Kliknij, aby skopiować
Nasza firma, Przedsiębiorstwo Pszczelarskie „ŁYSOŃ” istnieje na rynku od 1995 roku, zajmujemy się przede wszystkim produkcją sprzętu pszczelarskiego. Na rynku europejskim jesteśmy jedną z największych firm w tej branży. Specjalizujemy się w produkcji uli styropianowych w sześciu systemach, tj. Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol oraz Warszawski. Stopniowo poszerzamy swoją ofertę i jesteśmy w stanie dostosować się do każdego zamówienia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu staliśmy się pionierem w produkcji sprzętu pszczelarskiego, takiego jak miodarki, urządzenia do kremowania, odsklepiania, dozowania miodu itd. Ciągły rozwój technologiczny i zmiany na rynku wymagają od nas elastyczności - wprowadzamy do oferty sprzęty wysoko wyspecjalizowane technologicznie, a zarazem dostępne dla każdego.

MARIAN ŁYSOŃ (1930-2004)

Dziadek Tomasza Łysonia, obecnego prezesa firmy. Postać bardzo ważna w historii rodziny – stanowiąc autorytet dla syna, a potem wnuka, dał początek nie tylko rodzinnej pasiece, lecz również firmie.

Był miłośnikiem pszczół i innowacyjnego jak na tamte czasy podejścia do ich hodowli, co okazało się połączeniem idealnym. W latach 1952-1980 pracował w Wytwórni Silników Wysokoprężnych w Andrychowie jako modelarz metalowy.

Równocześnie wraz z synem prowadził działalność ogrodniczą i zajmował się 50-pniową przydomową pasieką. Z zawodu był ślusarzem, a umiejętności zdobyte do wykonywania tego zawodu oraz doświadczenie i talent konstruktorski niewątpliwie przydały się przy tworzeniu form do produkcji uli styropianowych. W 1988 roku wspólnie z synem założył spółkę Apicol i rozpoczął produkcję uli styropianowych dla Regionalnego Zrzeszenia Pszczelarzy Apipol Kraków.

W tamtym czasie ule styropianowe dopiero zadomawiały się na rynku. Mimo że pierwszy ul tego typu w Polsce wykonano w latach 60., to nadal nie produkowano ich na większą skalę. Wymagały ulepszeń i rozpropagowania wśród pszczelarzy. Na tym polu najbardziej widać innowacyjne podejście i wysiłek następców Mariana Łysonia.

ANDRZEJ ŁYSOŃ (1951-2021)

Tata Tomasza Łysonia. W młodości wyuczył się dwóch zawodów - technika metalurga i technika budowlanego. Przez wiele lat pracował w Hucie Bobrek w Bytomiu, a następnie w WSW Andrychów.

W 1979 roku, po powrocie do rodzinnej miejscowości, postanowił rozpocząć nową działalność i założył działy specjalne produkcji rolnej, zajmując się uprawą pomidorów oraz kwiatów.

Jednak to nie wszystko, co wtedy go zajmowało. Wspólnie z ojcem Marianem prowadzili pasiekę, która z każdym rokiem rosła w siłę. Na początku były to ule drewniane, ale później przeszli na ule styropianowe – późniejszy flagowy produkt firmy ŁYSOŃ.

W 1988 roku, Andrzej Łysoń założył Spółkę APICOL Przedsiębiorstwo Produkcji Handlu i Usług, której siedziba mieściła się w Sułkowicach. Wraz z nim w spółce byli również jego żona, Danuta, oraz rodzice - Wiktoria i Marian. Andrzej pełnił w niej funkcję prezesa, a jego ojciec Marian był zastępcą. Dzięki spółce APICOL, posiadającej formy do uli, którą wykonał ojciec Andrzeja, produkowano ule systemu Apipol dla Regionalnego Zrzeszenia Pszczelarzy APIPOL Kraków.

Spółka wykonywała także drobny sprzęt pszczelarski, taki jak listwy czy klateczki dla matek pszczelich. Niestety, z powodu zmian gospodarczych i podwyżek cen surowców, Spółka zaniechała produkcji w 1989 roku. Jednakże pasja do pszczelarstwa w życiu Andrzeja wcale nie wygasła.

