Miodarki elektryczne
Miodarka kasetowa, 4-kas., LN, Ø720mm, elekt. 230V, elektryczne obniżanie bębna
Miodarka diagonalna 4-ramkowa, ramka uniwersalna, Ø600mm, elekt. 230V, elektryczne...
Miodarka zwana także wirówką do miodu lub rzadziej miodziarką, to podstawowe wyposażenie każdej pasieki. Dzięki niej, z ramki pozyskuje się miód bez ryzyka zniszczenia plastra. Zanim wynaleziono miodarkę, czyli ponad 150 lat temu, plastry wyciskano i miażdżono. Jak proces miodobrania odbywa się obecnie? Siła odśrodkowa wyrzuca miód z wirujących plastrów na ścianki miodarki. Stamtąd miód spływa swobodnie po ściankach na dno, a następnie do otworu spustowego. Odwirowany plaster można ponownie zagospodarować.
Jaką miodarkę wybrać?
Przy wyborze wirówki do miodu kierujemy się wielkością pasieki oraz rozmiarem stosowanych w ulach ramek. To od ilości ramek w miodarce zależy szybkość pozyskiwania surowca. Zakup miodarki trzeba należycie przemyśleć i dostosować do wielkości pasieki, uwzględniając jednocześnie plany rozwoju. Odpowiednio dobrana wielkość i rodzaj napędu urządzenia uczyni miodobranie szybkim i przyjemnym. O szybkości pozyskiwania miodu decyduje ilość ramek wirowanych jednocześnie, konsystencja miodu oraz to czy podczas wirowania pszczelarz jest w stanie odsklepiać kolejny wsad ramek. Miodarki elektryczne z możliwością programowania prędkości i stopniowego jej zwiększania oraz zmiany kierunku umożliwiają obu stron plastra bez konieczności ręcznego wyjmowania i obracania. W małych pasiekach do 20 rodzin pszczelich najlepiej sprawdzą się miodarki ręczne lub ręczno-elektryczne, diagonalne lub kasetowe. Większe gospodarstwa warto wyposażyć w duże miodarki elektryczne: kasetowe lub radialne. Jednoczesne i automatyczne wirowanie kilkudziesięciu ramek poprawia płynność całego procesu miodobrania. Miodarki diagonalne wymagają obrócenia plastra w celu wywirowania jej z drugiej strony. Miodarki kasetowe z kolei pozwalają uniknąć żmudnego obracania ramek. Profesjonalne miodarki radialne natomiast umożliwiają wirowanie miodu z obu stron plastra w tym samym czasie.
Jak działa wirówka do miodu?
Bęben miodarki to wykonany ze stali nierdzewnej kwasoodpornej walec od dołu zamknięty stożkowym dnem. Na górze miodarek firmy Łysoń umieszczona jest przezroczysta pokrywa umożliwiająca kontrolowanie pracy urządzenia podczas wirowania. Wewnątrz bębna w zależności od rodzaju miodarki zainstalowany jest: kosz z siatką (diagonalna), ruchome kasety (kasetowa) lub specjalne uchwyty do mocowania ramek w sposób promienisty (radialna). Zbiornik miodarki wyposażony jest stojak na trzech nogach. Gwarantuje on stabilność wirówki do miodu podczas pracy. Dodatkowo można przytwierdzić urządzenie do podłogi, gdyż wszystkie nogi posiadają otwory na śruby. Kosz miodarek elektrycznych napędzany jest za pomocą silnika.
Napęd wirówek do miodu w zależności od wielkości bębna może być umieszczony na górze lub na dole. Silnik przystosowany jest do napięcia 230V, ale część urządzeń do wirownia miodu Łysoń ma także opcję zasilania na 12V, co daje możliwość pracy przy pomocy akumulatora.
Nasze miodarki występują w 4 opcjach: MINIMA/BASIC, OPTIMA, CLASSIC i PREMIUM. Bardziej zaawansowane modele wyróżnia wzmocniona konstrukcja oraz zaawansowany sterownik z wyświetlaczem. Najprostsze modele wirówek wyposażone są w potencjometr z pokrętłem. W zależności od wybranego modelu gwarancja na urządzenie wynosi od 2 do 7 lat.
Niezależnie od tego jaki model miodarki z napędem elektrycznym wybierzesz – możesz mieć pewność, że urządzenie to znacznie przyspieszy miodobranie i oszczędzi Twój cenny czas.
FAQ
Czy konieczne jest odkręcenie kosza miodarki w celu jej mycia i konserwacji?
Nie jest to konieczne. Wystarczy użyć odpowiednich środków do mycia.
Jednakże w przypadku chęci/konieczności odkręcenia kosza – podajemy instrukcję demontażu na przykładzie miodarek 4-6 kasetowych 230V + 12V
• ściągnąć osłonę kół pasowych
• poluzować i ściągnąć pasek klinowy
• poluzować śrubę na kole pasowym
• odkręcić i zdjąć belkę górną z pokrywami
• wyjąć kosz
Czym się różni w miodarce sterowanie automatyczne od półautomatycznego ?
- Automatyczne sterowanie posiada: 2 programy ręczne, 10 programów automatycznych domyślnie zaprogramowanych, ale z możliwością ich przeprogramowania wg potrzeb użytkownika.
- Półautomatyczne sterowanie posiada: 2 programy ręczne, 1 automatyczny.
Czy do miodarek diagonalnych 3- plastrowych mieści się ramka Warszawska Poszerzana?
Tak, mieści się