Ku prawdziwemu dobrostanowi pszczół – wspólny wysiłek nauki i praktyki
Tak brzmiało hasło przewodnie organizowanego 20 i 21 listopada Europejskiego Kongresu Beecome. Wśród prelegentów znaleźli się: Dr. Peter Kozmus, Prof. Dr. Martin Giurfa, Lotta Fabricius, Linde Morawetz, Dr. Fani Hatjina, dr hab. Małgorzata Bieńkowska, dr Piotr Mędrzycki , prof. Aulo Manino, dr Piotr Semkiw , lek. wet. Andrzej Bober, dr hab. Dariusz Gerula, a także Etienne Bruneau – jeden z trzech założycieli inicjatywy Beecome oraz dr n. wet., lek. wet. Anna Gajda, która nie tylko poprowadziła wykład na temat chorób pszczół w odniesieniu do zmian klimatycznych, ale także u boku Mariusza Opoki poprowadziła całą konferencje ze studio w Krakowie. Jak zauważyła dr hab. Małgorzata Bieńkowska, listopadowe spotkanie okazało się znakomitą okazją do dialogu świata nauki i praktyki.
- Zwróćcie Państwo uwagę, jak wielu pszczelarzy mogło wziąć udział w tym wydarzeniu. Nie zawsze jako pszczelarze mamy możliwość uczestnictwa w takich spotkaniach, w których jest aż tyle wykładowców - i to z całej Europy. Z tego co wiem, wśród naszych słuchaczy, byli też ludzie spoza Europy. W związku z tym, zasięg tego wydarzenia naprawdę był ogromny. Dlatego myślę, że warto jest organizować takie spotkania. Myślę, że my jako kadra naukowa, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że mogliśmy przekazać trochę wiedzy wszystkim biorącym udział w tym spotkaniu. Mam nadzieje, że w tej formie będziemy się spotykać niejednokrotnie w przyszłości - dziękowała w imieniu świata nauki i wykładowców Beecome dr hab. Małgorzata Bieńkowska. Konferencja tłumaczona symultanicznie na język polski, francuski, angielski i rosyjski, spotkała się z zainteresowaniem pasjonatów pszczelarstwa nie tylko z Europy - jak to było sugerowane przez założycieli na samym początku - ale tym razem, zyskała słuchaczy z całego świata. Mimo dostosowań czasowych do warunków europejskich, statystyki pokazują, że wśród uczestników konferencji byli też Ci z Ameryki Północnej, Azji czy Afryki. Jest to kolejny wielki sukces Beecome 2021 ONLINE. Świadczy to jedynie o tym, że przygotowany przez organizatorów program wykładów, czy same możliwości technologiczne były wystarczająco atrakcyjne, aby zachęcić do udziału w konferencji także osoby z krajów położnych poza granicami Europy. Każdy z dwóch dni konferencji trwał około 7-8 godzin, podczas których odbyło się po 6 półgodzinnych wykładów. Podczas wystąpień prelegentów, uczestnicy cały czas mogli równolegle zadawać pytania specjalistom na czacie, a najciekawsze z nich odczytano w studio na żywo. Zarówno pierwszy jak i drugi dzień konferencji został zakończony panelem dyskusyjnym, w którym udział brali m.in. Tomasz Łysoń – Prezes Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Tomasz Łysoń, Robert Chlebo - Prezydent Apimondia ds. Komisji Europejskiej, dr hab. inż. Zbigniew Kołtowski - W-ce Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, dr hab. Małgorzata Bieńkowska czy Tomasz Kammel – dziennikarz telewizyjny. Jak podsumował na zakończenie konferencji Etienne Bruneau, z racji poprzeczki jaka została narzucona przez zorganizowaną w tym roku konferencję, w następnych latach Beecome przestaje sygnować się już jako Kongres Europejski, a zyskuje miano międzynarodowego, a więc wychodzącego po wielu latach działalności poza granice kontynentu.
- Nie bójmy się komunikować ze światem nauki. To jest bardzo ważne. W dobie panującej sytuacji, możemy spotykać się tylko wirtualnie. Z jednej strony jest to trudne, ale z drugiej jest to szansa na rozwój. Dowodem tego jest fakt, że słucha nas dzisiaj tyle ludzi z rożnych stron Europy i całego świata - podkreślał na zakończenie Tomasz Łysoń, Prezes Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Tomasz Łysoń, będącego oficjalnym partnerem 8. Europejskiej Konferencji Pszczelarskiej Beecome 2021 ONLINE.