W 1995 roku, wykorzystując park maszynowy z poprzedniej działalności, postanowili z synem Tomaszem wznowić produkcję i założył własną firmę. Z biegiem czasu, jednoosobowa działalność przekształciła się w spółkę komandytową, a Andrzej pełnił w niej funkcję członka zarządu. Chętnie służył pomocą, posiadał szeroką wiedzę z zakresu pszczelarstwa, uczestnicząc w wielu rozwiązaniach produkcyjnych np. przy uruchomieniu produkcji pierwszych miodarek sygnowanych marką ŁYSOŃ. Andrzej Łysoń był nie tylko producentem, ale również pasjonatem pszczelarstwa. W swojej pasiece miał blisko 200 uli.

Uzyskał także Dyplom Zawodowego Mistrza w zawodzie pszczelarza. Należał do Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych oraz WZP w Krakowie i chętnie dzielił się swoją wiedzą z innymi, biorąc udział w wystawach krajowych i międzynarodowych.

TOMASZ ŁYSOŃ (1976)

Obecny prezes firmy. Energiczny, z głową pełną pomysłów i niezwykłą charyzmą. Otwarty na świat i to, co oferuje, umiejętnie czerpiąc i wdrażając do pszczelarstwa najlepsze rozwiązania, często na pozór niemożliwe do połączenia.

Człowiek wielu talentów i miłośnik zabytkowych samochodów. Zaledwie w wieku 19 lat „usiadł za kierownicą” firmy i od tamtego czasu bardzo dynamicznie ją rozwija.

Z zawodu wykwalifikowany pszczelarz, hodowca matek pszczelich linii Krainka Viktoria, członek Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych oraz Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. Jako przedsiębiorca

Tomasz był wielokrotnie nagradzany nie tylko odznaczeniami pszczelarskimi, ale też biznesowymi – stał się więc w jakimś sensie rzecznikiem pszczelarstwa na większych rynkach, zwracając uwagę osób niezainteresowanych pszczołami i ich hodowlą na tę niszową dziedzinę.

Tomasz angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne i społecznościowe w Polsce i na świecie. Jest również organizatorem Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych Bielany. Oprócz tego dwukrotnie brał udział w Rajdzie maluchami w obronie pszczół (po Europie oraz po Polsce) – współorganizowany właśnie przez firmę Łysoń.

Mimo młodego wieku Tomasz mógłby swoim życiorysem obdzielić kilka osób. Nie zatrzymuje się jednak – wciąż podejmuje nowe wyzwania i realizuje kolejne pomysły. Doskonale łączy swoje pasje z obowiązkami i życiem rodzinnym.

Dba o relacje międzyludzkie, nie tylko w firmie, lecz również z partnerami biznesowymi. Dla nas, pracowników firmy jest jak matka pszczela – decyduje o rozwoju „rodziny” i wysyłając „feromony”, scala całą kolonię.

12 medali podczas kongrsu pszczelaskiego apimondia 2022

Udział w 47. Międzynarodowym Kongresie Pszczelarskim Apimondia 2022 w Stambule, podczas którego Grupa Łysoń zdobyła łącznie 12 medali, w tym złote między innymi za: najnowszy projekt Fundacji Apikultura – ul edukacyjny w kategorii "Innowacje", za książkę edukacyjną dla dzieci „Pewnego razu w pasiece…” oraz fotografię pszczelarską. Wygląd stoiska LYSON mocno wyróżniał się na tle innych. 120 metrów kwadratowych powierzchni było ozdobione przez kolorowe ścianki z wizerunkami kobiet w imponujących wiankach z miododajnych kwiatów – inspiracją był artystyczny projekt „Bees & Flowers” fundacji Apikultura.

Wprowadzenie do oferty ula EPP

Wprowadzenie do oferty ula EPP w całości podlegającego wielokrotnemu recyklingowi. Spieniony polipropylen, mimo swojej plastyczności, pozwalającej na tworzenie praktycznie każdego kształtu, wykazuje bardzo wysoką odporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych. Obojętny na wszelkie uderzenia, odkształcenia czy uszkodzenia mechaniczne, zapewnia sprzętowi wysoką wytrzymałość, gwarantując tym samym dłuższy okres użytkowania.

Tomasz Łysoń wyróżniony nagrodą specjalną podczas Gali Finałowej EY Przedsiębiorca Roku

Połączenie tradycji rodzinnej z prowadzeniem biznesu w harmonii z przyrodą i lokalną społecznością. Tak brzmi tegoroczny wzór na nagrodę specjalną w prestiżowym konkursie na Przedsiębiorcę Roku organizowanym przez EY Entrepreneur Of The Year. Tomasz Łysoń wyróżniony wśród polskich przedsiębiorców.

