W poprzednim artykule przedstawione zostały najważniejsze cechy gotowych pokarmów płynnych do karmienia zimowego i stymulacji rozwoju pszczół, które firma Łysoń oferuje polskim pasiecznikom. Zalet ich użycia jest sporo, więc przejdźmy do przeglądu konkretnych produktów.
To pokarm, który wybornie sprawdzi się pod koniec lata i wczesną jesienią. Produkt jest gotowym syropem do karmienia zimowego pszczół. Ma do tego celu optymalną recepturę. Zawiera bowiem 40% fruktozy oraz po 30% glukozy i sacharozy. Pamiętając o tym, że owady rozłożą ostatni z wymienionych cukrów na cukry proste, które już zawiera ten produkt, w pożywieniu z którego korzystać będą w okresie zimy i wczesnej wiosny znajdować będą się wyłącznie dwa doskonale przyswajalne przez nie cukry – fruktoza i glukoza. Minimalnie większy udział pierwszego z nich zapewni zapasom płynną formę, przeciwdziałać będzie ich krystalizacji. Właśnie fruktoza i glukoza potrzebne są pszczołom w trakcie zimowli, gdyż dają im czystą energię niezbędna do wygrzania kłębu. Wszelkie dodatki, choć cenne w innych okresach roku, w tym okresie mogą niepotrzebnie obciążać układ pokarmowy pszczół i zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się biegunek w przypadku przeciągającej się bądź niespokojnej zimowli. Apikand Premium syrop jest pokarmem bezpiecznym w stosowaniu we wrześniu i październiku, gdyż nie wywołuje rabunków. Dla pewności jednak tym, jak i innymi płynnymi pokarmami płynnymi lepiej jest karmić pszczoły wieczorem, po ustaniu lotów. Apikand Premium syrop nalewany jest w opakowania po 7 kg, 14 kg, i 25 kg. Ładunki całopaletowe zawierają odpowiednio 120, 33 i 25 takie opakowania, a ich sumaryczna masa wynosi 840 kg, 462 kg i 600 kg.
Po udanej zimowli pszczelarze podejmują działania zmierzające do przygotowania pszczół do wykorzystania najwcześniejszych pożytków towarowych. Część takich prac wykonywali jeszcze w poprzednim roku. Jednak po głównym oblocie wiosennym znów nadarza się sposobność do decydowania o tym w jakim tempie przebiegał będzie rozwój owadów. Jednym z pomocnych rozwiązań, po które na tym etapie można sięgać, jest Apikand syrop zbożowy. Systematyczne podawanie niewielkich porcji tego produktu w widoczny sposób pobudza pszczoły do rozwoju wiosennego, budowy optymalnej siły i struktury pozwalającej na zgromadzenie satysfakcjonujących ilości miodu. To także produkt po jaki sięgać można w warunkach wystąpienia przerw w taśmie pożytkowej albo w czasie przeciągających się załamań pogody, które uniemożliwiają pszczołom wykonywanie lotów po wziątek. Firma Łysoń oferuje Apikand syrop zbożowy w opakowaniach mogących pomieścić 13 kg pokarmu. Ładunek całopaletowy składa się z 54 takich porcji o łącznej wadze 702 kg.
Apikand pobudzenie – syrop zbożowy
Gdy rozważane są możliwości efektywnej stymulacji rozwoju pszczół, to warto przypomnieć także, że w gamie produktów firmy Łysoń znajduje się gotowy pokarm zaprojektowany i stworzony właśnie z myślą o takim wpływie na procesy życiowe pszczelich społeczności. Jest nim Apikand pobudzenie – syrop zbożowy. Jego kompozycja uzupełniona została o witaminy, minerały i aminokwasy. Są w nim witaminy B1, B2, B5, B6, B7, B12, C, PP. Na katalog zawartych w syropie pierwiastków składają się wapń, magnez, fosfor, sód, potas, chlor, żelazo i siarka. W poczet ujętych w pokarmie aminokwasów wliczamy tryptofan (L), metioninę (DL), lizynę (L). Apikand pobudzenie – syrop zbożowy to także bogate źródło polifenoli i garbników pochodzenia roślinnego (karczochy, tymianek, żółcie, bazylia). Produkt ten pakowany jest w jednostkowe opakowania po 13 kg. Na palecie znajduje się ich 60, co przekłada się na masę pokarmu wynoszącą 780 kg.
Pomimo wszelkich starań i trosk, licznych działań i zabiegów, niekiedy kondycja przezimowanych pszczół i tak odbiega od oczekiwań ich opiekuna. Bywa, że pod koniec zimy ale i wczesną wiosną występują biegunki, jeden z typowych objawów nienajlepszej zimowli. Jeśli do tego dojdzie, firma Łysoń przybędzie z pomocą. Ma ona w swej ofercie pokarm w postaci gotowego do spasania produktu. Mowa o Apikand syrop z ziołami. Ten wartościowy pokarm w swym składzie zawiera cukry takie jak fruktoza, glukoza, cukry inwertowane, wodę, oraz ekstrakty ziołowe z tymianku, pokrzywy, pigwy, nagietka, dziurawca, rumianku, bazylii, mięty i piołunu. Można on być stosowany po wystąpieniu objawów Nosema Apis czy Nosema Cerenae. Najkorzystniej jest jednak dokonać jego aplikacji profilaktycznie, a więc w sytuacji, gdy pszczelarz stwierdzi ryzyko wystąpienia tych groźnych i wielce niepożądanych zagrożeń. Syrop ten także rozlewany jest po 13 kg. Całopaletowy ładunek to 54 takie opakowania. Łączna masa zamkniętego w nich pokarmu wynosi 702 kg.
Oferta płynnych pokarmów dla pszczół firmy Łysoń jest szeroka. Jest także dostosowana do potrzeb jakie mogą wystąpić w krajowych pasiekach. Każdy ich właściciel czy opiekun może dzięki temu zadbać o swoje skrzydlate podopieczne najlepiej jak to tylko możliwe podając im sprawdzone i gotowe do użycia pokarmy.