Miodarki minima line firmy Łysoń

Obok drobnego sprzętu pszczelarskiego, takiego jak zmiotka, dłuto czy podkurzacz, to właśnie miodarka stanowi niezbędne minimum, jeśli chcemy pozyskać miód ze swojej pasieki. Na rynku jest wiele różnych typów tego urządzenia – w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj konstrukcji, czyli w jaki sposób ramki z miodem są ułożone w miodarce podczas wirowania (miodarki diagonalne, radialne, kasetowe).
O tym, czym się różnią wymienione modele, przeczytacie w artykule „Jaką miodarkę wybrać?”.

Na jaki model miodarki się zdecydować?

Jeśli planujecie zakup miodarki, weźcie pod uwagę jej pojemność, to znaczy ile ramek zmieści się w urządzeniu na jeden wsad. Wyobraźcie sobie, jak będzie wyglądała wasza pasieka za parę lat. Być może planujecie ją rozbudować o kolejne pnie i np. 2-plastrowa miodarka diagonalna z napędem ręcznym, na którą zdecydowalibyście się dzisiaj, nie będzie spełniała waszych oczekiwań, kiedy będziecie posiadać więcej uli.

Jeśli przebrnęliście przez trudy wyboru, na jaką miodarkę się zdecydować, to połowa sukcesu już za wami. Teraz trzeba postanowić, którego producenta miodarek wybrać? Jeśli czytacie ten artykuł, to zapewne rozważacie zakup miodarki firmy Łysoń. Z pewnością przekona was wysoka jakość produktu, długa żywotność sprzętu pszczelarskiego, bezproblemowy serwis w razie potrzeby, łatwa dostępność części zamiennych, posiadanie niezbędnych certyfikatów oraz to, że wspieracie polskiego producenta.

Typy Lini miodarek

Poza tym, że firma Łysoń posiada w swojej ofercie wszystkie typy miodarek, to dodatkowo występują one w 4 wersjach: minima line, optima line, classic line oraz premium line.

Jeśli wasz budżet jest ograniczony, to warto rozważyć zakup miodarki minima line. Mimo iż jest to wersja podstawowa, to miodarki zostały wykonane z podzespołów i materiałów bardzo dobrej jakości. Producent udziela na nie 2-letniej gwarancji.

Porównując różne typy miodarek czy nawet podobne urządzenia różnych producentów zasadne wydaje się sprawdzenie, z jakich materiałów zostały wykonane.

Miodarki minima line składają się z:

 • bębna wykonanego z nierdzewnej blachy kwasoodpornej o grubości 0,6 mm
 • kosza miodarki (wykonanego z prętów nierdzewnych) ZMIANA!!!!!!
 • aluminiowego ramienia
 • przezroczystych pokryw zapewniających bezpieczeństwo podczas pracy oraz chroniących przed zabrudzeniem
 • zaworu spustowego miodu wykonanego ze specjalnego tworzywa sztucznego
 • nóżek ze stali (w większości modeli, z wyjątkiem 2-plastrowej miodarki diagonalnej ręcznej, która dostępna jest w wersji bez nóżek, do nabycia również w komplecie z sitem i odstojnikiem)
 • listwy poziomej wzmacniającej wykonanej ze stali malowanej proszkowo
 • kół zębatych metalowych (w miodarkach minima line z napędem ręcznym)
 • elektronicznego sterownika (w miodarkach minima line z napędem elektrycznym).

Wszystkie elementy miodarki, mające styczność z miodem zostały wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością, co jest podstawowym i bardzo istotnym wymogiem nie tylko higienicznym, lecz również formalnym przy pozyskiwaniu miodu.

Typy miodarek Łysoń minima line

W podstawowej wersji miodarek, czyli minina line oferowanych przez firmę Łysoń dostępne są następujące typy:

 • diagonalne 2, 3, 4-plastrowe o napędzie ręcznym lub elektrycznym
 • kasetowe 4, 6, 8-kasetowe o napędzie ręcznym, elektrycznym lub ręczno-elektrycznym
 • radialne, mieszczące do 42 ramek (w zależności od typu) o napędzie ręcznym lub elektrycznym.