Europa sercem światowego pszczelarstwa - 8. Europejska Konferencja Pszczelarska BEECOME 2021 ONLINE

Za nami największe wydarzenie pszczelarskie tego roku. 20 i 21 listopada w Krakowie, odbyła się 8. Europejska Konferencja Pszczelarska Beecome, po raz pierwszy w historii w całości przeniesiona do sieci. Beecome to nie tylko inicjatywa połączenia świata nauki i praktyki, ale także możliwość prezentacji własnej działalności pszczelarskiej podczas Międzynarodowych Targów. To właśnie wirtualne stoiska, okazały się w największym wyzwaniem dla firmy LYSON, będącej oficjalnym partnerem tegorocznej edycji. Jednakże, mimo wielu nowych dla światowego pszczelarstwa rozwiązań technologicznych, statystyki po tegorocznym Kongresie Beecome są jednogłośne. Beecome 2021 ONLINE to międzynarodowy sukces.

otwarcie sklepu firmowego w kaliszu

W lutym otwarliśmy kolejny punkt sprzedażowy na terenie Kraju. Sklep LYSON uruchomiony został w Kaliszu. Najwyższej jakości sprzęt pasieczny i profesjonalna obsługa to najważniejsze cechy naszego najnowszego punktu dystrybucji.

otwarcie sklepu firmowego w Zgorzelcu

Otwarcie sklepu firmowego w Zgorzelcu to odpowiedź na zwiększające się zainteresowanie międzynarodowe produktami LYSON. Sklep zlokalizowany na trójstyku granic Niemiec, Czech i Polski to bardzo duże ułatwienie dla wielu zagranicznych i polskich klientów.

najlepszy pracodawca

Znaleźliśmy się w gronie najlepszych pracodawców zatrudniających od 50 do 250 osób wg rankingu szykowanego przez Rzeczpospolitą.

otwarcie sklepu firmowego w Radomiu

W listopadzie otwarliśmy kolejny punkt sprzedażowy na terenie Kraju. Sklep LYSON uruchomiony został w Radomiu. Najwyższej jakości sprzęt pasieczny i profesjonalna obsługa to najważniejsze cechy naszego najnowszego punktu dystrybucji.

OTWARCIE APILANDII

Otrzymaliśmy honorową odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” podczas VI Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otworzyliśmy Interaktywne Centrum pszczelarskie Apilandia w Kleczy Dolnej podczas Dni Otwartych.

RAJD W OBRONIE PSZCZÓŁ

Zdobyliśmy dwa brązowe medale na Apimondii w Turcji za innowacyjny projekt BeeLab oraz cieplarkę do wychowu matek pszczelich. Złoty medal zdobył Prof. Stanisław Brach (biorący udział w Kongresie z ramienia naszej firmy) za inspirowane pszczołami porcelanowe dzieła sztuki. Współorganizowaliśmy (wraz z PZP i ZPZ oraz SPPP) rajd maluchami po Polsce w obronie pszczół.

PIERWSZE TARGI W USA

Dotarliśmy za ocean! Pierwszy raz wzięliśmy udział w targach pszczelarskich w Stanach Zjednoczonych. To kolejna niezwykła podróż w historii naszej firmy. Pszczelarstwo w USA znacznie różni się od polskiego czy europejskiego, ale tak jak wskazywały nasze poprzednie doświadczenia – pszczelarze zawsze znajdą wspólny język! Nasz sprzęt trafił do klientów również za oceanem.

PRZENIESIENIE FIRMY DO KLECZY

To był bardzo intensywny rok. Rozwój firmy wymusił kolejną zmianę adresu. Przenieśliśmy się do Kleczy Dolnej koło Wadowic. Tym razem mieliśmy do dyspozycji ok. 12 tys. m2 powierzchni. Wzięliśmy udział w targach pszczelarskich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współorganizowaliśmy pierwszy rajd maluchami w obronie pszczół po Europie. W tym czasie zorganizowaliśmy również kolejne Dni Otwarte. Zdobyliśmy 2 złote medale na Apimondii w Korei Południowej (za Control Bee oraz miodarkę z wbudowanym systemem ważenia odwirowanego miodu). Gospodarstwo Pasieczne Łysoń zdobyło brązowy medal za kosmetyki Honey Therapy. Udział i organizacja pierwszego rajdu maluchami w obronie pszczół po Europie.

