Ule z poliuretanu, drewniane czy styropianowe? Z czego buduje się najlepsze ule?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim istotny jest tu jego kontekst, a mówiąc ściślej, to w jaki sposób ule te mają być wykorzystywane i czego oczekuje sam pszczelarz. Na rynku dostępne są ule budowane z różnych materiałów i konstrukcje te mają zarówno zwolenników jak i przeciwników. Sprawdź właściwości poszczególnych uli, aby dobrać odpowiedni produkt do własnych wymagań i oczekiwań.

Drewniane ule

Firma Łysoń w swej ofercie posiada ule drewniane, ocieplane. Podmiot ten oferuje ule o następujących systemach:

  • warszawski zwykły,
  • warszawski poszerzany,
  • wielkopolski,
  • oraz Dadanta.

Nabyć można także uliki weselne jedno i dwurodzinne wykonane z drewna. Ule drewniane mają swe niepodważalne zalety. W niedalekiej przeszłości takich właśnie konstrukcji było najwięcej w polskim krajobrazie. Popularne „Warszawiaki”, to ule zapewniające dobre warunki bytowe pszczołom. Najczęściej występują one w konfiguracji umożliwiającej rozbudowę gniazda w płaszczyźnie horyzontalnej. Mogą pomieścić kilkanaście, a niektóre nawet ponad 20 ramek. Ule z oferty firmy Łysoń mieszczą 15 ramek gniazdowych i 12 nadstawkowych. Daje to zatem możliwość ograniczania czerwnienia matek w górnej kondygnacji za pomocą poziomej kraty odgrodowej. Możliwe jest to również po bokach gniazda. W tym celu niektórzy pasiecznicy z powodzeniem wykorzystują izolatory trzyramkowe, choć możliwe jest także zastosowanie krat odgrodowych pionowych.

Ule Dadanta dostępne są w konfiguracji klasycznej, a więc składające się z pełnego korpusu gniazdowego oraz dwóch półnadstawek lub w zestawieniu ½ Dadant, coraz bardziej popularnym w Polsce. W takim przypadku pełny korpus zastąpiony jest przez dwie półnadstawki, co sprawia, że w obrocie plastrami mamy do czynienia z jednym tylko rozmiarem ramki. To znaczące ułatwienie logistyczne w prowadzeniu pasieki. Z kolei system Wielkopolski jest chyba najlepiej znany w Polsce, a jego walory doceniane przez najszerszą grupę pszczelarzy.

ul drewnianyDrewniany Ul Warszawski Poszerzany

Ule drewniane oferowane przez przedsiębiorstwo Łysoń są solidne i długowieczne. To jedna z ważniejszych zalet. Kolejna wynika z tej właśnie wspomnianej bezpośrednio: to konstrukcje niepodatne na uszkodzenie czy wywrócenie w warunkach letniej burzy czy zimowego orkanu. Drewno zapewnia także dość wysoką odporność na inne niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak na przykład gradobicie. To także materiał, który może oprzeć się szkodnikom takim jak myszy czy dzięcioły. Posiada ono właściwości termoizolacyjne, więc zapewnia względny komfort rodzinom pszczelim zarówno w okresie zimowli jak i latem w trakcie długich, słonecznych dni. Ule drewniane to wyborne rozwiązanie dla posiadaczy małych, stacjonarnych pasiek.

Ule styropianowe

Można przyjąć, że ul styropianowy legł u podstaw sukcesu rynkowego firmy Łysoń. Łatwych do rozpoznania, błękitno-złocistych konstrukcji jest w użytku coraz więcej. Widać je w przydomowych ogrodach oraz na plantacjach roślin owadopylnych. Przedsiębiorstwo oferuje wszystkie najważniejsze systemy uli wykonane z tego właśnie materiału. Co więcej, budowa takich konstrukcji pozwala na wymianę poszczególnych komponentów zestawu właściwie w dowolnym czasie zależnie od potrzeb. Wybierać można na przykład wśród różnych typów dennic.

  • Dennice hignieniczne zapewniają wydajną wentylację tak bardzo potrzebną latem. Wpływa to także na obniżenie ryzyka wystąpienia nastroju rojowego.
  • Dennice wysokie z kolei poprawiają warunki zimowli w ulu poprzez zapewnienia dodatkowego miejsca na uwiązanie się roju, gdy na plastrach wciąż jest dużo pokarmu oraz zapewniają tzw. poduszkę powietrzną, czyli rodzaj buforu pomiędzy kłębem a zimną podłogą ula na której gromadzą się różne zanieczyszczenia i patogeny.
  • Dennice z poławiaczem pyłku pozwalają z kolei do oferty pasieki wprowadzić inny niż miód produkt – obnóża pszczele.

