Relacje z poprzednich wystaw

Relacja z ogólnopolskich dni pszczelarza.

 

W dniach od 20-22 września tereny „Hali pod Dębowcem” w  Bielsku Białej stały się stolicą pszczelarskiego świata. Miały tu miejsce XXXVII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza organizowane przez Polski Związek Pszczelarski wraz z Beskidzkim Zwiazkiem Pszczelarzy „Bartnik”
W ramach obchodów na terenach tych odbywał się kiermasz produktów pszczelarskich oraz prezentacje firm pszczelarskich z Polski i z zagranicy. Można tam było zobaczyć cuda techniki pszczelarskiej, nowoczesny sprzęt pszczelarski, oraz wysłuchać prelekcji na temat pszczół które prowadzone były przez autorytety w dziedzinie pszczelarstwa-  m.in. prof. Tomasz Kędziora, dr Arkadiusz Kapliński, dr Benedikt Polaczek z Uniwersytetu Berlińskiego.

Karczowiska

W weekend 3-4.08.2019 w podelbląskich Karczowiskach po raz siedemnasty odbyły się Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności. Impreza tradycyjnie zgromadziła tysiące gości i sympatyków pszczelarstwa z terenu województw: warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. W sobotę odbyły się uroczystości związane z uhonorowaniem rocznej pracy pszczelarzy. Po raz drugi Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu odznaczył swoich młodych członków wyróżniających się dużą aktywnością medalem Laboriosus sicut Apis (tłumaczenie z łaciny „Pracowity jak pszczoła”). Jest to jedyne takie odznaczenie w Polsce. W tym roku odwiedził nas Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Dylon. W trakcie dwudniowej imprezy trwał kiermasz pszczelarski. Można było odwiedzić bardzo dużą wystawę sprzętu PP Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. k. Na kiermaszu prezentowały się również takie firmy jak: BeeTools Pasieka Firma Ratajczak Adamek i wiele innych interesujących producentów sprzętu pszczelarskiego i probiotyków dla pszczół. Organizatorzy zapewnili także ucztę edukacyjną. W sobotę wykład poprowadził prof. dr hab. Paweł Chorbiński oraz Igor Pałyk z Krakowa mistrz pszczelarski izolatorów dra Chmary. W niedzielę Michał Cielątkowski podzielił się swoją wiedzą o dziko żyjących zapylaczach oraz o instalowaniu ulików dla pszczół murarek.

Kalendarz Wystaw Pszczelarskich
Data Miejsce
17-19 Styczeń Pszczela Wola
1 Luty Szynwałd
1 luty Karniowice
7 Marzec  Poznań
10-12 Marzec Cieszyn
13-15 Marzec Szczyrk
14 Marzec Mińsk Mazowiecki
14 lub 21 Marzec Ustrzyki Dolne
21-22 Marzec  Apirogów
22 Marzec  Szczygłowice Knurów
26-29 Marzec  Płock
27 Marzec Lublin
27-29 Marzec  Szklana Poręba
28 Marzec Przysiek
3-5 Kwiecień Bukowina Tatrzańska
4 Kwiecień Sielinko
25-26 Kwiecień Radzymin
7 Czerwiec Ruda Huta/Chełm
28 Czerwiec Końskowola
28 Czerwiec Modliszewice
3-5 Lipiec Sitno
12 Lipiec Murcki
1-2 Sierpień Karczowiska
9 Sierpień Zarzeczewo
21-23 Sierpien Bałtów
29-30 Sierpien Dni Otwarte firmy LYSON
4-6 Wrzesień Kraków
5-6 Wrzesień Częstochowa
11-13 Wrzesień Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Łowiczu
22 Wrzesień Kalisz
26-27 Wrzesień Przemków
4 Październik Kraśnik