Nowości w pszczelarstwie – poznaj innowacje, które ułatwią twoją pracę

Pszczelarstwo cały czas się rozwija – nowe urządzenia, innowacyjne technologie, a nawet drobne gadżety to tylko przykłady rozwiązań, które ułatwiają codzienną pracę w pasiece. Odstojniki, ramki do uli czy miodarki to urządzenia znane każdemu z nas – jakie są jednak nowości, o których jeszcze nie słyszeliście lub chcielibyście dowiedzieć się więcej? Jak poprowadzić pasiekę, by przynosiła jeszcze więcej dochodów?

Przydatne urządzenia – innowacje w zakresie technologii

Jeśli prowadzisz dużą, towarową pasiekę lub do niej aspirujesz, zainteresuje cię z pewnością automatyczna linia do wirowania miodu. Jest to nowa odsłona wszystkim znanej miodarki, która cechuje się wydajnością 5-8 ramek na minutę! Pełne wyposażenie linii to m.in. miodarka horyzontalna, radialna mieszcząca 52-80 ramek ze sterownikiem automatycznym, podajnik z wózkiem załadowczym, pneumatyczny wyrzutnik ramek czy automatyczna odsklepiarka z nożami podgrzewanymi automatycznie. To wielkogabarytowe urządzenie jest niezbędne, jeśli chcesz zająć się sprzedażą miodu na dużą skalę i cały czas rozszerzasz działalność swojej pasieki.

Innym sprzętem, który od pewnego czasu zdobywa swoją popularność jest podgrzewacz do korpusów wykonany ze stali nierdzewnej. Zastawiacie się, do czego i kiedy może się przydać? Już po krótkim czasie będzie nieodłączny w czasie każdego miodobrania. Korpusy muszą być rozgrzane przed odsklepianiem i wirowaniem, dlatego wystarczy ustawić je na urządzeniu i odczekać kilka godzin. Jak podkreślają pszczelarze, którym udało się już przetestować produkt, działa on również jako dekrystalizator i dehydrator miodu.

Jednym z innowacyjnych urządzeń, na które warto zwrócić uwagę jest osuszacz do miodu, która ma za zadanie usuwać nadmiar wody z miodu poprzez jej odparowanie, zapobiegając fermentacji. Jest to najlepszy sposób na odratowanie niedojrzałego jeszcze miodu. Niektóre z urządzeń służą do kremowania i osuszania, inne wyłącznie do osuszania.

Jak przyspieszyć prace przy przepompowywaniu i kremowaniu miodu? W średnich i dużych pasiekach niezbędne będzie urządzenie ssąco-tłoczące o mocy 400 V w wersji kompaktowej. Dawniej dostępne były modele mające zaledwie kilka V, dzięki większej wersji, zdecydowanie usprawnią wszystkie procesy. Urządzeniem można również przepompowywać wodę oraz inwert cukrowy.

Kolejną innowacją, o której warto wspomnieć, jest wirówka do odsklepin wykonana ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Do tej pory korzystało się również z wytłaczarek i innych podobnych urządzeń, które pomagały oddzielić miód i odsklepiny w mechaniczny sposób. Wirówka to nowoczesne urządzenie, które dopiero wchodzi do sprzedaży, dająca lepsze rezultaty w krótszym odcinku czasowym.

Co zrobić z woskiem w dużej pasiece? Można go wykorzystać do produkcji świec. Do tego typu działań niezbędne będzie urządzenie do wytopu wosku do produkcji świec z płaszczem wodnym i izolowaną pokrywą. Na rynku znane są również topiarki do wosku ze stołem do odsklepiania, topiarki parowe, słoneczne oraz inne modele, które wprowadzą powiew innowacji do każdej pasieki.

Nowością są również mini topiarki do wosku z płaszczem wodnym i izolowaną pokrywą z zestawem wieszaków do produkcji świec. Te niewielkie urządzenia z mocą grzałki 2 kW są idealne do mniejszych i średnich pasiek. Innowacją wśród sprzętów są także topiarki do wosku na bazie odstojnika, które mogą, ale nie muszą być wyposażone w wytwornicę pary, perforowany kosz i palnik gazowy.

Innowacje w pszczelarstwie

Innowacje wśród infrastruktury i uli

Prace pasieczne wiążą się nie tylko z miodobraniem i pobocznymi czynnościami związanymi z tym procesem. Pełne ule pszczele styropianowe bywają ciężkie, dlatego warto zwrócić uwagę na sprzęt, który jest już znany od wielu lat, jednak wciąż pomijany przez bartników dopiero rozwijających swoje pasieki. Wózek pasieczny to najlepszy pomysł na podnoszenie i transport dowolnej ilości korpusów lub całego ula. Możemy wybierać od jednoosiowych pojazdów z podnośnikiem, aż po pojazdy elektryczne zwane melexami.

