Ule poliuretanowe


Lekkie i estetyczne ule poliuretanowe

Ule z poliuretanu podbijają serca pszczelarzy nie tylko w naszym kraju. Ich podstawowymi atutami są trwałość i znakomita jakość wykonania. Ponadto można dowolnie zestawiać ze sobą poszczególne części uli poliuretanowych z elementami uli z drewna i styropianu. Prowadzenie pasieki przy użyciu uli poliuretanowych jest bardzo podobne do pracy z ulami styropianowymi.

Znakomita termoizolacja ula z poliuretanu

Główną różnicą w obu przypadkach są właściwości cieplne i termoizolacyjne tego materiału. Poliuretan ma prawie dwukrotnie większe właściwości termoizolacyjne niż styropian. Tym samym ule poliuretanowe przeznaczone są głównie do pasiek wędrownych. W tego typu gospodarstwach pszczelarz często musi pozostawić ule i rodziny pszczele w lokalizacjach nie gwarantujących warunków odpowiednich dla funkcjonowania pszczół. W okresie letnim, kiedy nasłonecznienie mocno wzrasta, a ule usytuowane są na przestrzeniach niezacienionych, ule poliuretanowe spełniają doskonale swoje funkcje termoizolacyjne. Dzięki zastosowaniu poliuretanu zapewnienie pszczołom większego komfortu i warunków do harmonijnego rozwoju staje się jeszcze łatwiejsze.

Konserwacja uli poliuretanowych

Ule z poliuretanu zaleca się pomalować albo bezpośrednio po nabyciu i odtłuszczeniu, albo po pierwszym sezonie użytkowania. W tym drugim przypadku odtłuszczenie następuje wskutek oddziaływania warunków pogodowych, a wstępne zmiany w strukturze powłoki sprawiają, że nałożona farba do uli lepiej się trzyma.

Poliuretan jest tworzywem, które pod wpływem promieni UV będzie ulegać utlenianiu. Malowanie uli poliuretanowych zapobiega temu zjawisku. Mimo to niektórzy pszczelarze pozostawiają swe ule niezakonserwowane, dochodząc do poniekąd słusznego wniosku, że utleniona wierzchnia warstwa także stanowi rodzaj zabezpieczenia przed dalszymi przemianami poliuretanu. Jednak po utlenieniu poliuretan wygląda mniej estetycznie: zmienia kolor na ciemnopomarańczowy i staje się nieprzyjemnie chropowaty.

Poliuretan jest materiałem lekkim, ale zarazem niezwykle wytrzymałym. Ule poliuretanowe w pełni nadają się do przewozu, podobnie do uli styropianowych. Lekkość materiału to także atut ważny dla osób słabszych fizycznie i starszych pszczelarzy. Całkowita masa standardowego zestawu wielkopolskiego składającego się z dennicy higienicznej, dwóch korpusów, półkorpusu, powałki, daszka i kilku niezbędnych elementów to zaledwie 9 kg. Ul poliuretanowy nie chłonie wody. Wilgoć wytwarzana w gnieździe nie osadza się na wewnętrznych ściankach ula, ułatwiając utrzymanie go w czystości. Ryzyko pojawienia się pleśni czy grzybów, jakie po zimowli pojawiają się często w ulach drewnianych, tutaj jest wyeliminowane. Wodoodporność i nieprzyjmowanie wilgoci przez poliuretan stwarza jednak potrzebę skutecznego odprowadzenia jej poza ul. Na ten problem pomoże z pewnością osiatkowana, wchodząca w skład zestawów plastikowa dennica.

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.