- Oferta dotacyjna
Krata odgrodowa warszawska zwykła – winidurowa 28,5x51 cm
Krata odgrodowa WZ winudurowa.
Szerokość: 28,5cm
Długość: 51cm
Kolor produktu zależy od partii materiału.
Tolerancja rozmiaru +/- 3mm
Jeżeli ubiegasz się o dotację/refundację, pamiętaj, że wszelkie płatności za zakupy (koszty podstawowe) oraz wydatki stanowiące koszty dodatkowe, wynikające z realizacji umowy o przyznaniu pomocy, dokonywane muszą być w formie bezgotówkowej (przelew bankowy, przekaz pocztowy, płatność kartą płatniczą, itp.). W ramach interwencji I.6.1-I.6.7, o których mowa w przedmiotowym Regulaminie.
Masz dodatkowe pytania w sprawie dotacji, zadzwoń na infolinię nr tel 33 875 99 40.
Krata odgrodowa warszawska zwykła, winidurowa
Służy do zamykania matki w wydzielonej części ula, lub do oddzielenia drugiej kondygnacji od gniazda rozwojowego, lub gniazda od nadstawki.
W ulach wielokorpusowych stosuje się kraty odgrodowe metalowe, plastikowe lub winidurowe. Służą do odgrodzenia rodni od miodni, aby matka nie składała jajeczek na plastrach przeznaczonych do magazynowania miodu (robotnice przecisną się przez otwory w kracie, natomiast matka jest większa i pozostanie w dolnym korpusie). Kratę kładzie się bezpośrednio na górne listewki ramek korpusu gniazdowego. Do ograniczenia czerwienia matek na mniejszej niż cały korpus gniazdowy liczbie ramek służą izolatory wykonane z kraty odgrodowej metalowej lub winidurowej.
Kraty odgrodowe w zależności od typu ula. stosowane są w układzie:
Oddzielenie gniazda od miodni ma na celu uniemożliwienie matce czerwienia w plastrach miodu.
Obecnie stosowane typy krat odgrodowych,
Przez szczeliny kraty odgrodowej przechodzą robotnice, natomiast nie mogą przecisnąć się trutnie ani średniej wielkości matki.
W ten sam sposób wykonane są segmenty z drutu, łączone odstępnikami z otworami, które zapewniają odpowiednią szerokość szczelin.
Wymiary:
Szerokość: 28,5cm
Długość: 51cm
Do krat płytek polecamy również korpusy, w naszej szerokiej ofercie można znaleźć poławiacze pyłku które z pewnością przydadzą się w każdej pasiece pierścienie dystansowe do wszystkich typów uli styropianowych.
Kraty odgrodowe wykorzystywane są do rozdzielenia rodni od miodni. Dzięki temu pszczelarz może w łatwy sposób pozyskać miód pochodzący z nadstawek bądź półnastwek, w których znajdują się dziewicze oraz nie przeczerwione plastry.Dzięki zastosowaniu kraty odgrodowej, matka pszczela może składać jaja tylko w rodni, w której jest czerw w różnych stadiach rozwojowych. Pszczelarze pozyskują do wirowania wyłącznie plastry bez czerwiu. Dzięki zastosowaniu kraty odgrodowej pszczoły magazynują miód w nadstawkach, skąd pszczelarz zabiera plastry wyłącznie z miodem, które trafiają następnie do wirowania Zasada działania kraty jest prosta, polega na tym, iż robotnice mogą przeciskać się przez otwory w kracie, co umożliwia im przejście z rodni do miodni, dlatego, że matka pszczela jest większa, t nie jest w stanie przejść przez otwory. W przypadku zastosowania uli wielokorpusowych, czyli takich, gdzie jest możliwość rozbudowy gniazda w pionie (oraz dodawania nadstawek, bądź półnadstawek na miód) kratę kładzie się bezpośrednio na górne listewki ramek z rodni, po czym stawia się na kratę miodnię. Należy pamiętać, że trutnie również nie mieszczą się w otworach i mogą nie mieć możliwości wyjścia z ula. Kraty odgrodowe posiadają dwa rodzaje układów: w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej. Jeżeli pszczelarz prowadzi gospodarkę pasieczną w ulach typu stojak, to będzie używał krat poziomych, a w ulach typu leżak krat pionowych. W pszczelarstwie stosuję się różne materiały do wykonania krat: kraty z folii windurowej, które są plastyczne, łatwo układają się w ulu i charakteryzują się niską ceną, kraty wykonane z drutu, są bardzo wytrzymałe, trzeba zwrócić szczególną uwagę przy zakładaniu kraty tego typu, aby była dokładnie spasowana w ulu oraz kraty wykonane z plastiku, które są bardziej wytrzymałe, niż kraty windurowe.
Zobacz także