Syrop dla pszczół – gotowe i sprawdzone rozwiązanie Cz. 2

W poprzedniej części artykułu przedstawione zostały najważniejsze zalety gotowych pokarmów płynnych do karmienia zimowego i stymulacji rozwoju pszczół. Jest ich wcale niemało, zatem warto zapoznać się z konkretnymi produktami. Szeroki ich wybór znaleźć można w ofercie handlowej firmy Łysoń, wiodącego polskiego i światowego dostawcy rozwiązań dla branży pszczelarskiej.

Apikand Premium syrop

To bardzo ciekawe rozwiązanie, po które można sięgać właśnie o tej porze roku. Produkt ma postać gotowego syropu do zakarmiania pszczół na zimę. Posiada optymalną do tego celu recepturę. W swym składzie zawiera 40% fruktozy oraz po 30% glukozy i sacharozy. Mając na uwadze, że pszczoły rozłożą ostatni z cukrów na cukry proste, które już zawiera ten produkt, w pożywieniu z którego korzystać będą w okresie zimy i wczesnej wiosny znajdować będą się wyłącznie dwa doskonale przyswajalne przez nie cukry – fruktoza i glukoza. One właśnie potrzebne są owadom, gdyż pszczoły są w stanie przemienić je na czystą energię. Wszelkie dodatki, choć cenne w innych okresach roku, mogą teraz niepotrzebnie obciążać układ pokarmowy pszczół i zwiększają ryzyko wystąpienia biegunek w warunkach przeciągającej się bądź niespokojnej zimowli. Apikand Premium syrop jest produktem bezpiecznym w aplikacji wrześniowej i październikowej, nie wywołującym rabunków. Dla pewności tym jak i innymi płynnymi pokarmami płynnymi lepiej jest karmić pszczoły wieczorem, po ustaniu oblotu. Apikand Premium syrop występuje w opakowaniach po 7 kg, 14 kg, i 25 kg. Ładunki całopaletowe zawierają odpowiednio 120, 33 i 25 takie opakowania, a ich sumaryczna masa wynosi 840 kg, 462 kg i 600 kg.

Apikand syrop zbożowy

Gdy minie zima, rozpoczyna się wyścig z czasem o przygotowanie rodzin pszczelich do wykorzystania pierwszych pożytków towarowych. Część działań zmierzających do tego celu pszczelarze wykonywali jeszcze w poprzednim roku, jednak po głównym oblocie wiosennym znów mają duży wpływ na to w jakim tempie przebiegał będzie rozwój owadów. Jednym z pomocnych instrumentów, które mogą wykorzystywać, jest Apikand syrop zbożowy. Aplikacja niewielkich porcji tego produktu widocznie pobudza pszczoły do rozwoju wiosennego, budowy odpowiedniej liczebności i struktury do zgromadzenia znacznych ilości miodu. To także produkt po jaki sięgać można w warunkach wystąpienia luk w taśmie pożytkowej lub w okresie długotrwałych załamań pogody uniemożliwiających pszczołom odbywanie lotów po wziątek. Firma Łysoń oferuje Apikand syrop zbożowy w opakowaniach mogących pomieścić 13 kg pokarmu. Ładunek całopaletowy składa się z 54 takich porcji o łącznej wadze 702 kg.

Apikand pobudzenie – syrop zbożowy

Kiedy mowa o stymulacji rozwoju pszczół, to warto pamiętać, że w ofercie firmy Łysoń znajduje się produkt zaprojektowany i stworzony właśnie z myślą o takim wpływie na procesy życiowe pszczelich społeczności. Chodzi o Apikand pobudzenie – syrop zbożowy. Kompozycja gotowego do użycia pokarmu wzbogacona została o witaminy, minerały i aminokwasy. Pierwsza kategoria obejmuje witaminy B1, B2, B5, B6, B7, B12, C, PP. Na katalog zawartych w syropie pierwiastków składają się wapń, magnez, fosfor, sód, potas, chlor, żelazo i siarka. W poczet ujętych w pokarmie aminokwasów wliczamy tryptofan (L), metioninę (DL), lizynę (L). Apikand pobudzenie – syrop zbożowy to także źródło polifenoli i garbników pochodzenia roślinnego (karczochy, tymianek, żółcie, bazylia). Produkt ten pakowany jest w jednostkowe opakowania po 13 kg. Na palecie znajduje się ich 60, co przekłada się na masę pokarmu wynoszącą 780 kg.

Apikand syrop z ziołami

Co robić, gdy pomimo wszelkich starań zdrowotność owadów odbiega od oczekiwanej? Zwłaszcza u schyłku zimy i wczesną wiosną zdarzają się biegunki będące objawem nienajlepszej zimowli. Tu także firma Łysoń przychodzi z pomocą. Ma ona postać gotowego do spasania produktu Apikand syrop z ziołami. Pokarm w swym składzie zawiera cukry takie jak fruktoza, glukoza, cukry inwertowane, wodę,  oraz ekstrakt ziołowy (tymianek, pokrzywa, pigwa, nagietek, dziurawiec, rumianek, bazylia, mięta, piołun). Można go stosować po wystąpieniu objawów Nosema Apis czy Nosema Cerenae. Najlepiej jest jednak dokonać jego aplikacji profilaktycznie, jeżeli pszczelarz stwierdza ryzyko wystąpienia tych groźnych przypadłości. Syrop ten także rozlewany jest po 13 kg. Całopaletowy ładunek to 54 takie opakowania. Łączna masa zamkniętego w nich pokarmu to 702 kg.

Podsumowując, oferta płynnych pokarmów dla pszczół firmy Łysoń jest szeroka i dostosowana do potrzeb jakie mogą wystąpić w polskich pasiekach. Każdy pszczelarz ma więc szansę zadbać o swoje skrzydlate podopieczne najlepiej jak to tylko możliwe podając im sprawdzone i gotowe do użycia pasze.