Typy miodarek

W przypadku miodarek diagonalnych i kasetowych oczywiste jest, który typ urządzenia ile mieści ramek (wynika to już z samej nazwy, np. miodarka 4-plastrowa pomieści max 4 ramki o standardowych wymiarach lub nawet 2 x więcej ramek półnadstawkowych, jeśli ich rozmiar na to pozwoli). W odniesieniu do miodarek promienistych, czyli radialnych sprawa nie jest już tak oczywista. Producenci podają w tym przypadku średnicę bębna. Oczywiste wydaje się że najmniejsze miodarki, czyli te o mniejszej średnicy bębna nie pomieszczą dużych ramek, takich jak np. warszawska poszerzana lub Dadanta (dotyczy to również pozostałych typów miodarek, nie tylko radialnych). Miodarki o większej średnicy są najczęściej uniwersalne i mieszczą różne typy ramek. Przed zakupem sprawdźcie w katalogu lub zapytajcie sprzedawcę czy do wybranego przez was typu miodarki mieści się ramka, na jakiej gospodarujecie.

W tabeli poniżej zestawiono różne rozmiary miodarek promienistych minima line firmy Łysoń wraz z informacją, ile mieszczą ramek:

Rozmiary miodarek promienistych

Wyposażenie dodatkowe miodarek minima line

Jeśli zakupiliście miodarkę z napędem ręcznym, ale zmieniliście zdanie i jednak wolelibyście napęd elektryczny, to nic straconego. Do miodarek minima line można go po prostu dokupić.

Zmianę prędkości obrotów miodarki umożliwia manualny potencjometr (pokrętło). Jest on bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze.

Co warto wiedzieć o miodarkach minima line?

1. Miodarki minima line są refundowane w ramach programu: „Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016-2019”. O szczegółach programu i warunkach, jakie należy spełnić, aby zakupić sprzęt pszczelarski z dofinansowaniem dowiecie się w lokalnym związku pszczelarskim lub innej podobnej organizacji pszczelarskiej. O samym programie można również przeczytać na stronie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

2. Miodarki minima line są wysyłane w kartonach i przeznaczone do samodzielnego montażu (mniejsze typy). Nie wymaga to specjalnych umiejętności i zajmuje około kilkudziesięciu minut. Większe miodarki wysyłane są na paletach.

3. Ciekawostka dla początkujących: w miodarce 3-plastrowej zawsze trzeba mieć 3 ramki z miodem do odwirowania, aby ciężar równomiernie się rozłożył i miodarka nie „skakała” podczas wirowania. W miodarce 4-plastrowej można odwirować 2 ramki ułożone naprzeciwlegle. Pod tym względem miodarka 4-plastrowa wydaje się być bardziej praktyczna i zapewne z tego powodu miodarki 4-plastrowe minima line są bardziej popularne niż 3-plastrowe. Podobna zasada przy układaniu ramek obowiązuje w miodarkach promienistych – te o podobnym ciężarze układamy zawsze naprzeciwko siebie.

4. Kupując miodarkę, sprawdź wymiary otworu drzwiowego/okiennego w pomieszczeniu, w którym planujesz postawić urządzenie. Może się okazać, że nawet po odkręceniu nóżek, gabaryty miodarki uniemożliwią jej wniesienie (w kontekście miodarek minima line dotyczy to szczególnie większych miodarek promienistych. Pozostałe mniejsze modele wysyłane są w kartonach).

5. Ile to kosztuje? Wybierając miodarkę trudno jest pominąć aspekt ceny. Często jest to kluczowa kwestia, na podstawie której dokonujemy zakupu. Najtańszą miodarkę minima line można kupić już za 850 zł. Najdroższa kosztuje nieco ponad 5 000 zł. Są to ceny katalogowe, a nie czekając z zakupem na ostatnią chwilę możemy zapłacić sporo mniej, np. korzystając z dofinansowania, o czym pisano powyżej albo kupując miodarkę minima line na promocji lub przeceniony model, np. z wystawy.

Dodaj komentarz