Apimondia to Międzynarodowa Federacja Krajowych Związków Pszczelarskich, zrzeszająca 81 krajowych związków pszczelarskich świata (2017), mająca swoją siedzibę w Rzymie. Organizacja powstała u schyłku XIX wieku, a jej pierwszy Kongres miał miejsce w Brukseli 122 lata temu, w 1897 roku. Międzynarodowe Kongresy Pszczelarskie Apimondii odbywają się co dwa lata – zgodnie z zasadą, że co drugi kongres organizowany jest w Europie, a pozostałe w innej części świata.

W ramach Apimondii działa 7 stałych Komisji pracujących w obszarze: ekonomii pszczelarstwa, biologii pszczół, zdrowia pszczół, zapylanie i flory miododajnej, technologii pszczelarstwa, apiterapii, pszczelarstwa jako drogi do rozwoju wsi. Polacy też mają swój wkład w rozwój Apimondii. Jej honorowym członkiem jest Polak, prof. dr Jerzy Woyke, który opracował m.in. metodę sztucznego unasieniania matki pszczelej, prowadził badania nad barwnymi mutacjami oczu u pszczół, a także zajmował się historią polskiego pszczelarstwa. Starsi pszczelarze pamiętają Apimondię zorganizowaną w 1987 roku w Warszawie, która była gospodarzem XXXI Kongresu, goszcząc ponad 2500 uczestników z 47 krajów.

Obecny 46. Międzynarodowy Kongres Pszczelarski odbył się w Kanadzie, która po raz trzeci w swojej historii była organizatorem tego największego prestiżowego wydarzenia w dziedzinie pszczelarstwa, promując tym samym ideę zrównoważonego rozwoju na Ziemi. By to osiągnąć, od 8 do 12 września 2019 roku 6000 uczestników pochodzących z 80 państw świata spotkało się w Montrealu pod hasłem: „Beekeeping together within agriculture” (Pszczelarstwo jako integralna część rolnictwa). Polskę reprezentował komitet składający się z tak znakomitych przedstawicieli świata nauki, jak dr hab. Małgorzata Bieńkowska, prof. Jerzy Wilde oraz prof. Zbigniew Kołtowski, świata przemysłu, którego największym przedstawicielem jest firma Łysoń, Adamek, która oraz Sądecki Bartnik, Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych.

Czterdzieści osiem seminariów, a ponadto dyskusji i spotkań przedstawicieli świata nauki i biznesu oraz pasjonatów pszczelarstwa, oscylowała w tematyce promowania naukowych, technicznych, a także ekologicznych i ekonomicznych postępów w dziedzinie pszczelarstwa we wszystkich krajach świata. W tym roku najciekawsze zagadnienia programu Kongresu obejmują: rozwój genomiki w pszczelarstwie, wpływ pestycydów na pszczoły, ochrona zapylaczy, pszczelarstwo niewymagające leczenia, wykrywanie i prewencja fałszowania miodu, pozyskiwanie i ochrona terenów kwiatowych i leśnych w hodowli pszczół, prewencja alergii i zastosowanie jadu pszczelego, wpływ pszczół na społeczności miejskie, a także pszczelarstwo w obliczu nowych wyzwań. Dodatkowo organizatorzy kongresu zwrócili szczególną uwagę na zwiększenie innowacyjności w pszczelarstwie, zarówno w sferze technicznej, jak i w sferze naukowo-badawczej, co pozwoli ograniczyć negatywny wpływ rolnictwa na gospodarki pasieczne, zoptymalizować procesy produkcji i sprzedaży miodu, a także zwiększyć znaczenie apiterapii jako nowoczesnego narzędzia medycyny, nie tylko alternatywnej, w walce z chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku.

Równolegle z Kongresem odbyły się również targi pszczelarskie: ApiExpo 2019, na których 264 firm z całego świata zaprezentowało swoje sprzęty i produkty pszczelarskie na powierzchni aż 4401 m2. Rzecz jasna formuła targów ApiExpo 2019 przewiduje wyłonienie laureatów WBA – Word Beeking Awards (Światowa Nagroda Pszczelarstwa). Podobnie jak w latach poprzednich firma Łysoń została doceniona i zdobyła kolejne medale, których jest aż cztery. Trzy dodatkowe medale zdobyło sąsiadujące i współpracujące z nami Wydawnictwo Pasieka.

W dziedzinie innowacji nasza firma zdobyła złoty medal za miodarkę, która jest przystosowana do obsługi dla osób niepełnosprawnych w pozycji siedzącej.Od lat znamy dzieła wybitnego artysty, którym jest pan prof. ASP Stansiław Brach, tworzący rzeźby nawiązujące do pszczelarstwa, głównie z ceramiki. Jego praca otrzymała kolejny złoty medal

W tym roku powstał film, nagrany w Grecji na Półwyspie Athos z udziałem Jacka Wojciechowskiego, który zabrał nas w tamtejszy pszczelarski świat. Film zdobył złoty medal. Wkrótce będzie go można obejrzeć w Internecie (będzie dostępny na stronie www.lyson.com.pl). Firma Łysoń może pochwalić się również naturalnymi kosmetykami z dodatkami produktów pszczelich, które zostały nagrodzone brązowym medalem.

Wydawnictwo Pasieka zostało nagrodzone złotym medalem za aplikację mobilną Pasieka24, służącą do wygodnego czytania czasopisma i książek tego wydawnictwa na telefonach, smartfonach i tabletach. Ponadto aplikacja stanowi ogromną bazę wiedzy i wzbogacana jest na bieżąco o wiele dodatkowych treści, jak np. newsy ze świata pszczelarskiego. Dwa brązowe medale powędrowały do Wydawnictwa za książkę „365 faktów o pszczołach” oraz kolekcję etykiet. Jak widać, była to bardzo owocona Apimodia dla firmy Łysoń oraz naszych sąsiadów.

Na zakończenie konieczne są dwie informacje uzupełniające powyższą prezentację. Ta pierwsza to odpowiedź na pytanie: Gdzie odbędzie się Apimondia w 2021? I kto pełni funkcję prezydenta Apimondii. Zgodnie z ustaleniami Międzynarodowej Federacji Krajowych Związków Pszczelarskich następna Apimondia odbędzie się w 2021 roku w Rosji w Ufa, a nowym prezydentem jest Dr Jeff Pettis.

Kacper Łaskarzewski

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.