Zapraszamy na dni otwarte 29-30 sierpnia 2020

Spotkajmy się ze sobą i z kulturą kaszubską!

Zapraszamy na dni otwarte 29-30 sierpnia 2020 w Kleczy Dolnej koło Wadowic. W programie, jak co roku atrakcyjne promocje na sprzęt pszczelarski, konkursy, interesujące wykłady o tematyce pszczelarskiej na bardzo wysokim poziomie edukacyjnym oraz w niedzielę msza święta w intencji pszczelarzy. Podczas dni otwartych naszej firmy mogą się również Państwo zapoznać z ofertą innych wystawców z asortymentem pszczelarskim oraz sadzonkami roślin miododajnych. Czynna będzie również Apilandia - Interaktywne Centrum Pszczelarskie oraz Redakcja czasopisma „Pasieka" oraz sklep wydawcy.

Będą pszczoły, będą tróty
Stoły pełne i namioty
Nie zabraknie bumek z miodem
Nawet gdy zawieje chłodem
Będzie wądza, ule, sprzęty
W dobrej cenie dla zachęty

W tym roku podczas wydarzenia przejawiać się będą elementy kultury kaszubskiej, występy artystyczne itp. Warto poznać tradycje z północy naszego kraju - jej koloryt, radość i odmienność.

Prelekcje największych autorytetów

Atutem imprezy są profesjonalne wykłady i prelekcje największych autorytetów naukowych polskiego świata pszczelarskiego m.in.
• Dr hab. Paweł Chorbiński prof. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych (dlaczego wciąż ubywa tak dużo pszczół w naszych pasiekach)
• Dr hab. Małgorzata Bieńkowska prof. nadzw. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Zakład Pszczelnictwa w Puławach (perspektywy hodowli europejskich podgatunków pszczoły miodnej, odpornych na pasożyta Varroa destructor)
• Prof. dr hab. Jerzy Demetraki – Paleolog prof. zwyczajny Uniwersytet Przyrodniczego w Lublinie (pszczoła jako ważne zwierzę gospodarskie)
• Jacek Wojciechowski (gospodarka pasieczna w ulach wielokorpusowych w mojej pasiece w Austrii)
• Dr n. wet. Anna Gajda Pracownia Chorób Owadów Użytkowych, Instytut Medycyny Weterynaryjnej, SGGW w Warszawie (zakażenie wirusowe w rodzinie pszczelej, o których powinien pamiętać każdy pszczelarz

Wielkie przywiązanie Kaszubów do tradycji

Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będzie kultura Kaszubska. Wielkie przywiązanie Kaszubów do tradycji, kultywowanie obyczajów ludowych, posiadanie własnego języka i tożsamości regionalnej pokażemy w te dwa wyjątkowe dni.
W ramach dodatkowych atrakcji DNI OTWARTYCH w programie m.in. promocje sprzętu, konkursy z nagrodami, stoiska gastronomiczne, kiermasz produktów pszczelich, oferta roślin miododajnych, występy artystyczne, uloterapia, miodowe SPA. Ciekawostką będzie wydawnictwo Pasieka i spotkanie z autorką bestselleru „356 faktów o pszczołach” – Martyna Walerowicz. Oczywiście nie zabraknie atrakcji dla naszych najmłodszych, w historycznych podziemiach na terenie Firmy Łysoń Znajduję się Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia.
Ten rok jest dla nas szczególnie istotny, gdyż obchodzić będziemy jubileusz 25 rocznicy istnienia firmy, co zarówno dla właścicieli jak i pracowników jest dużym wydarzeniem.