Miodarki
Miodarka kasetowa, 4-kas., LN, Ø720mm, elekt. 230V, elektryczne obniżanie bębna
Miodarka diagonalna 4-ramkowa, ramka uniwersalna, Ø600mm, elekt. 230V, elektryczne...
Miodobranie to niewątpliwie najbardziej satysfakcjonujący czas w pracy każdego pszczelarza. Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym pszczelarzem przemysłowym, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą branżą – bogata oferta firmy Łysoń pozwoli wybrać miodarkę idealnie pasującą do Twoich potrzeb. Wśród produkowanego przez nas sprzętu pszczelarskiego znajdziesz zarówno miodarki diagonalne, radialne jak i kasetowe o różnego rodzaju zasilaniu czy pojemności. Przekonaj się sam dlaczego zaufało nam już ponad milion klientów z całego świata! Sprawdź ofertę sprzętu pszczelarskiego Łysoń i odkryj, że wirowanie miodu nigdy nie było łatwiejsze!
Krótka historia miodarki
Wirówka do miodu – tak miodarkę nazywali nasi Dziadkowie i Pradziadkowie.
Wynalazcą miodarki był Czech František Hruška, który w 1865 roku zaprezentował
w Brnie swoje innowacyjne urządzenie. Mieściło ono zaledwie jeden plaster miodu i znacznie odbiegało od obecnej konstrukcji, ale i tak wzbudziło podziw i zainteresowanie uczestników XIV zjazdu pszczelarzy austriackich, niemieckich i węgierskich. Najbardziej interesująca była możliwość odzyskiwania plastrów po odwirowaniu z nich miodu. Dotychczas bowiem ten element ulegał zniszczeniu podczas miodobrania. W kolejnych latach wynalazca udoskonalał swój projekt aż zyskał on kształt i konstrukcję obecnych miodarek.
Rodzaje miodarek. Jaki sprzęt wybrać?
Zaczynając na dobre przygodę z pszczelarstwem prędzej czy później stajemy przed koniecznością zakupu wirówki do miodu. Urządzenie do ekstrakcji miodu ułatwi pozyskiwanie surowca i zaoszczędzi mnóstwo czasu, który w branży pszczelarskiej jest wyjątkowo cenny. W szczycie sezonu praca pszczelarza sięga nawet kilkunastu godzin na dobę. Pierwszy wybór jakiego przyjdzie nam dokonać to napęd dla naszego urządzenia. Tradycyjna miodarka ręczna czy może bardziej zaawansowana technicznie miodarka z napędem elektrycznym? Ten dylemat rozstrzyga przede wszystkim informacja o dostępności prądu w pracowni pszczelarskiej. Czasem idealnym wyborem okazuje się miodarka ręczno-elektryczna. Większość z nich ma zasilanie zarówno na 230V jak i na 12V, aby można było ją napędzać także przy pomocy akumulatora. W pasiekach wędrownych to najczęściej jedyna opcja. Gdy ze względu na tradycyjne podejście do pszczelarstwa zdecydujemy się na zakup miodarki ręcznej – z czasem, gdy zechcemy przyspieszyć miodobranie można łatwo doposażyć urządzenie w napęd elektryczny do miodarki. Jego montaż jest bardzo prosty.
Pojemność miodarek i ich konstrukcja.
Obecnie wybór miodarek na rynku jest dość duży, jednak znakomita większość z nich oparta jest na takich samych mechanizmach działania. Każda wirówka do miodu składa się ze zbiornika, do którego trafia odwirowany miód oraz z wirnika do ramek, który obraca się po osi umieszczonej w środku zbiornika. Bębny wszystkich miodarek marki Łysoń są wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej kwasoodpornej 0H18N9, która jest neutralna i nie zmienia wartości smakowych odwirowanego miodu. Jest to także materiał certyfikowany atestem higienicznym PZH. Na dnie zbiornika miodarki znajduje się kurek, który służy do wylewania odwirowanego miodu. Ze względu na sposób umieszczania plastrów w miodarce możemy je podzielić na diagonalne, kasetowe i te mieszczące najwięcej ramek - radialne.
Najprostsze miodarki diagonalne wymagają ręcznego obracania ramek w celu wywirowania miodu z drugiej strony. Miodarki kasetowe napędzane elektrycznie pozwalają uzyskać miód bez konieczności obracania ramek. Natomiast miodarki radialne umożliwiają wirowanie miodu z obu stron plastra jednocześnie.
Miodarki naszej firmy występują w trzech standardach: Minima, Optima, Classic i Premium.
Jesteśmy także producentem innowacyjnej miodarki dla osób niepełnosprawnych, za którą otrzymaliśmy złoty medal na Apimondii w Montrealu.
Miodarki to jedne z najczęściej kupowanych urządzeń dla pszczelarstwa. Klienci sklepu Łysoń cenią sobie wysoką jakość naszych wirówek do miodu i ich bezawaryjność nawet przy intensywnym użyciu w szczycie sezonu. Każde z urządzeń jest oczywiście objęte gwarancją.
FAQ
Czy konieczne jest odkręcenie kosza miodarki w celu jej mycia i konserwacji?
Nie jest to konieczne. Wystarczy użyć odpowiednich środków do mycia.
Jednakże w przypadku chęci/konieczności odkręcenia kosza – podajemy instrukcję demontażu na przykładzie miodarek 4-6 kasetowych 230V + 12V
• ściągnąć osłonę kół pasowych
• poluzować i ściągnąć pasek klinowy
• poluzować śrubę na kole pasowym
• odkręcić i zdjąć belkę górną z pokrywami
• wyjąć kosz
Czym się różni w miodarce sterowanie automatyczne od półautomatycznego ?
- Automatyczne sterowanie posiada: 2 programy ręczne, 10 programów automatycznych domyślnie zaprogramowanych, ale z możliwością ich przeprogramowania wg potrzeb użytkownika.
- Półautomatyczne sterowanie posiada: 2 programy ręczne, 1 automatyczny.