PIERWSZY MEDAL NA APIMONDII

Zdobyliśmy pierwszy medal na Światowym Kongresie Pszczelarskim Apimondia w Kijowie (złoty medal w kategorii dużych stoisk). To spełnienie największych zawodowych pszczelarskich marzeń. Byliśmy nieco zaskoczeni i onieśmieleni tym wyróżnieniem, ale też dumni z sukcesu. Postanowiliśmy jednak, że nie zatrzymamy się na tym etapie i nadal będziemy się rozwijać.

ETIOPIAN EXPO

Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nasz sprzęt w Afryce, na Etiopian Expo. Zdobyliśmy ciekawe doświadczenia, poznaliśmy afrykańskie pszczelarstwo i nawiązaliśmy nowe kontakty. W naszych pszczelarskich podróżach najpiękniejsze jest to, że zawsze przekonujemy się, jak bardzo pszczoły łączą. Niezależnie od kontynentu czy kraju zawsze znajdujemy wspólny język. I choć gospodarki pasieczne w naszych krajach się różnią, to w zasadzie i tak potrzebujemy tego samego sprzętu pszczelarskiego.

PIERWSZE DOTACJE

Rozpoczęliśmy program wsparcia unijnego dla pszczelarzy. Zaopatrzyliśmy w refundowany sprzęt pszczelarski już kilkanaście tysięcy pszczelarzy z Polski. Refundacja sprzętu pszczelarskiego pozwoliła na wyposażenie polskich pasiek w nowoczesne ule, miodarki i inne akcesoria niezbędne w pracy pszczelarza. Przyczyniło się to do poprawienia jakości i wydajności pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz sprzęt mógł trafić do większej ilości pasiek i cieszymy się, że pszczelarze zdecydowali się na nasze produkty.

PIERWSZA LINIA PROFESSIONAL

Wykonaliśmy pierwszą linię do wirowania miodu Professional Line. Rozpoczęliśmy nagrywanie filmów, w których relacjonujemy wydarzenia związane z firmą, np. Dni Otwarte oraz prezentujemy nasze produkty. Program ŁYSON.TV został bardzo dobrze przyjęty i wzbogacanie bazy o prezentację nowych produktów wpisaliśmy na stałe do zadań naszej firmy.

PIERWSZE DNI OTWARTE

Wzięliśmy udział w Światowym Kongresie Pszczelarskim Apimondia w Australii. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Dni Otwarte w naszej firmie, podczas których zaprezentowaliśmy nowości w naszej ofercie oraz zaproponowaliśmy słuchaczom pakiet wykładów i szkoleń. Naszym gościom bardzo spodobała się możliwość zwiedzania naszej firmy, specjalnie przygotowana na tę okazję oferta oraz elementy edukacyjne towarzyszące temu wydarzeniu. Postanowiliśmy w kolejnych latach powtarzać Dni Otwarte i tak impreza wpisała się na stałe w nasze kalendarium.

PRZENIESIENIE DO KĘT

Przenieśliśmy firmę do Kęt. Możliwość zagospodarowania ok. 2200 m2 przyczyniła się do dynamicznego rozwoju produkcji. Zakupiliśmy pierwszą automatyczną linię do spawania zbiorników i miodarek. Od tego czasu nasza firma zaczęła się dynamicznie rozwijać. Pomysłów nigdy nam nie brakowało, ale teraz zyskaliśmy nowe możliwości. Jak się okazało… zaledwie na 9 lat, ponieważ znów zaczęła nas ograniczać powierzchnia. Jednak zanim przenieśliśmy produkcję i biura w nowe miejsce, skupiliśmy się na kolejnych nowych produktach i rozwoju firmy.

NOWA HURTOWNIA - RADZYMIN

Otworzyliśmy hurtownię pszczelarską w Radzyminie oraz przejęliśmy hurtownię po Okręgowej Spółdzielni Pszczelarskiej w Poznaniu. Dzięki temu zyskaliśmy kolejne punkty dystrybucyjne w Polsce. Poszerzyliśmy ofertę o miody i produkty pszczele w ramach spółki Tomasza Łysonia z drugą siostrą – Katarzyną. Ten dział prosperuje jako Gospodarstwo Pasieczne Łysoń.

PROGRAM HODOWLI MATEK

Utworzyliśmy program hodowlany matek pszczelich linii „Krainka Victoria”. Zdecydowaliśmy się na tę rasę pszczoły ze względu na bardzo dobre zimowanie oraz szybki rozwój wiosenny. Czas pokazał, że był to bardzo dobry wybór i nasze matki cieszą się dużym zainteresowaniem oraz dobrą opinią pszczelarzy. W tym roku zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie dystrybutorów w Pszczelej Woli podczas Ogólnopolskich Dni Pszczelarza.

