Elementy uli styropianowych
Pierścień dystansowy wielkopolski, Ostrowskiej z przegonką 8-wylotową, malowany
Elementy uli styropianowych
Przegonka Portera to jeden z typów przegonki. Montuje się ją w powałce około 48 godz. przed miodobraniem. Służy do kierowania pszczół we wskazaną przez pszczelarza stronę. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracimy czasu na omiatanie pszczół przy zbieraniu korpusów z ramkami.
Do usprawnienia miodobrania używa się przegonek. Są to urządzenia instalowane między nadstawką z miodem a kondygnacją gniazdową w celu usunięcia pszczół z miodni. Przez przegonkę pszczoły przechodzą tylko w jedną stronę, z miodni do gniazda, ale nie mogą przejść z powrotem. Są trzy rodzaje przegonek: Portera, czyli sprężynowe i korytarzowe.
Niezawodne są przegonki korytarzowe, bardzo proste w konstrukcji. Przegonki instaluje się w twardej płycie pilśniowej, którą umieszcza się w pierścieniu dystansowym zakładanym między kondygnacjami.
Przegonka Portera to jeden z trzech rodzajów przegonek. Dzięki zastosowaniu przegonki pszczelarz nie traci czasu na omiatanie pszczół z plastrów podczas procesu miodobrania (odebrania plastrów do odwirowania). Zaleca się jej założenie 48 h przed miodobraniem. Przegonkę zakładamy nad rodnię, czyli gniazdo rodziny pszczelej (wyżej znajdują się korpusy z miodem). Zasada działania jest bardzo prosta, pszczoły, które będą schodziły do rodni, nie będą miały możliwości powrotu do miodni, dzięki temu pszczelarz będzie mógł odebrać korpusy z miodem, bez pszczół. Należy pamiętać o tym, iż pszczoła lotna, która nie będzie miała jak wrócić do miodni, będzie potrzebowała miejsca, dlatego zaleca się nadstawienie na rodnię korpusu z suszem, węzą. Przegonki bardzo usprawniają proces miodobrania.
Montaż: przegonki montuje się w płycie pilśniowej, którą umieszcza się w pierścieniu dystansowym.
Do przegonki polecamy starannie wykonane ramki, w naszej szerokiej ofercie można znaleźć kratę odgrodową.
Zobacz także