Wyróżnieni wśród pracodawców

Po raz drugi gazeta Rzeczpospolita oceniła firmy pod względem kluczowych dla Polaków czynników, które decydują o atrakcyjności zatrudnienia. Dobre wynagrodzenie i stabilność zatrudnienia to dla Polaków główne wyznaczniki atrakcyjności pracodawców – potwierdza to tegoroczna, 9. już, edycja międzynarodowego badania przeprowadzonego przez firmę doradztwa personalnego Randstad. Wśród sześciu najważniejszych dla polskich pracowników aspektów zatrudnienia znalazła się też stabilność finansowa firmy.

Właśnie te czynniki uwzględnia ranking przygotowany dla projektu „Pracodawca »Rzeczpospolitej«”, w którym chcemy promować dobre praktyki w rekrutacji, wynagradzaniu, motywowaniu i rozwoju pracowników. Przygotowując ranking, brano pod uwagę twarde dane i wskaźniki ekonomiczne. Przeanalizowano wzrost zatrudnienia w ostatnich trzech latach, zwracając uwagę, w jakim tempie i w jakiej skali przybywało pracowników. Zbadany został wzrost wynagrodzeń i rentowność biznesu, uwzględniając tylko zyskowne przedsiębiorstwa.

Ranking „Pracodawca »Rzeczpospolitej«” tworzą firmy, które są rentowne i mogą się pochwalić rosnącym zatrudnieniem i wynagrodzeniami, co zwykle wynika z rozwoju biznesu. Zarówno na podium, jak i w pierwszej piątce naszych zestawień znalazły się spółki z różnych branż. Zwiększały one liczbę pracowników znacząco, a niekiedy ponad 10-krotnie szybciej niż ogół przedsiębiorstw (średnia to 3,5 proc.)..