• Oferta dotacyjna
Ul Dadant 3-ramkowy, niemalowany

Ul Dadant 3-ramkowy, niemalowany

Skład ula 3-ramkowego do wychowu pakietów:

 • daszek
 • korpus
 • dennica z plastikową zatyczką
W1191
123,40 zł
Brutto
100,33 zł netto

 
Oferta Dotacyjna

Jeżeli ubiegasz się o dotację/refundację, pamiętaj, że wszelkie płatności za zakupy (koszty podstawowe) oraz wydatki stanowiące koszty dodatkowe, wynikające z realizacji umowy o przyznaniu pomocy, dokonywane muszą być w formie bezgotówkowej (przelew bankowy, przekaz pocztowy, płatność kartą płatniczą, itp.). W ramach interwencji I.6.1-I.6.7, o których mowa w przedmiotowym Regulaminie.

Masz dodatkowe pytania w sprawie dotacji, zadzwoń na infolinię nr tel 33 875 99 40.Jak tworzymy niewielkie odkłady?

Trzyramkowy ulik styropianowy służy do tworzenia niewielkich odkładów okresowych oraz do ich transportu. Odkłady tworzymy, zabierając z silnych rodzin plastry z zasklepionym czerwiem, obsiadane przez pszczoły. Odkład taki przewozimy na inne pasieczysko, po czym przesiedlamy go do właściwego ula lub ulika 6-ramkowego, po czym poddajemy matkę. Dzięki zastosowaniu niewielkiego ulika-transportówki oszczędzamy miejsce na środku transportu.

To ważne, gdyż wielu pszczelarzy-amatorów dysponuje tylko samochodem osobowym, do którego nie zmieszczą się większe ule. Ulik 3-ramkowy można też wykorzystać do tworzenia odkładów przeznaczonych do bezpośredniej sprzedaży. W tym celu przenosimy do ulików plastry z zasklepionym czerwiem, pewną ilością zapasu i pszczołami, a po przewiezieniu ich na inne miejsce poddajemy matki unasiennione. Przez 2-3 dni uliki pozostają na pasieczysku z otwartymi wylotami. Po tym okresie sprawdzamy efektywność przyjęcia matek. Nie trzeba ich wyszukiwać, wystarczy tylko stwierdzić obecność jajeczek w komórkach plastra.

Odkład z przyjętą matką zamykamy i przekazujemy klientowi. Jeżeli nie udało się odkładów od razu sprzedać, należy je w ciągu kilku dni przesiedlić do właściwych uli lub ulików 6-ramkowych. Zasklepiony czerw będzie się szybko wygryzał, pszczoły nie będą się mieścić w ciasnych ulikach i się wyroją. Jeśli uliki są zgrupowane blisko siebie, ucieczka może przybrać formę "epidemii" – wystarczy, że jedna rodzinka rozpocznie ucieczkę, a przyłączą się do niej kolejne.

W ulach zostanie tylko niewiele pszczół z młodszym czerwiem. W 3-ramkowym uliku można też rozpoczynać wychów matek. Umieszczamy w uliku jeden plaster z czerwiem w różnym wieku oraz jeden plaster z zapasem. Muszą być obsiadane przez pszczoły w takiej ilości, by przestrzeń między plastrami była częściowo przez nie wypełniona. Po 1-2 dniach niszczymy zaczątki mateczników ratunkowych na plastrze z czerwiem i wstawiamy ramkę hodowlaną z przełożonymi jednodniowymi larwami. W kolejnym dniu sprawdzamy przyjęcie larw. Dobrze "podlane" mleczkiem larwy z kilku takich rodzinek można wraz z koreczkami matecznikowymi skomasować na jednej ramce hodowlanej, którą umieszczamy w silnej bezmatecznej rodzinie wychowującej. Jeśli przyjęcie larw w odkładzie było bardzo dobre i przekroczyło 90%, ramkę hodowlaną można pozostawić aż do momentu izolacji mateczników. Trzyramkowe ule mogą być używane do naturalnego unasienniania matek pszczelich.

Niewielka rodzina, obsiadająca trzy ramki gniazdowe zapewnia młodej matce pszczelej doskonałą opiekę. Efektywność unasienniania matek w takich rodzinach jest wysoka i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych może wynieść 100%, podczas gdy w małych ulikach weselnych mieszczących około 1000 pszczół nie przekracza 70%. W 3-ramkowych ulach można też przetrzymywać matki pszczele po sztucznym unasiennieniu do momentu rozpoczęcia przez nie czerwienia. By taka matka nie mogła dokonywać lotów godowych, wylotek musi być zasłonięty zasuwką z otworami o rozmiarze kraty odgrodowej.

Zalety uli 3-ramkowych:

 • szybka produkcja odkładów a tym samym odbudowanie pogłowia pasieki
  w krótkim czasie
 • mała pracochłonność
 • szybki dostęp do gniazda przy wyszukiwaniu matki
 • znakomite unasiennianie matek w warunkach naturalnych

Ulik przeznaczony do:

 • produkcji odkładów wczesnowiosennych
 • unasienniania matek na własne potrzeby,
  przy wykorzystaniu ramki systemowej (np.: WL, D)
 • może służyć jako skrzynka transportowa lub rojnica

Do ula polecamy różnego rodzaju podkurzacze, posiadamy w szerokiej ofercie ramki Zapraszamy także obejrzenia krat odgrodowych.

Zobacz także

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Termin realizacji zamówień
 • Wysyłka zamówienia do 5 dni roboczych pozostałe produkty
 • Termin realizacji sprzętu zlecanego do produkcji np. miodarki, odstojniki, kremownice, stoły do odsklepiania itp.), w celu ustalenia terminu realizacji prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta: 33 875-99-40
  *Wysyłka paletowa realizowana jest do 5 dni roboczych
 • *Opcja ekspresowa dostawa jest dodatkowo płatna, dostępna jest tylko do wybranych produktów. Szczegóły sprawdź w regulaminie
Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.