WEBINARIA 29-30.08.2020

Zgodnie z naszą obietnicą, utworzyliśmy specjalny link, w którym możecie znaleźć swoje pytania zadawane podczas wykładów.

“Pryncypia hodowli pszczół” oraz “Pszczoły miodne w środowisku i w życiu człowieka” Poniżej materiał filmowy przesłany do nas przez prowadzącego Prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog, który wyjaśni wszystkie niepewności związane z pytaniami zadawanymi w 29 sierpnia podczas webinariów.

"Jak usprawnić proces odsklepiania"

Odpowiedzi na pytania, które otrzymaliśmy w związku tematem "Jak usprawnić proces odsklepiania" - przedstawionym przez pana oraz Kamila Budę, jaki zaprezentowaliśmy Państwu w ramach webinarów które odbyły się w dniach 30 sierpienia

Jaka odsklepiarka byłaby najlepsza w pasiece 25 uli?

Przy takiej ilości uli możemy stosować odsklepiarki ręczne np. odsklepiarka pionowa lub odsklepiarka nakładkowa. Należy jednak pamiętać o tym, że jak sama nazwa wskazuje cały proces odsklepiania następuje w sposób manualny. Natomiast stosując odsklepiarkę mechaniczną proces odsklepiania ogranicza się do ułożenia ramek na podajniku a mechanizm urządzenia zapewnia automatyczne odsklepianie ramek.

Czy jest możliwość zamontowania przystawki by można było załadować za jednym 10 ramek z całego korpusa lub też czy w przyszłości będzie taka opcja?

Standardowo w podajniku mieści się 5 ramek ale na indywidualne życzenie Klienta jesteśmy w stanie wykonać podajnik gdzie jednorazowo możemy załadować 10 ramek. Dodam, że wykonywaliśmy już takie modyfikacje.

Jak wygląda konserwacja po danej ilości godzin pracy ?

Urządzenie nie wymaga nadzwyczajnej konserwacji. czynności z tym związane zawarte są w instrukcji obsługi urządzenia. Z podstawowych rzeczy należy jednak pamiętać aby w przypadku odsklepiarki z obiegiem zamkniętym zwracać uwagę na poziom płynu w obiegu zamkniętym, dbać o czystość prowadnic i łańcuchów oraz przed rozpoczęciem sezonu dokonać ogólnego przeglądu maszyny wraz z przesmarowaniem zespołów łożyskowych oraz sprężyn.

Jak wygląda dezynfekcja tych urządzeń? Specjalne środki?

O czystość i higienę dbamy myjąc urządzenie ciepłą wodą oraz stosując środki dezynfekujące dopuszczone do kontaktu z żywnością.

. Jak się zaklinuje ramka w odsklepiarce co należy w pierwszej kolejności zrobić? Czy włączyć obrót wsteczny, aby nie wyłamać ramki?

W przypadku zaklinowania się ramki w mechanizmie odsklepiarki należy zatrzymać urządzenie, włączyć obroty wsteczne i powoli wycofywać zaklinowaną ramkę aż do udrożnienia mechanizmu zachowując przy tym szczególną ostrożność oraz zasady BHP.

Jeśli czas przygotowania do pracy odsklepiarki w wersji z obiegiem zamkniętym wynosi 20min, to jaki jest czas z nożami podgrzewanymi elektrycznie?

Urządzenie w wariancie z nożami elektrycznymi osiąga gotowość do pracy w czasie 5 minut.

Jaki jest zakres temperatury dla noży podgrzewanych elektrycznie?

Zakres regulacji temperatury zarówno dla odsklepiarek z nożami elektrycznymi jak i z obiegiem zamkniętym wynosi od 30 do 95 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że w przypadku odsklepiarek z nożami elektrycznymi mamy wyższą bezwładność elementów grzejnych.

"Ule i w ogóle"

Odpowiedzi na pytania, które otrzymaliśmy w związku tematem "Ule i w ogóle"- przedstawionym przez pana Tomasza Łysonia oraz Łukasza Sorkę, jaki zaprezentowaliśmy Państwu w ramach webinarów które odbyły się w dniach 29 sierpenia.

Kiedy będą dostępne ule poliuretanowe w całości, monolity, nie do skręcania ?

Na ten moment nie planujemy wykonywać uli monolitycznych z poliuretanu ze względu na wygodę jaką dają ule skręcane. W momencie uszkodzenia jednej ze ścianek można wykręcić 6 śrub i wymienić ścianę na nową. Kolejną zaleta uli skręcanych jest wpływ na środowisko ze względu na zmniejszone gabaryty wysyłki.

Jakie korpusy dać pszczołom podczas miodobrania – całe czy połówki?

Wszystko zależy od prowadzonej gospodarki na pasieczysku i od preferencji każdego z pszczelarz. Duże znaczenie ma również wielkość występujących pożytków. Jeden pszczelarz używa uli wielokorpusowych czyli gniazdo 1 duży korpus i 2 pełne korpusy jako miodnia. Z drugiej strony inny pszczelarz woli mieć mniejszą ramkę i używa korpusów ½ . Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Jak radzić sobie z wilgocią w ulach warszawskich oceplanych styropianem?

Skraplanie wody występuję w każdym rodzaju ula drewno , poliuretan czy styropian . Przy drewnie jest to praktycznie niewidoczne ze względu na wpajanie wody przez drewno. Żeby w pozostałych 2 rodzajach uniknąć w dużym stopni skraplaniu się wody należy zapewnić odpowiednią wentylację. Zamknięcie wentylacji zamyka obieg powietrza przez co jest to groźne ze względu na możliwość wystąpienia oszronienia ścianek , przez co rodzina może nie przetrwać okresu zimowego.

Jak wygląda sprawa utylizacji uli styropianowych?

Jest wiele firm które zajmują się recyklingiem styropianu. Więc powinno zostać to oddane do zakładu zajmującego się skupem.

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.