Ciasto Apikand – jedno rozwiązanie wielu problemów! (Część 2)

W poprzedniej części artykułu, który ukazał się w czerwcowym numerze czasopisma Pszczelarz polski, zaprezentowane zostało ciasto Apikand. Zawarte tam informacje dotyczyły produktu w podstawowej formule, a więc bez dodatków. Okazuje się jednak, że pokarm ten stanowić może wyborną bazę do wprowadzania różnych modyfikacji. Dzięki cennym dodatkom Apikand nie tylko zapewni pszczołom tak potrzebną im energię, ale także pomoże im przezwyciężyć zagrożenia z którymi się borykają. To z kolei da szansę owadzim społecznościom na harmonijny rozwój i w efekcie rozwinięcie i wykorzystanie ich potencjału produkcyjnego. A na tym przecież zależy każdemu pszczelarzowi.

Apikand EXTRA z witaminami

To produkt, którego wiosenna aplikacja dodaje pszczołom energii i wigoru. Podanie tego pokarmu owadom wspomaga ich zdrowotność i w konsekwencji są miej podatne na wystąpienie chorób lub szybciej regenerują się po ich przebyciu. Apikand EXTRA z witaminami poza kompozycją cukrów dostosowaną do organizmów pszczół zwiera witaminy A, D3, E, B1, B2, B6, B12, C, K3.

Apikand proteinowy

Pokarm ten zawiera fruktozę, glukozę, sacharozę, oczyszczoną wodę, substytut ApiPollen (10,5% wysokiej zawartości białka), kwas cytrynowy, tłuszcze roślinne, olejki eteryczne z roślin, minerały, błonnik, przeciwutleniacze, polifenole oraz środki antyseptyczne roślin. Zapewnia więc owadom m.in. komplet aminokwasów egzogennych, czyniąc ich rozwój wiosenny o wiele bardziej dynamicznym.

Apikand super proteinowy

Pokarm ten oferowany jest w mniejszych, 45 dkg opakowaniach papierowych, łatwych do zgryzienia przez pszczoły. Pomimo zmniejszenia porcji stanowi on niezwykłą „bombę energetyczną” dla pszczół. Produkt ten można stosować w wielu sytuacjach, jednak najlepsze rezultaty jego aplikacja przynosi w warunkach niedostatecznej dostępności pyłku o dobrej jakości przy jednoczesnym wysokim zapotrzebowaniu pszczół na pokarm białkowy.

Apikand z pyłkiem

To wariant dla zwolenników rozwiązań możliwie jak najbliższych naturalnym. Karmienie pszczół pyłkiem pochodzącym z innych pasiek jest zagadnieniem budzącym uzasadnione kontrowersje. Firma Łysoń i wdrożone w niej procedury kontroli produktów sprawiają jednak, że pyłek wykorzystywany do produkcji tego pokarmu jest wolny od wszelkich zagrożeń dla pszczół. Apikand z pyłkiem to kompletny zestaw wszystkiego, czego pszczoły potrzebują do dynamicznego rozwoju i zachowania wysokiej zdrowotności.

Apikand z nozevitem

Niestety, w ostatnich latach coraz dotkliwszym problemem w rodzimych pasiekach staje się nosemoza (Nosema ceranae). Bywa, że ule wypszczelają się jeszcze jesienią lub rodziny osypują się w trakcie zimowli. Nosema apis, mniej groźna odmiana choroby, pojawia się obecnie rzadziej, ale też w niektórych gospodarstwach nastręcza trosk. Nozevit to produkt który ponad wszelką miarę dowiódł swej skuteczności w chronieniu rodzin pszczelich przed wystąpieniem tej groźnej choroby. Aplikacja Apikandu z dodatkiem tego preparatu pozwala na jednoczesne osiągnięcie dwóch celów – podania owadom pokarmu oraz zabezpieczeniu ich przed drugą najgroźniejszą chorobą jaka trapi polskie pszczoły.

Apikand z tymolem

Palmę pierwszeństwa w niechlubnym rankingu największych zagrożeń dla pszczół już od dekad niezmiennie dzierży warroza. Choroba ta wciąż dziesiątkuje polskie pasieki. Podanie owadom ciasta z dodatkiem tymolu pozwala im na odżywienie się, nabranie wigoru, a przy okazji stanowi zabieg kontrolujący populację V. destructor. Mamy tu więc do czynienia z działaniem synergicznym, podwójnie korzystnym dla pszczół i ich opiekuna.

Apikand – ciasto stosowane przez najlepszych pszczelarzy

Firma Łysoń oferuje opisane powyżej wariacje ciasta Apikand z myślą o pszczelarzach, którzy chcą w swych działaniach podejmować konkretne wyzwania. Precyzyjnie identyfikują zagrożenia, by następnie móc się z nimi efektywnie rozprawić. Każdy, kto szczerze troszczy się i dobrze dba o swe pszczoły znajdzie w serii produktów Apikand opcję maksymalnie dostosowaną do potrzeb panujących w jego pasiece. Starania przedsiębiorstwa zmierzające do stworzenia najlepszego pokarmu na rynku docenił Polski Związek Pszczelarski. Wysoka jakość produktów znajduje swe odzwierciedlenie w rekomendacji jakiej największa polska organizacja branżowa udziela ciastom Apikand.