Konstrukcja płytek strącających sprawia, że owady gubią znaczną część pyłku roślinnego znoszonego do gniazd. Korpusy uli styropianowych wyposażone są w otwory. Można zostawić je otwarte, co zamieni je w dodatkowy wylotek. Można także wypełnić je korkiem wentylacyjnym lub pełnym. To ostatnie zalecane jest zwłaszcza w czasie leczenia warrozy za pomocą odymiania. Powałki wyposażone są w otwory, które mogą być wykorzystywane do wentylacji, podawania pokarmu płynnego lub w formie ciasta oraz pozyskiwania pewnych ilości propolisu. Zastąpienie powałki poławiaczem propolisu zwłaszcza w ulach wyposażonych w dennice osiatkowane da z kolei szanse na pozyskanie czystego, najlepszego gatunkowo propolisu w bardzo obfitych ilościach. Jak widać zatem, ule styropianowe z portfolio firmy Łysoń to konstrukcje dobrze przemyślane, funkcjonalne i oferujące bardzo szerokie możliwości do korzystania z nich oraz zagospodarowania potencjału produkcyjnego pszczół.

ul sturopianowyUl styropianowy wielkopolski z dennicą wysoką

Styropian w budowie uli ma wiele zalet:

  • Jest przede wszystkim lekkim materiałem, co niewątpliwie ułatwia obsługę pasieki tak w transporcie i wędrówkach z pszczołami jak i w codziennej pracy – zdejmowaniu korpusów czy elementów uli, ponownym ich nakładaniu, pracom związanym z miodobraniem itp.
  • To także materiał niewrażliwy na oddziaływanie wilgoci, mrozu a po pomalowaniu także i słońca. Nie wypacza się, nie deformuje, a w Polsce jest wielu pasieczników, którzy mogą pochwalić się nieprzerwanym wykorzystywaniem styropianowych uli przez okres ponad 20 lat.

Podsumowując, ule styropianowe to rozwiązanie uniwersalne – znajdą bowiem zastosowania w pasiekach stacjonarnych, których opiekun pragnie oszczędzać siły operując lekkimi elementami uli i zestawami, ale są także godne polecenia do towarowych pasiek wędrownych.

Ule z poliuretanu

Ule wykonane z poliuretanu to nowość w ofercie firmy Łysoń. Obecnie dostępny jest sprzęt w systemie wielkopolskim w tradycyjnej konfiguracji, a więc składający się z dwóch pełnych korpusów i jednej półnadstawki. W skład zestawu wchodzi także plastikowa dennica higieniczna, powałka poliuretanowa z trzema otworami oraz daszek, także z poliuretanu. Co ważne, elementy te są w pełni kompatybilne z modułami uli styropianowych wyprodukowanych przez firmę Łysoń. Gospodarka w ulach poliuretanowych przypomina tę znaną użytkownikom konstrukcji styropianowych. Poliuretan ma jednak ok. dwukrotnie wyższe właściwości termoizolacyjne. Stąd też nowy produkt w ofercie firmy Łysoń w szczególności dedykowany jest pszczelarzom wędrującym, którzy niekiedy zmuszeni są do pozostawiania uli z rodzinami produkcyjnymi w lokalizacji nie gwarantującej optymalnych warunków bytowych pszczołom.

ul poliuretanowyUl poliuretanowy wielkopolski – 10 ramkowy

Latem szczególnie niebezpieczne w tym względzie są przestrzenie odkryte, w pełni nasłonecznione. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym ul poliuretanowy stwarza owadom bardziej komfortowe warunki do zachowania właściwych parametrów temperatury i wilgoci w jego wnętrzu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by po tę propozycję nie mieli sięgnąć właściciele pasiek stacjonarnych czy hobbystycznych.

Jakie ule są lepsze: drewniane, z poliuretanu czy styropianowe?

Reasumując powyższe rozważania jeszcze raz podkreślić należy, że jednoznaczna odpowiedź na pytanie o najlepszy materiał do budowy ula nie istnieje. Wiele zależy od oczekiwań jego użytkownika i od warunków oraz sposobu w jaki będzie on używany.