Jak założyć pasiekę, cz. 3.

Jaki sprzęt pszczelarski jest potrzebny, aby założyć pasiekę oraz ile to będzie kosztowało? Z poprzedniej części cyklu dowiedziałeś się, na co zwrócić uwagę przy wyborze ula do swojej pasieki oraz która konstrukcja może okazać się dla Ciebie najlepsza. Tym razem omówimy sprzęt niezbędny w każdej pasiece. Dowiesz się, jakie akcesoria pszczelarskie będziesz musiał nabyć już na początku swojej przygody z pszczołami, a które zakupy możesz odroczyć.

Niezbędny sprzęt pasieczny

Aby wykonywać przeglądy rodzin pszczelich, odbierać miód, podkarmiać pszczoły itp. niezbędne są narzędzia, dodatkowe akcesoria do uli czy większy sprzęt pasieczny. Jako osoba zainteresowana pszczelarstwem na pewno zauważyłeś, że obecnie na rynku jest w czym wybierać. Ważne, aby sprzęt, na który się zdecydujesz, był dobrej jakości, jeśli ma Ci służyć wiele lat. Warto też wspierać rodzimych producentów, a ponadto kupując polski sprzęt pszczelarski, masz łatwiejszy dostęp np. do pomocy serwisowej.

W poniższej tabeli znajdziesz przykładowe zestawienie potrzebnego sprzętu pasiecznego wraz z jego orientacyjną ceną na przykładzie ula wielkopolskiego 10-ramkowego. Pamiętaj o odpowiednim doborze wyposażenia dodatkowego do danego typu ula. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj sprzedawcę.

Ubiór pszczelarza – koszty

Bluza pszczelarska z kapeluszem (lub kombinezon pszczelarski, który jest nieco droższy) – 129 zł

Rękawice gumowe z płótnem – 12 zł

Suma 141 zł

Narzędzia pszczelarskie – koszty

Zmiotka pszczelarska – 7 zł

Dłuto z rozpierakiem nierdzewne – 22 zł

Podkurzacz nierdzewny – 45 zł

Paliwo do podkurzacza – 2 zł

Karta ulowa 3 szt. – 1 zł

Suma 77 zł

Miodobranie – koszty

Widelec lub nóż do odsklepiania – 25 zł

Wanienka do odsklepiania* – 209 zł

Sito do cedzenia miodu – 42 zł

Odstojnik do miodu – 34 zł

Pierścień dystansowy z przegonką 3 szt. – 152 zł

Słoiki 48 szt. – 57 zł

Nakrętki 50 szt. – 15 zł

Etykiety na miód 1 paczka (100 szt.) – 11 zł

Suma 545 zł

Ule oraz dodatkowe elementy uli – koszty

Ul wielkopolski styropianowy z dennicą higieniczną 3 szt. – 1275 zł

Dodatkowe korpusy do ula wielkopolskiego – 255 zł

Stojak pod ul 3 szt.* – 156 zł

Podkarmiaczka skrzynkowa 3 szt. – 44 zł

Zasuwka do ula 3 szt. – 12 zł

Krata odgrodowa 3 szt. – 15 zł

Ramka drewniana z drutem 60 szt. – 232 zł

Ramka drewniana wielkopolska ½ z drutem 30 sz. – 64 zł

Węza wielkopolska 3 kg – 177 zł

Wkładka dennicowa do kontroli osypu warrozy 3 szt. – 5 zł

Suma 2235 zł

Pszczoły – koszty

Odkład wraz z matką pszczelą – 750 zł

SUMA 750 zł

Środki lecznicze weterynaryjne do zwalczania warrozy – koszty

Kwas szczawiowy w postaci nasączonych pasków – 25 zł

Suma 25 zł

Większy sprzęt pasieczny – koszty

Miodarka z napędem ręcznym* – 1220 zł

Suma 1220 zł

Dodatkowe koszty

Prenumerata czasopisma pszczelarskiego, np. „Pasieka” (wydanie internetowe) na rok – 49 zł

Suma 49 zł

Suma wszystkich wydatków – 5042 zł

Suma niezbędnych wydatków poniesionych na założenie pasieki* – 3457 zł

 

* Od sumy wszystkich wydatków odjęto koszt zakupu miodarki oraz innych przedmiotów, które można pożyczyć lub wykorzystać to, co już jest w obrębie gospodarstwa domowego.

