Największe muzea i skanseny pszczelarskie w Polsce

Pszczelarstwo i jego historia, ale także sama pszczoła i jej biologia są na tyle fascynujące, że w Polsce powstało kilka ośrodków, w których możemy zgłębić tę tematykę w sposób przystępny zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Poniżej przedstawiamy kilka największych i najciekawszych miejsc do odwiedzenia. Może właśnie podczas wakacji uda się Wam wygospodarować odrobinę wolnego czasu i połączyć przyjemne z pożytecznym?

Skanseny pszczelarskie – trochę historii

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu
(woj. wielkopolskie)

Obiekt powstał w latach 60. na terenie zespołu dworsko-parkowego, wpisanego do rejestru zabytków. Skansen jest unikatowym w skali europejskiej zbiorem ponad 230 uli, dzięki którym poznać można historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. Znajdziemy tu ule figuralne, architektoniczne, skrzynkowe, słomiane, kadłubowe czy kłodowe. Szczególnie warta uwagi jest 548-letnia barć wydobyta z Wisły. Część uli na terenie skansenu jest zamieszkana przez pszczoły. Zwiedzanie umila bez wątpienia położenie skansenu w dworskim parku obsadzonym lipami, klonami, kasztanowcami, dębami, robinią, wierzbami i rzadkim w Polsce perełkowcem.

Muzeum Pszczelarstwa i Skansen Pszczelarski w Stróżach
(woj. małopolskie)

Ośrodek funkcjonuje od 2000 roku jako część Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik”. Jest to zespół budynków, z których każdy kryje w sobie pszczelarskie tajemnice. W jednej z chat można obejrzeć kolekcję akcesoriów pszczelarskich i bartniczych. Zobaczymy tam miodarki, podkurzacze, leziwa czy praski do wyrobu węzy. W chacie o nazwie „Sekrety ula” można przeniknąć w głąb ula, gdzie w sposób multimedialny przedstawiona jest praca pszczół na łące, a także pokazane jest to, czym zajmują się pszczoły w ulu. Na terenie skansenu znajduje się ciekawy eksponat: Karpacka Barć Milenijna o wysokości ponad 15,31m. To najwyższy tego typu obiekt w Polsce.

Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej
(woj. małopolskie)

Prywatne muzeum położone na terenie Pasieki „Barć”. Na zbiory muzeum składają się dwie ekspozycje: biograficzna, poświęcona osobie ks. dra Henryka Ostacha – kapłana i pszczelarza, długoletniego prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz wystawa związana z tematyką pszczelarstwa, na której prezentowane są urządzenia i narzędzia pszczelarskie, pochodzące z okresu ostatnich 200 lat. Obok muzeum znajduje się Zagroda Bartnik – skansen uli figuralnych oraz rzeźb. W pobliżu znajduje się Dom Pszczelarza Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Nowocześnie o pszczołach

Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA
Klecza Dolna k/Wadowic
(woj. małopolskie)

Muzea o bardzo nowoczesnej, interaktywnej formie pojawiają się w Polsce coraz częściej. Zlokalizowana niedaleko Wadowic Apilandia to miejsce, w którym nikt nie będzie się nudził. W nowoczesny sposób pokazane jest tu życie zapylaczy i proces pozyskiwania pyłku. Przedstawione są także inne niż miód produkty pszczele, odzież pszczelarska czy miodarki i drobny sprzęt pasieczny (można samemu zakręcić miodarką, ubrać pszczelarza za pomocą interaktywnego ekranu lub użyć gigantycznego odymiacza!). Dodatkową atrakcją jest możliwość wzięcia udziału w warsztatach tworzenia świec z wosku pszczelego lub węzy. Na terenie Apilandii znajduje się także kawiarenka i sklep z pamiątkami oraz pasieka edukacyjna, którą można odwiedzić przy sprzyjającej pogodzie. Przy okazji wizyty w Apilandii można zrobić zakupy w Centrum Pszczelarskim ŁYSOŃ.

Niezależnie od tego, czy bardziej odpowiada Wam tradycyjna forma skansenów i muzeów, nawiązująca do dawnej historii pszczelarskiego rzemiosła czy też pociąga Was nowoczesna, interaktywna forma przyswajania wiedzy – warto odwiedzić któreś (lub wszystkie) z zaprezentowanych miejsc. Dobrze wziąć z sobą przedstawicieli najmłodszego pokolenia, by dowiedzieli się jak ważne dla świata są pszczoły i ich dobrostan.

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.