Ule z poliuretanu

Firma Łysoń, od lat na całym świecie kojarzona z produkcją uli styropianowych, wprowadza do swej oferty produkt wykonany z poliuretanu. Nie oznacza to w żadnym wypadku zerwania z wypracowanymi i udoskonalanymi na przestrzeni minionych dekad rozwiązaniami. Poliuretanowy 10 ramkowy ul wielkopolski ma stanowić uzupełnienie portfolio największego światowego producenta asortymentu pszczelarskiego.

Dla kogo ule z poliuretanu?

Poliuretan w budowie uli nie jest materiałem nowym. Na przestrzeni wielu lat użytkowania w różnego typu pasiekach dowiódł on swej wartości. Ta przejawia się przede wszystkim we własnościach termoizolacyjnych. Każdy ul powinien zapewnić pszczołom ochronę m.in. przed niekorzystnymi dla rozwoju rodziny pszczelej warunkami temperaturowymi panującymi na zewnątrz. Czynnik ten nabiera szczególnego znaczenia latem. Pasieki wędrowne pozostawiane bywają w atrakcyjnych lokalizacjach pod kątem gromadzenia miodu w miejscach, ale często oferujących warunki dalekie od optymalnych. Dla przykładu, usytuowanie grupy rodzin pszczelich pośrodku łanów kwitnącej gryki daje owadom wyborne możliwości zgromadzenia wielkich ilości towarowego miodu. Jednak brak zacienienia w lipcowe dni, gdy operacja słoneczna jest bardzo intensywna i wciąż jeszcze długa, może prowadzić do przegrzania się wnętrza ula, obniżenia produktywności pszczelej społeczności i chorób czerwiu.

ul poliuteranowy

Ul Wielkopolski 10 ramkowy poliuretanowy

Z tych względów na nowość w ofercie firmy Łysoń uwagę zwrócić powinni przede wszystkim pszczelarze wędrowni. Poliuretan jest materiałem lekkim, ale wytrzymałym. Ule z niego wykonane w pełni nadają się zatem do przewozu i w tym względzie nie odbiegają cechami użytkowymi od uli styropianowych. Lekkość materiału to także cecha ważna dla osób starszych czy słabszych fizycznie. W tym kontekście ule poliuretanowe mogą więc zainteresować także posiadaczy pasiek stacjonarnych o mniejszych, hobbystycznych rozmiarach. Wszak całkowita masa standardowego zestawu wielkopolskiego składającego się z:

 • dennicy z wkładką higieniczną,
 • zawężki wylotkowej,
 • 2 korpusów,
 • 1 półkorpusu,
 • powałki,
 • daszka,
 • kompletu korków

to zaledwie 9,31 kg.

Bardzo ważnym atrybutem nowych konstrukcji jest ich kompatybilność z poprzednio oferowanymi ulami styropianowymi. Decydując się na zakup nowych, poliuretanowych konstrukcji nie ma konieczności szybkiej wymiany tych już poprzednio posiadanych i użytkowanych. Ule z poliuretanu mogą więc stopniowo zwiększać zaplecze sprzętowe gospodarstwa pasiecznego. To także zapewnia sposobność do wypróbowania tego rozwiązania. Wszyscy ci pszczelarze, którzy z różnych względów nie są przekonani do takich uli, mogą wykonać sezonową czy dwusezonową próbę z wykorzystaniem mniejszej liczby uli nim zdecydują się na zakup większej partii.

Jak zbudowane są ule poliuretanowe?

Ule poliuretanowe dostępne są obecnie w najpowszechniej spotykanym w Polsce systemie wielkopolskim. W skład standardowego ula wchodzi:

 • dennica niska higieniczna wykonana z plastiku,
 • dwa pełne korpusy wielkopolskie oraz jeden korpus nadstawkowy
 • wielkopolski,
 • powałka pięciootworowa
 • daszek.

Korpusy wykonane są z czterech elementów. Te są czopowane i skręcone. Do złączenia pełnych korpusów wykorzystane jest każdorazowo 12 śrub, w przypadku półkorpusu 8 śrub. Na życzenie klienta ściany tych elementów mogą zostać dodatkowo sklejone. Zaletą klejenia jest dodatkowe wzmocnienie konstrukcji. Atutem jego braku jest opcja szybkiej wymiany poszczególnego elementu korpusu w wypadku ewentualnego uszkodzenia. Korpusy jak i powałka wzmocnione są plastikowymi wręgami. Dzięki temu całość ula jest zabezpieczona przed rozsunięciem w trakcie transportu czy przenoszenia.

ul wielkopolski poliuretanowy

Ul Wielkopolski 10 ramkowy poliuretanowy

Twardy plastik z jakiego wykonane są listy okalające korpusy uniemożliwiają ewentualne zgryzanie. Są one łączone z korpusami na etapie produkcji. Ich włożenie do ramy na czas zalania jej pianką poliuretanową sprawia, że klejenie to jest mocne i trwałe. Kształt zewnętrzy korpusów ułatwia ich podnoszenie czy przenoszenie. Design wprost nawiązuje do najnowszych modeli styropianowych. Płaski daszek ułatwia pracę bezpośrednio na pasieczysku. Może służyć jako podest do odkładania elementów innych uli. Ułatwia też magazynowanie. Temu, jak i wędrówkom z pszczołami, sprzyja także kompaktowy kształt całego zestawu, a więc brak odstających elementów, zwarta budowa.

