Pierwsze kroki w pszczelarstwie

Postanowiliście zacząć przygodę z pszczelarstwem? Wspaniale! Witamy w naszym gronie! Macie już pewnie znakomite miejsce na pasieczysko, niezbędne pożytki dookoła, mnóstwo specjalistycznych książek, a może nawet pomocnych doradców w rodzinie lub wśród znajomych. W takim razie teraz pora na zakup sprzętu! Niezbędnym wyposażeniem pracowni pszczelarskiej jest miodarka, czasem zwana wirówką do miodu lub miodziarką. A cóż to takiego? To urządzenie służące do wywirowania miodu z plastrów. Bez nich jego pozyskiwanie jest prawie niemożliwe, a na pewno bardzo żmudne. Masz wątpliwości, jaką miodarkę wybrać? Przeczytaj TUTAJ artykuł na ten temat.

Jakie ule wybrać?

Kolejnym zakupem są ule. I tu należy sobie odpowiedzieć na kilka kolejnych pytań: jaką pasiekę chcemy prowadzić? Jeżeli pszczelarstwo ma być tylko naszym hobby - możemy zdecydować się na wybór dowolnego typu ula oraz metody prowadzenia pasieki ( stacjonarnej czy wędrownej). Jeśli jednak mamy w perspektywie powiększenie pasieki, od razu powinniśmy zdecydować się na wybór ula, który w przyszłości pozwoli na pracę szybką i lekką, a jego konstrukcja pozwoli na łatwe przewożenie na pożytki. Najczęściej wybierane są ule styropianowe wielkopolskie ze względu na swoją lekkość, znakomite właściwości izolacyjne oraz łatwość gospodarowania w nich. Do uli niezbędne będą ramki, na których pszczoły zbudują plastry.

Robiąc pierwsze pszczelarskie zakupy, na pewno należy zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie osobiste, szczególnie elementy ubrania pszczelarskiego, zabezpieczającego przed ukąszeniami. Na pewno przyda się kapelusz, rękawice oraz bluza, spodnie lub po prostu całościowy kombinezon pszczelarski.

Kolejnymi koniecznymi akcesoriami dla pszczelarza jest podkurzacz oraz dłuto pasieczne.

Z czasem będziecie dowiadywać się coraz więcej o pozyskiwaniu innych produktów pszczelich: pyłek, propolis, pierzga – są niezwykle cenne i jest na nie zapotrzebowanie.

Zestawy startowe dla pszczelarzy


Na początek przygody z pszczelarstwem przygotowaliśmy kilka propozycji gotowych zestawów startowych, abyście nie musieli głowić się nad tym, co jest Wam niezbędne.

Tymczasem polecamy lekturę specjalistycznych publikacji z poradami dla początkujących pszczelarzy. Cenne mogą okazać się także artykuły na naszym blogu branżowym.

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.