Chłodnie to niedocenione innowacje w infrastrukturze pasiecznej – mogą być naprawdę niewielkie, aż do wielokomorowych maszyn. Posłużą jako magazyn do przechowywania plastrów pszczelich oraz samego miodu.  

Wśród uli coraz większą popularność zdobywają ule pszczele styropianowe z dennicą higieniczną. Jest to znaczny postęp od kiedy stosowało się jedynie proste drewniane ule pszczele. Do tej pory można było zakupić samą dennicę higieniczną, która była bardzo popularnym produktem wśród bartników. Dlaczego warto mieć ją w swojej pasiece? Umożliwia ona nie tylko utrzymanie higieny w ulu na wysokim poziomie, ale również wspomaga kontrolę porażenia rodziny pszczelej pasożytem Varroa destructor (warroza).

Rozważacie wychów matek? Warto zainteresować się mini ulikami, które są bardzo estetyczne i do złudzenia przypominają duże ule. Wśród profesjonalnego sprzętu znajdziemy również inkubatory, przyrządy do znakowania czy specjalne chwytacze i izolatory.

Kilka słów o nowych technologiach w pszczelarstwie

Mówiąc o innowacjach i nowościach, nie można pominąć nowych technologii. Rośnie zainteresowanie w użytkowaniu pszczół, dlatego pasieki z nowoczesnym zapleczem powoli zdobywają rynek, skutecznie adaptując innowacje do swoich potrzeb. By jednak odpowiednio z nich skorzystać, należy zastanowić się nad kilkoma aspektami:

– czy nasza produkcja jest opłacalna?
– czy jesteśmy wystarczająco wyspecjalizowani?
– czy nasza pasieka jest konkurencyjna i ekonomicznie niezależna?
– jak zwiększyć podaż naszych produktów?

Nowe technologie w twojej pasiece

Ważnym elementem nowoczesnej gospodarki pasiecznej jest produkcja odkładów, które są sztuczną rodziną pszczelą utworzoną z plastrów z czerwiem wraz z pszczołami zabranymi od silniejszej rodziny i matki pszczelej. Odkłady należy wykorzystywać do powiększenia pasieki, sprzedaży oraz unasieniania czy przetrzymywania matek.

Dużym problem jest zwalczanie warrozy, która wciąż nęka wiele pasiek. Nowoczesna gospodarka pszczelarska zaleca stosowanie leków, które nie powodują strat wśród owadów, nie zmniejszają ich wydajności i nie powodują zanieczyszczania produktów pszczelich. Dzięki innowacjom w pszczelarstwie, możemy mówić o wielu różnorodnych specyfikach, które mniej lub bardziej skutecznie pozwalają zwalczyć ten problem.  

Nowoczesna gospodarka pasieczna powinna być prowadzona na ramkach, które w korpusie gniazdowym i w magazynie miodowym są identyczne. Ramki do uli będzie można często wymieniać, utrzymując higienę w gnieździe. Przy okazji taka praktyka ułatwi prowadzenie rodzin w okresie rojowym i przeglądy. Warto mieć świadomość, że obecnie w pszczelarstwie stosuje się celowo tzw. ramki pracy, które służą jako wskaźnik nastroju rojowego. Mogą one również wstrzymać wejście rodziny w nastrój rojowy.

Jak zwiększyć szanse sukcesu w pszczelarstwie? Należy zawsze wybrakować słabe rodziny, zwęzić gniazda rodzin produkcyjnych, dotrzymywać terminów karmienia pszczół przed zimą, zadbać o ochronę przed warrozą i dbać o higienę w gnieździe.

W nowoczesnym gospodarstwie pasiecznym zwraca się szczególną uwagę na młode rodziny i wpływ matek pszczelich. Należy je tworzyć każdego roku w liczbie równej przynajmniej połowie liczby rodzin produkcyjnych. Same matki powinno wymieniać się co 2 lata, by podnieść wydajność rodzin, ich jakość i istotnie obniżyć stopień porażenia warrozą.

Nowoczesna gospodarka pasieczna

Rozwój jest nieunikniony

Często powtarza się, że gdy nie dbamy o rozwój, nie tylko stoimy w miejscu, ale wręcz cofamy się do tyłu. Jeśli prowadzimy pasiekę hobbystycznie, dla własnych potrzeb, nie musimy zagłębiać się w kosztowne innowacje, ciesząc się czasem spędzonym w trosce o owady. W odwrotnej sytuacji, gdy zależy nam przede wszystkim na zwiększeniu dochodów, musimy inwestować w nowe maszyny, stosować się do zaleceń i dbać o stałe powiększanie pasieki. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy wam potencjał rozwoju, jaki może osiągnąć wasze gospodarstwo pasieczne. Zobaczcie pełną ofertę naszych produktów, by sprawdzić, które z nich posłużą najlepiej do realizacji waszych przyszłych celów.