Dlaczego podkarmia się pszczoły na wiosnę i dlaczego najlepiej robić to przy pomocy ciasta?

Podkarmianie pszczół na przedwiośniu prowadzi się wtedy, gdy w gnieździe rodziny pszczelej jest zbyt mało zapasu pokarmu cukrowego zgromadzonego jeszcze przed zimowlą lub z powodu nietypowego zimowania zapasy te zostały wykorzystane zbyt szybko.

 

Uzupełnianie niedoborów pokarmowych

Oczywiście najprostszym sposobem uzupełnienia niedoborów jest wstawienie w środek gniazda plastra z pokarmem z własnych zapasów magazynowych. Jednak, aby otworzyć ul i wykonać ten zabieg, wymagana jest odpowiednia temperatura otoczenia (ponadto plaster nie może być zbyt schłodzony, aby nie osłabiać rodziny pszczelej). Innym sposobem jest położenie plastra z pokarmem na ramkach z wykorzystaniem pierścienia dystansowego. Jednak nie zawsze mamy dość zgromadzonych plastrów z pokarmem i wykorzystujemy wtedy do karmienia samodzielnie przygotowane lub gotowe ciasta, przeznaczone dla pszczół. Nie prowadzi się w tej sytuacji podkarmiania pszczół syropami, ponieważ po wlaniu go do podkarmiaczek np. gniazdowych czy powałowych, szybko robi się bardzo zimny i nie tylko nie jest pobierany przez pszczoły, ale zaczyna ”ściągać” ciepło z gniazda. Przy silnych mrozach mógłby nawet zamarznąć w podkarmiaczce.

 Podkarmiając pszczoły w tym czasie przy użyciu ciasta, umieszcza się je z reguły na górnych beleczkach ramek (w ulach, gdzie nie ma beleczek odstępnikowych) lub specjalnych podkarmiaczkach do ciasta. Jeżeli jesteśmy zwolennikami beleczek, to ciasto formuje się w wałeczki, które ”wciskamy” w uliczkę i dociskamy beleczką. Niestety ciasto w tym przypadku musi być dość zwarte, aby nie upłynniło się zbyt szybko i nie opadło na dennicę. Aby zapewnić odpowiednią ilość pokarmu, to w zależności od siły, podaje się porcję od 1,5 do 2,5 kg na rodzinę.

Pogoda jako stymulant działań pszczelarza

Również wiosną po pierwszych oblotach pszczół można podkarmiać rodziny, w których wystąpiły niedobory pokarmowe. Ponieważ pogoda w tym czasie jest zmienna, bezpieczniejszą formą podkarmiania pszczół jest właśnie wykorzystanie ciasta – umieszczone pod powałą nie schładza się i jest przez to łatwo dostępne dla pszczół. W rodzinach cierpiących na niedobór pokarmu białkowego można stosować ciasta miodowo-pyłkowe lub najlepiej gotowe z dodatkiem białka. Dopiero kiedy temperatury staną się bardziej przyjazne dla pszczół, można podkarmiać rodziny syropem, ale musi być ciepły podawany w niewielkich dawkach. Działanie takie wymaga jednak więcej nakładów pracy i naszego czasu.

Należy pamiętać, aby do pokarmów podawanych w tym czasie, nie dodawać różnych ”wynalazków”, ponieważ większość z nich nie jest trawiona przez organizm pszczoły i niepotrzebnie obciąża jej jelito proste i może spowodować wystąpienie biegunki oraz osłabiać owady, które i tak mają za sobą trudy zimowania.

Autorem tekstu jest:
dr hab. Paweł Chorbiński prof. UPWr
Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Produkt dodany do twojej listy produktów
Produkt dodany do porównania.