Miodarki ręczne
Miodarki ręczne – najlepsze rozwiązanie dla hobbystów
Ręczne wirówki do miodu to rozwiązanie znane w pasiekach od dziesięcioleci. Pszczelarze, którzy znają swój fach od ojców, dziadków i pradziadków na pewno już jako dzieci mieli okazję odwirowywać miodowe plastry. Pierwsza miodarka została opatentowana ponad 150 lat temu, i było to bez wątpienia przełomowe wydarzenie. Wcześniej miód pozyskiwano wyciskając go na prasach, niszcząc przy tym plastry. Od czasu wynalezienia miodarki jest ona podstawowym sprzętem zarówno w małych pasiekach hobbystycznych, jak i profesjonalnych gospodarstwach pasiecznych, które produkują miód na szeroką skalę.
Miodarka ręczna ma bardzo prostą konstrukcję. Składa się ze zbiornika z zaworem do zlewania miodu oraz z wirnika z koszem, w którym układa się ramki. Zbiornik osadzony jest na solidnych nogach, które można przymocować do podłoża, choć nie jest to konieczne. Nogi zapewniają wystarczającą stabilność podczas wirowania miodu. Na górze bębna zamontowany jest ręczny napęd korbowy z hamulcem, który umożliwia pracę w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Moment obrotowy przekazywany jest za pomocą przekładni zębatej na oś kosza z ramkami. Siła odśrodkowa powstająca w wyniku ruchu obrotowego wirnika powoduje wyrzut miodu z komórek plastra na ścianki zbiornika. Następnie produkt ścieka po ściankach bębna wprost do otworu spustowego, a stamtąd do naczynia, które należy tam wcześniej podstawić. Wszystkie miodarki naszej produkcji są wyposażone w pokrywę zbiornika z pleksiglasu, dzięki czemu można bezpiecznie podglądać proces wirowania.
Budowa miodarki ręcznej
Bęben i kosz miodarki są wykonane ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, która po kontakcie
z miodem nie zmienia jego walorów smakowych ani zapachowych. Jest to materiał atestowany
i dopuszczony do kontaktu z żywnością przez PZH.
Miodarki ręczne są rozwiązaniem przeznaczonym do mniejszych pasiek, ponieważ mieszczą maksymalnie 4 plastry. Właścicielom większych gospodarstw pasiecznych polecamy zakup miodarki elektrycznej.
Do wybranych modeli miodarek ręcznych z serii Basic istnieje opcja dokupienia napędu elektrycznego do samodzielnego montażu.
Poza miodarkami ręcznymi i elektrycznymi istnieje także osobna kategoria miodarek ręczno-elektrycznych. To znakomita propozycja dla pszczelarzy, którzy pracują zarówno w pasiekach wędrownych bez dostępu do prądu, jak i w tradycyjnej pracowni.
Najprostsze urządzenia z napędem ręcznym to miodarki diagonalne. Wymagają one co prawda każdorazowego obracania ramek w celu uzyskania miodu z przeciwnej strony plastra, ale za to wyróżnia się dużą skutecznością wirowania.
Pojemność miodarki ręcznej
Ręczna miodarka diagonalna sprawdzi się w pasiecie z kilkoma czy kilkunastoma ulami, umożliwiając odwirowanie jednocześnie 3-4 plastrów. Jak umieścić ramki w wirówce?
Plastry umieszczamy w pozycji równoległej do ściany bębna i czekamy, aż miód zostanie odwirowany z jednej strony. Następnie odwracamy je i czynności powtarzamy na drugą stronę. W miodarce ręcznej sami siłą swoich rąk regulujemy prędkością wirowania. Urządzenia o napędzie ręcznym cechują się niewielkim rozmiarem i łatwością obsługi. Kolejny atut to uniwersalność: w większości miodarek diagonalnych można wirować zarówno ramki Dadanta, warszawskie czy wielkopolskie, ale także ramki nadstawkowe. To ogromna zaleta w porównaniu do miodarek radialnych, które często są przystosowane do jednego typu ramki.
Co jeszcze przyda się podczas miodobrania?
Miodobranie to dla każdego pszczelarza najważniejsze wydarzenie w roku. Dobrze jest przygotować się do niego odpowiednio wcześniej i kupić nie tylko usprawniającą pracę miodarkę, ale także inne niezbędne do pracy akcesoria: odstojniki na miód, odsklepiacz czy sita do miodu. Przydatne będą też na pewno podkurzacze czy odzież pszczelarska.
FAQ
Czy konieczne jest odkręcenie kosza miodarki w celu jej mycia i konserwacji?
Nie jest to konieczne. Wystarczy użyć odpowiednich środków do mycia.
Jednakże w przypadku chęci/konieczności odkręcenia kosza – podajemy instrukcję demontażu na przykładzie miodarek 4-6 kasetowych 230V + 12V
• ściągnąć osłonę kół pasowych
• poluzować i ściągnąć pasek klinowy
• poluzować śrubę na kole pasowym
• odkręcić i zdjąć belkę górną z pokrywami
• wyjąć kosz
Czym się różni w miodarce sterowanie automatyczne od półautomatycznego ?
- Automatyczne sterowanie posiada: 2 programy ręczne, 10 programów automatycznych domyślnie zaprogramowanych, ale z możliwością ich przeprogramowania wg potrzeb użytkownika.
- Półautomatyczne sterowanie posiada: 2 programy ręczne, 1 automatyczny.
Czy do miodarek diagonalnych 3- plastrowych mieści się ramka Warszawska Poszerzana?
Tak, mieści się