Podczas dni otwarych w Firmie Łysoń, które odbyły się 25-26.08.2018 r. miało miejsce otwarcie Apilandii – jedynego miejsca w Polsce, gdzie w interaktywny sposób można nauczyć się pszczelarstwa. Twórcą jest Barbara Łysoń, żona Tomasza Łysonia.

Głównym celem Apilandii jest edukowanie dzieci od najmłodszych lat, dlatego właśnie wystawa dedykowana jest głównie dzieciom i młodzieży, ale dorośli również znajdą tam coś dla siebie.

Centrum edukacyjne powstało również po to, aby pokazać odwiedzającym rolę i znaczenie pszczół w naszym świecie. Apilandia prezentuje życie idealnego organizmu, jakim jest rodzina pszczela. Samotna pszczoła nie ma szans na przetrwanie, ale w kolonii pszczelej, która tworzy tzw. superorganizm ma większe szanse.

Centrum edukacyjne składa się z pięciu pomieszczeń. Jedno z nich jest poświęcone Rajdowi w obronie pszczół, który rozpoczął się 9 września 2017 r. na Rynku Głównym w Krakowie, skąd wyjechało 13 fiatów 126p. Jeden z nich współtworzy wystawę Apilandii.

Znajduje się tam również telewizor z czasów PRL wraz z interaktywną mapą trasy przejazdu. Warto wspomnieć, że ekipy rajdowe tworzyli pszczelarze, naukowcy, uczniowie, miłośnicy pszczół oraz przedstawiciele firm, produkujących sprzęt i akcesoria pszczelarskie.

Głównym zadaniem rajdu było uświadomienie ważnej roli pszczół w zapylaniu upraw i przetrwaniu ekosystemów. W ramach akcji „Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają” zachęcano do sadzenia i nasiewania roślin miododajnych w ogródkach, na balkonach czy tarasach.

Doradzano, jak organizować przestrzeń przyjazną dla owadów zapylających, pamiętając, że każda wysiana roślina miododajna zwiększy szansę na ich przetrwanie.

Na trasie przejazdu znalazło się wiele miejsc ważnych dla pszczelarstwa, w tym m.in.: siedzibę Bartnika Sądeckiego w Stróżach, pasiekę Pszczelarz Kozacki, jedyne w Polsce Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Spółdzielnię Pszczelarską „Apis”, SGGW, MRiRW, Sejm RP, Plac Zamkowy w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Skwer Kościuszki w Gdyni oraz Rynek Staromiejski w Koszalinie, gdzie ukończono rajd na Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza.

Wydarzeniem zainteresowały się media. Zachęcam do odwiedzenia strony na fb: Rajd Maluchami.

Obecnie planowany jest kolejny rajd w 2019 r.

W drugim pomieszczeniu Apilandii znajdują się ule, gdzie odwiedzający mają możliwość wykonania przeglądu rodzin pszczelich. Po wysunięciu interaktywnej ramki z ula, na ekranie wyświetlają się informacje o organizmie pszczoły, zapylaniu, roli robotnic w ulu, wykonywanych przez nie pracach oraz wiele innych.

W centrum edukacyjnym zwrócono również uwagę na miód, produkty pszczele i ich wykorzystanie.

Jak wiemy, w zależności od pory roku w ulu panują różne temperatury. Dlatego twórcy Apilandii przygotowali urządzenia pozwalające odwiedzającemu na empiryczne porównanie temperatur panujących w środowisku pszczelim.

Firma Łysoń znana jest nie tylko z produkcji funkcjonalnego sprzętu pszczelarskiego, lecz także miodów i innych produktów pszczelich. Część pozyskanej patoki przeznaczana jest na wytwarzanie wybornych słodyczy: czekolad, batonów, pralin, a nawet lemoniad.

W trzecim pomieszczeniu zobaczymy obrazowo przedstawiony sposób produkcji sprzętu pszczelarskiego, powstającego w firmie Łysoń: miodarek, ubrań pszczelarskich, uli. Najmłodsi mogą ubrać postaci w strój pszczelarza w grze interaktywnej.

Możliwe jest także odwirowanie miodu z plastrów. W pomieszczeniu znajduje się również wielki podkurzacz – po naciśnięciu miecha, z wnętrza wydobywa się dym!

Wystawa zabiera nas również w podróż sentymentalną, obrazującą jak długą drogę przeszła rodzina Łysoniów, by stworzyć firmę produkującą najwięcej świetnego sprzętu pszczelarskiego w Polsce. W ostatniej komnacie znajduje się wiertarka, na której zostały wykonane pierwsze formy do uli przez Mariana Łysonia oraz jego wnuka, Tomasza.

W Apilandii można również zobaczyć proces pozyskiwania wosku pszczelego i przetwarzania go na węzę, jak również produkcję świec.

Jestem przekonany, że każdy, kto choć trochę interesuje się pszczelarstwem, powinien odwiedzić Apilandię. Pamiętajmy o tym, aby propagować pszczelarstwo wśród najmłodszych, a ponieważ najlepiej uczyć się przez zabawę i obserwację, zabranie maluchów do centrum edukacyjnego, znajdującego się w siedzibie firmy Łysoń, to doskonały pomysł. Serdecznie zapraszamy!

Kacper Łaskarzewski

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.