzając np. brunatne czy szarawe osady. 


Gdy wosk pszczeli do świec zostanie podgrzany i wytopiony, należy go połączyć z wodą i zagotować, by zanieczyszczenia wypłynęły na powierzchnię, a te cięższe opadły na dno. Teraz czas na wyklarowanie produktu. Używa się do tego wiader, które są zakryte bawełnianym materiałem/gazą. Czynności polegają na przelaniu wosku przez nią. Tak przygotowany wosk należy umieścić w zamykanym styropianowym pojemniku jeszcze gdy jest rozgrzany, by mógł powoli stygnąć w temperaturze otoczenia nie niższej niż 25 stopni C. Można go wtedy wyjąć po upływie 5-6 dni. Niektórzy pszczelarze doradzają powtórzenie czynności nawet kilkakrotnie, ale zależy to już od stopnia zabrudzenia wosku. 

Przygotowanie wosku

Poza samym woskiem należy również przygotować knot. Najlepiej zastosować produkt bawełniany, niebarwiony i niewoskowany. Można zastosować produkt z gotową blaszką na dole bądź posłużyć się wykałaczką. o której powiemy więcej za moment. Chcemy uzyskać produkty, które będą wprawiały klientów w jeszcze większy zachwyt? Do wyrobu świec zastosujmy specjalne zapachy, które sprawią, że cały dom będzie niesamowicie pachniał.

Produkcja świec woskowych krok po kroku

Metoda 1 – zwijanie świeczek

Świece z węzy pszczelej mogą być wykonane metodą zwijania, ale wyłączenie z wykorzystaniem węzy pozyskanej na walcach. Inaczej produkt będzie zbyt kruchy i łamliwy. Z jednego arkusza węzy o popularnych wymiarach przygotujemy jedną dużą świecę stołową, dwie długie lub kilkanaście tortowych. 

Jak zrobić świece z wosku pszczelego tą metodą? Przycinamy arkusz na ok. 5 milimetrów i zwijamy go, uprzednio umieszczając knot wzdłuż krawędzi. Trzeba zwijać mocno, ale z wyczuciem, dociskając kolejne zwoje, by świeczka była sztywna i pięknie się prezentowała. Zwijać możemy zarówno prostopadle do krawędzi, a także pod skosem, uzyskując naprawdę ciekawe wyroby. W naszym asortymencie można znaleźć gotowe arkusze do produkcji tego rodzaju świec dostępne w kilku kolorach, które urozmaicą i wzbogacą uzyskiwane produkty. 

Zwijanie świeczek

Metoda 2 – wyciąganie świeczek

Wosk rozpuszczamy w głębokim naczyniu w temperaturze poniżej punktu topnienia czyli 65 stopni (70 stopni to temp. topnienia). Wybieramy knot z metalowym krążkiem na końcu i zanurzamy go na dowolną głębokość w naczyniu. Wyjmujemy i czekamy aż ostygnie. Czynności powtarzamy tak długo, aż świeczki z wosku pszczelego przybiorą odpowiednie wielkości. 

Metoda 3 – wylewanie świeczek

Jedną z najefektywniejszych i jednocześnie najprostszych metod jest wylewanie wosku do silikonowych form. Świece z naturalnego wosku uzyskane tą metodą mogą przybierać różnorodne kształty, zadowalając gusta najbardziej wymagających klientów. W taki sposób z łatwością przygotujemy świece z okazji świąt i innych okazji, a także uniwersalne, codzienne produkty. Jak wykonać świecę z wosku za pomocą form? 

Najpierw przygotowujemy knot, który wiążemy na wykałaczce bądź przebijamy go za jej pomocą. Umieszczamy go na środku formy silikonowej, naciągamy i stawiamy na stałym podłożu. Formę należy zabezpieczyć np. gumkami, by nie otworzyła się w czasie wyrobu świecy. Następnie zalewamy ją powoli woskiem rozgrzanym do temperatury topnienia. Jeśli stosujemy formę składaną w połowie, będzie ona miała specjalne otwory przygotowane do przeciągnięcia knota. 

Wylewanie świec

Po całkowitym zastygnięciu, możemy ostrożnie wyjąć świecę z formy. Usuwamy wykałaczkę, obcinamy knot przy podstawie i u góry zostawiając 1 cm i odcinamy nożykiem ewentualny nadmiar wosku. 

Po czasie, przydatny będzie silikon w sprayu ułatwiający wyjmowanie gotowych produktów z form – należy nanieść go w środku przed wylaniem wosku. 

Zobaczcie, jak wykonać świecę z wosku pszczelego z formy silikonowej:

A oto innowacyjny sposób wytwarzania świec metodą namaczania – zobaczcie na własne oczy:

Piękne produkty w zasięgu ręki

Świece z wosku pszczelego można wykonywać hobbystycznie, jak i na masową skalę, czerpiąc z ich produkcji dodatkowe zyski dla pasieki. Jeśli nie wiemy, jak zacząć, wypróbujmy wszystkie metody i zobaczmy, która z nich najbardziej nam odpowiada. Z czasem będziemy mogli rozwinąć produkcję świec, które staną się doskonałym pomysłem na prezent i dokupić profesjonalne urządzenia oraz formy silikonowe.

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.