Malowanie uli poliuretanowych

Sprzedawane ule nie są malowane. To daje pszczelarzowi dwie możliwości. Można zrezygnować z ich konserwacji. Po pewnym czasie cienka warstwa zewnętrznej strony elementów utleni się i przyciemni. Jej tekstura przypomina wówczas dojrzałą skórkę pomarańczy. Ten samoczynny proces nie wpływa negatywnie na parametry i funkcjonalność ula. Drugim wariantem jest jednak umalowanie uli. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, trzeba wykonać go przed zasiedleniem konstrukcji pszczołami.

Gospodarka w ulach poliuretanowych

Na początek dobra informacja dla doświadczonych użytkowników uli styropianowych: różnic jest bardzo niewiele. W pracy bezpośrednio z pszczołami nie ma ich prawie wcale. Kto więc raz wypracował swoją pewną i efektywną metodę wykorzystywania ula styropianowego we własnym gospodarstwie pasiecznym, ten będzie mógł przenieść ją do nowych uli wykonanych z poliuretanu.

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z pszczelarstwem lub omawianym materiałem do budowy ula w pierwszej kolejności powinny zainteresować się metodami zapewniania efektywnej wentylacji. Poliuretan nie chłonie wody. Wilgoć wytwarzana w gnieździe nie będzie więc osadzać się na wewnętrznych ścianach uli, co ułatwia utrzymanie ich w czystości i higienie. Ryzyko pojawienia się pleśni, dość realne zwłaszcza po zimowli w ulach drewnianych, tu w zasadzie nie występuje. Wodoodporność poliuretanu, nie przyjmowanie przezeń wilgoci, generuje jednak potrzebę skutecznego odprowadzenia jej poza ul.

W tym celu pomóc może osiatkowana, plastikowa dennica jaka wchodzi w skład kompletu. Dodatkowo, wymianę gazu zapewnia powałka. Jest ona wyposażona w 5 otworów o średnicy 90 mm. To standardowe rozwiązanie, sprawdzone, stosowane od lat w ulach marki Łysoń. Poza wentylacją z wyjmowanych kratek w otworach, tzw. pajączków, pozyskiwać można pewne ilości dobrego jakościowo propolisu. Przez nie można także dokarmiać czy karmić owady. Powałka ta pełnić może więc kilka funkcji. Termoizolacyjność poliuretanu z którego jest wykonana i jej grubość sprawiają zaś, że w okresie wychowu pierwszych wiosennych pokoleń pszczół nie jest wymagane żadne dodatkowe górne docieplenie gniazda. W tym czasie jednak wspomniana wentylacja powinna zostać znacznie ograniczona. Ma to na celu poprawę warunków cieplnych.

ul wielkopolski poliuteranowy

Ul Wielkopolski 10 ramkowy poliuretanowy

Korpusy także wyposażone są w otwory. W nie wkładane mogą być standardowej wielkości korki pełne lub z kratką wentylacyjną. Pełny korek zda lepiej egzamin w okresie wiosny czy w razie potrzeby dość szczelnego zamknięcia przestrzeni ula w przypadku zwalczania warrozy poprzez odymianie. Korek wentylacyjny to dobra opcja na lato, kiedy w ulu potrzebny jest większy ruch powietrza. Korpusowa budowa ula pozwala na odgrodzenie gniazda (rodni) od kondygnacji przeznaczonych na składanie przez pszczoły miodu (miodni) za pomocą poziomej kraty odgrodowej. Kompatybilność z ulami styropianowymi, standaryzacja wymiarów, sprawia że będą pasować tu zarówno cienkie kraty winidurowe jak i te grubsze, plastikowe.

Z tego samego względu w ulach tych można poławiać propolis za pomocą powałkowej kraty propolisowej. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania należy usunąć z uli powałki, a daszki uzbroić w komplet korków wentylacyjnych. Uzyskany w taki sposób bardzo intensywny przepływ powietrza przez wnętrze ula zmotywuje owady do szybkiego zakitowania szczelin poławiacza i ograniczenia w ten sposób wymiany gazu. Tak pozyskany propolis ma najwyższe parametry jakościowe. Konstrukcja ula poliuretanowego pozwala na leczenie pszczół w standardowy sposób. Paski z substancjami aktywnymi niszczącymi osobniki V. destructor zawieszać można między ramkami. Ule są także kompatybilne ze wszystkimi typami wykorzystywanych odymiaczy do Apiwarolu, a więc takimi które wprowadzają dym przez wylotek, otwór w korpusie czy otwór w powałce.

Nowy produkt w ofercie firmy Łysoń, jakim jest poliuretanowy 10 ramkowy ul wielkopolski dopiero wchodzi na rynek. Konstrukcja ta ma wiele atrybutów, które sprawiają, że może szybko stać się popularna. Jest w pełni kompatybilny z ulami styropianowymi, co ułatwia wymianę poszczególnych elementów, a do tego jest bardziej atrakcyjny cenowo.

Michał Piątek