Większość wymienionych produktów to rzeczy, które służą wiele lat, a ich zakup jest jednorazowy. Do powyższego zestawienia należy doliczyć cenę zimowej paszy dla pszczół czy koszty transportu. Nakłady można zminimalizować, jeśli uda się część rzeczy, np. ule, miodarkę, leki zakupić na dofinansowanie (o szczegóły należy pytać w stowarzyszeniach i związkach pszczelarskich). Aby zminimalizować koszty, można się pokusić o pożyczenie miodarki lub zakup używanej (pamiętając o jej odkażeniu, aby nie przenosić chorób pszczół, zwłaszcza niebezpiecznego zgnilca amerykańskiego pszczół).

Koszty poniesione na założenie pasieki wydają się wysokie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ule czy sprzęt zawsze można odsprzedać, więc jeśli uznamy, że hodowla pszczół nie jest jednak dla nas – nie tracimy całej kwoty. Ponadto, jeśli pogoda będzie sprzyjać, a pasieka została usytuowana w obrębie choćby przeciętnej bazy pożytkowej, to powinno się udać odebrać pierwszy miód, który umożliwi zwrócenie części kosztów, a docelowo – całości (i to z nawiązką).

Jeśli zakupisz rodziny produkcyjne w kwietniu (nie odkłady na kilku ramkach, ale już dobrze rozwinięte rodziny pszczele jak na ten czas), to przy sprzyjających warunkach każda z nich może przynieść nawet 30 kg miodu. W sumie od trzech rodzin byłoby to 90 kg miodu. Słoik miodu rzepakowego lub wielokwiatowego o pojemności 0,9 l (1,25 kg) można sprzedać za ok. 40 zł. Jeśli sprzedałbyś 80 kg miodu, czyli 64 słoiki (10 kg zostawiłbyś dla siebie i rodziny), to zwróciłoby Ci się 2560 zł, czyli 74% kosztów już w pierwszym roku prowadzenia pasieki. Jest to bardzo dobry wynik porównując pszczelarstwo do innych branż.

Pamiętaj o spełnieniu wymogów i formalności, aby legalnie sprzedawać miód ze swojej pasieki (przeczytasz o tym w jednym z kolejnych wydań cyklu o zakładaniu pasieki).

Może się tak zdarzyć, że w pierwszym roku nie uda Ci się odwirować za dużo miodu. Nie zrażaj się tym. Nawet pszczelarze z większym doświadczeniem mają gorsze lata. Bywa, że rok jest tak słaby, warunki pogodowe tak niekorzystne, że pszczoły trzeba podkarmiać. Nie oznacza to, że każdy sezon nie będzie udany. Warto obserwować pszczoły, robić notatki, czytać prasę pszczelarską, książki, uczestniczyć w webinariach i szkoleniach.

Po lekturze tego i poprzednich odcinków o zakładaniu pasieki wiesz już, jaki ul wybrać, gdzie usytuować pasiekę, jaki sprzęt jest niezbędny i ile kosztuje oraz w jakim czasie poniesione nakłady się zwrócą. Brakuje jeszcze informacji o samych pszczołach. W Polsce dostępne są różne rasy i linie pszczół. Czym one się różnią? Jaką rasę pszczół wybrać do swojej pasieki? Skąd w ogóle wziąć pszczoły? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w kolejnym odcinku cyklu „Jak założyć pasiekę”.

Źródła:
M. Piątek, Jakie są koszty założenia pasieki i kiedy się zwrócą, „Jak zostać pszczelarzem?” (Wydanie specjalne „Pasieki”), 2017
https://www.pasieka24.pl/index.php/pl-pl/biblioteczka-pszczelarza-z-pasja-ksiazki-pasieki/151-jak-zostac-pszczelarzem/1630-jakie-sa-koszty-zalozenia-pasieki-i-kiedy-sie-zwroca
K. Furso, Podstawowy sprzęt w pasiece, „Jak zostać pszczelarzem?” (Wydanie specjalne „Pasieki”), 2017
https://www.pasieka24.pl/index.php/pl-pl/biblioteczka-pszczelarza-z-pasja-ksiazki-pasieki/151-jak-zostac-pszczelarzem/1638-podstawowy-sprzet-w-pasiece
Katalog firmy Łysoń (https://lyson.com.pl/content/55-katalogi-i-reklamy) oraz sklep internetowy https://lyson.com.pl/2-sklep