WEBINARIA 29-30.08.2020
Zgodnie z naszą obietnicą, utworzyliśmy specjalny link, w którym możecie znaleźć swoje pytania zadawane podczas wykładów.
“Pryncypia hodowli pszczół” oraz “Pszczoły miodne w środowisku i w życiu człowieka” Poniżej materiał filmowy przesłany do nas przez prowadzącego Prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog, który wyjaśni wszystkie niepewności związane z pytaniami zadawanymi w 29 sierpnia podczas webinariów.
"Jak usprawnić proces odsklepiania"
Odpowiedzi na pytania, które otrzymaliśmy w związku tematem "Jak usprawnić proces odsklepiania" - przedstawionym przez pana oraz Kamila Budę, jaki zaprezentowaliśmy Państwu w ramach webinarów które odbyły się w dniach 30 sierpienia

Przy takiej ilości uli możemy stosować odsklepiarki ręczne np. odsklepiarka pionowa lub odsklepiarka nakładkowa. Należy jednak pamiętać o tym, że jak sama nazwa wskazuje cały proces odsklepiania następuje w sposób manualny. Natomiast stosując odsklepiarkę mechaniczną proces odsklepiania ogranicza się do ułożenia ramek na podajniku a mechanizm urządzenia zapewnia automatyczne odsklepianie ramek.
Standardowo w podajniku mieści się 5 ramek ale na indywidualne życzenie Klienta jesteśmy w stanie wykonać podajnik gdzie jednorazowo możemy załadować 10 ramek. Dodam, że wykonywaliśmy już takie modyfikacje.
Urządzenie nie wymaga nadzwyczajnej konserwacji. czynności z tym związane zawarte są w instrukcji obsługi urządzenia. Z podstawowych rzeczy należy jednak pamiętać aby w przypadku odsklepiarki z obiegiem zamkniętym zwracać uwagę na poziom płynu w obiegu zamkniętym, dbać o czystość prowadnic i łańcuchów oraz przed rozpoczęciem sezonu dokonać ogólnego przeglądu maszyny wraz z przesmarowaniem zespołów łożyskowych oraz sprężyn.
O czystość i higienę dbamy myjąc urządzenie ciepłą wodą oraz stosując środki dezynfekujące dopuszczone do kontaktu z żywnością.
W przypadku zaklinowania się ramki w mechanizmie odsklepiarki należy zatrzymać urządzenie, włączyć obroty wsteczne i powoli wycofywać zaklinowaną ramkę aż do udrożnienia mechanizmu zachowując przy tym szczególną ostrożność oraz zasady BHP.
Urządzenie w wariancie z nożami elektrycznymi osiąga gotowość do pracy w czasie 5 minut.
Zakres regulacji temperatury zarówno dla odsklepiarek z nożami elektrycznymi jak i z obiegiem zamkniętym wynosi od 30 do 95 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że w przypadku odsklepiarek z nożami elektrycznymi mamy wyższą bezwładność elementów grzejnych.

"Ule i w ogóle"
Odpowiedzi na pytania, które otrzymaliśmy w związku tematem "Ule i w ogóle"- przedstawionym przez pana Tomasza Łysonia oraz Łukasza Sorkę, jaki zaprezentowaliśmy Państwu w ramach webinarów które odbyły się w dniach 29 sierpenia.
Na ten moment nie planujemy wykonywać uli monolitycznych z poliuretanu ze względu na wygodę jaką dają ule skręcane. W momencie uszkodzenia jednej ze ścianek można wykręcić 6 śrub i wymienić ścianę na nową. Kolejną zaleta uli skręcanych jest wpływ na środowisko ze względu na zmniejszone gabaryty wysyłki.
Wszystko zależy od prowadzonej gospodarki na pasieczysku i od preferencji każdego z pszczelarz. Duże znaczenie ma również wielkość występujących pożytków. Jeden pszczelarz używa uli wielokorpusowych czyli gniazdo 1 duży korpus i 2 pełne korpusy jako miodnia. Z drugiej strony inny pszczelarz woli mieć mniejszą ramkę i używa korpusów ½ . Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.
Skraplanie wody występuję w każdym rodzaju ula drewno , poliuretan czy styropian . Przy drewnie jest to praktycznie niewidoczne ze względu na wpajanie wody przez drewno. Żeby w pozostałych 2 rodzajach uniknąć w dużym stopni skraplaniu się wody należy zapewnić odpowiednią wentylację. Zamknięcie wentylacji zamyka obieg powietrza przez co jest to groźne ze względu na możliwość wystąpienia oszronienia ścianek , przez co rodzina może nie przetrwać okresu zimowego.
Jest wiele firm które zajmują się recyklingiem styropianu. Więc powinno zostać to oddane do zakładu zajmującego się skupem.