URUCHOMIENIE PRODUKCJI WĘZY

Uruchomiliśmy produkcję węzy. Wzięliśmy udział w Kongresie Apislavia w Brnie, będącym ważnym wydarzeniem w branży pszczelarskiej. Podczas zjazdów naukowcy rozmawiają o odkryciach i problemach pszczelarstwa, a pszczelarze zawodowi prezentują najnowsze wynalazki pszczelarskie. Powstała spółka Bee & Honey (założona z Rafałem Krawczykiem), której owocem był portal www.pszczoly.pl (dziś: pasieka24.pl) oraz czasopismo „Pasieka”. Z czasem stała się również czołowym producentem etykiet na miód.

UTWORZONA GRUPA ŁYSOŃ

Utworzyliśmy tzw. Grupę Łysoń. Należąca do niej firma Bafal stała się głównym producentem elementów polipropylenu i polistyrenu. Dzięki tej współpracy mogliśmy zaproponować naszym klientom bardzo szeroką ofertę drobnego sprzętu pszczelarskiego.

PIERWSZY KATALOG SPRZĘTU

Wydaliśmy pierwszy katalog na Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Jeleniej Górze. Oznaczało to, że nasza oferta jest na tyle szeroka, że możemy ją zaprezentować na kartach broszury. Byliśmy z tego niezwykle dumni i cieszyliśmy się, że dzięki temu możemy dotrzeć z naszą ofertą do szerszego grona odbiorców. Tym bardziej że w 2000 roku nie było takich możliwości promocji i dzielenia się wiedzą jak dziś, np. przez Internet, a odsetek naszych klientów korzystających z Sieci w tym czasie był niewielki. Dziś drukujemy kilka katalogów rocznie w kilku językach, a nowości i dostępność naszych produktów można śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej.

POCZĄTEK PRODUKCJI ODZIEŻY

Poszerzyliśmy ofertę o odzież pszczelarską. Tym działem produkcji zajęła się siostra Tomasza, Aneta Buda, która z zaangażowaniem wspiera brata do dziś. Wprowadzenie kombinezonów, bluz pszczelarskich i innych elementów garderoby używanej w pracy przy pszczołach było odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i zapytania naszych klientów. Odzież pszczelarska naszej produkcji do dziś stanowi ważny produkt w naszej ofercie.

PIERWSZE MIODARKI

Na Ogólnopolskich dniach Pszczelarza w Krakowie zaprezentowaliśmy pierwsze miodarki własnej produkcji. Firma zaczęła zdobywać nagrody oraz została laureatem konkursu AGROLIGA’97. Po raz pierwszy wzięliśmy udział w Światowym Kongresie Apimondia w Belgii. Byliśmy oczarowani produktami zagranicznych producentów. Wtedy nawet nie marzyliśmy, że kiedyś nasza firma będzie tą, która wyznacza trendy i proponuje najbardziej nowoczesne rozwiązania, a jej logo jest rozpoznawalne przez pszczelarzy już na pierwszy rzut oka.

WSPÓŁPRACA Z PPHU NEKTAR

Po raz kolejny wzięliśmy udział w Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza, które tym razem odbyły się w Bielsku-Białej. Spotkanie zaowocowało rozpoczęciem współpracy z PPHU Nektar, z którym do dziś łączą nas przyjacielskie i biznesowe relacje. Był to dobry początek współpracy również z innymi przedsiębiorcami. W tym roku odbył się również pierwszy zagraniczny wyjazd z ekspozycją naszych uli na Litwę. Litwin Gediminas Olsevicius, właściciel firmy VAB Wilara, był naszym pierwszym zagranicznym klientem i jest nim do dzisiaj. Takie relacje cenimy szczególnie.

ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI

Na ten rok datuje się rozpoczęcie działalności Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Tomasz Łysoń w Sułkowicach pod charakterystycznym logo „z miśkiem”. Zaprezentowaliśmy nasze ule na Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza w Opolu. Oferta firmy była skromna i składała się właściwie tylko z uli styropianowych, jednak jak na tamte lata był to bardzo innowacyjny produkt i wzbudził zainteresowanie pszczelarzy. Już pierwsi klienci docenili zalety uli produkowanych przez firmę Łysoń, zwracając uwagę na ich lekkość i kompatybilność elementów. Przez lata modyfikowaliśmy produkowane przez nas ule styropianowe, eliminując występujące problemy i edukując pszczelarzy, jak w nich gospodarować.

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.