Zaczynasz przygodę z pszczelarstwem? – dowiedz się, co będzie ci potrzebne

Pszczelarstwo jest rzemiosłem zajmującym się hodowlą pszczół, które początkami sięga aż III wieku przed naszą erą! Chciałbyś założyć swoja pasiekę i nie wiesz, jakie akcesoria pszczelarskie będą niezbędne? Czy od razu musisz kupować zaawansowane miodarki, pełny strój dla bartnika i ule? Dowiedz się, co jest niezbędne, by zacząć i szybko zrealizować swoje marzenie o posiadaniu własnej pasieki.

Strój dla początkujących pszczelarzy

Zakładając pasiekę musisz przede wszystkim zabezpieczyć się przed użądleniami pszczół. Jeśli nie obawiasz się owadów i zamierzasz hodować jedną z łagodnych ras (dla przypomnienia – rasy pszczół i ich charakterystyka), możesz zdecydować się na sam kapelusz z siateczką, który ochroni najważniejsze części ciała czyli głowę oraz szyję. Musi być dopasowany do twojego rozmiaru, by szczelnie przylegał i gwarantował najlepszą ochronę. Jeśli obawiasz się ukąszeń, poza kapeluszem możesz założyć bluzę pszczelarską chroniąca górną część ciała. Jeśli jednak nie miałeś do tej pory do czynienia z pszczołami lub co gorsza, jesteś uczulony na ich jad, koniecznie wyposaż się w kombinezon pszczelarski. Musi on być wykonany z wytrzymałych materiałów wraz z systemami wentylacji niezbędnymi w czasie wielogodzinnej pracy. Pamiętaj o tym, by do pracy z pszczołami założyć również wygodne obuwie i wysokie skarpetki, by nie doznać użądleń w najmniej oczekiwane miejsca.

Ubiór początkującego dla pszczelarza

Podstawowe narzędzia pszczelarskie

Drobny sprzęt pasieczny jest niezbędny przy pracy z ramkami, ulami, na każdym etapie prac. W jego skład powinny wchodzić:
– zmiotka pszczelarska,
– dłuto z rozpierakiem nierdzewne,
– podkurzacz kwasoodporny,
– nóż do odsklepiania,
– drut nierdzewny do ramek,
– sito do miodu.

Dłuto pasieczne musi być wykonane z materiałów nierdzewnych i sprężyste, by nie uległo uszkodzeniu w czasie podważania elementów ula. Ten podstawowy sprzęt w pasiece nie może być również zbyt naostrzony, a jego wielkość należy dobrać do własnych zdolności manualnych.

Zmiotka pszczelarska służy do omiatania plastrów oraz do spędzania pszczół z powałek np. w czasie przeglądów. Wybierając najlepszy model należy zwrócić uwagę na jej szerokość – powinna odpowiadać rozmiarom ramek. Włosie musi być sprężyste i delikatne, by nie drażnić owadów. To drobne narzędzie pszczelarskie przyda się również w czasie omiatania dennic i innych elementów ula z nieczystości.

W codziennej pracy pszczelarza niezbędny jest także podkurzacz kwasoodporny, który można kupić już za kilkanaście złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że tanie akcesoria pszczelarskie nie wytrzymają zazwyczaj więcej niż jeden sezon i będziemy zmuszeni do ich wymiany. Wysokiej jakości podkurzacz powinien posiadać zabezpieczenia przed oparzeniami. Do czego służy podkurzacz? Do odymiania rozdrażnionych pszczół np. w czasie wyjmowania plastrój czy okresowych przeglądów.

Nóż do odsklepiania pomoże w czasie odsklepiania miodu z ramek. Umożliwia on sprawne i szybkie zdjęcie warstwy wosku, jednak jeśli będziemy mieli do czynienia z plastrami o nierównej zabudowie, powinniśmy także rozważyć widelec, docierający bez problemu do zagłębień. Sam nóż, jak i widelec, nie mogą być ostre, by zniwelować ryzyko skaleczenia.

Drut nierdzewny do ramek sprawdzi się w czasie montażu węzy pszczelej. Powinien on być nierdzewny i wytrzymały.

W czasie miodobrania niezastąpione będzie także nierdzewne sito, które pozwoli na efektywną filtrację miodu z drobnych nieczystości tuż po ukończeniu jego odwirowywania.

Narzędzia dla początkującego pszczelarza

Narzędzia pszczelarskie większych gabarytów

W pasiece niezbędna będzie również miodarka. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z pszczołami, lepszym pomysłem będzie wybór mniejszego urządzenia, nawet z napędem ręcznym, które nie obciąży zbytnio naszego budżetu. Miodarki z napędem elektrycznym mieszczące wiele ramek są polecane do dużych gospodarstw pasiecznych. Na co zwracać uwagę w czasie zakupu miodarki pisaliśmy niedawno TUTAJ. W ramach przypomnienia – miodarka służy do odwirowywania miodu z plastrów i jej model musi być przystosowany do posiadanych uli oraz ramek. Wysokiej jakości urządzenia są wykonane z blachy kwasoodpornej, przystosowane do kontaktu z żywnością.

Ule, ramki i węzy

Gdy posiadamy już wszystkie narzędzia dla pszczelarzy, nie możemy zapominać o samych ulach i ich niezbędnym wyposażeniu! Ul to miejsce, w którym przez cały rok mieszkają pszczoły. Jego wybór należy dokonać pod kątem budowy, komfortu pracy czy np. przestrzeni jaką dysponujemy. W ofercie producentów znajdziesz ule warszawie, wielkopolskie, dadant oraz inne, które różnią się specyfikacją. Sprawdź, jakie są wymiary uli i ich charakterystyka.

Do uli należy dobrać odpowiednie ramki, a do ramek węzę. Ramki pszczele są na ogół wykonane z drewnianych beleczek i występują w pakietach po kilka lub kilkanaście sztuk. Węza pszczela to nic innego jak szablon z komórkami plastra pszczelego, na którym pszczoły budują plastry miodu. Jest ona zazwyczaj wykonana z wosku.

Co jeszcze będzie przydatne

Jeśli skompletowałeś wszystkie powyższe narzędzia i akcesoria, możesz rozważyć zakup dodatkowych elementów, które usprawnią pracę w pasiece. W czasie miodobrania niezbędne będą pojemniki na miód, do których przelejesz gotowy produkt pszczeli. Warto zadbać także o odpowiednie etykiety, które pozwolą na oznakowanie każdego słoika. W sprzedaży funkcjonują także pojemniki na miód z zaworem, które usprawniają rozlewanie oczyszczonego miodu do słoików. Jeśli będziesz przewoził ramki lub rój pszczeli, możesz zainwestować w transportówkę z dykty lub styropianu, która musi być przystosowana do rozmiarów twoich ramek.

Inne niezbędne akcesoria

Zestawy zawsze pod ręką

Masz problem z wybraniem najlepszych narzędzi i akcesoriów, dzięki którym założysz i rozwiniesz swoją pierwszą pasiekę? Skorzystaj z naszych zestawów startowych, które są dostosowane do twoich potrzeb. Zawierają wiele z wymienionych wyżej elementów – inne możesz dokupić po czasie. Wolisz samodzielnie wybrać wszystkie produkty? Zobacz ofertę sklepu Łysoń i zostań wprawionym bartnikiem już dziś! W końcu praca z pszczołami daje ogromne ilości satysfakcji, relaksuje i pozwala uzyskać naprawdę pyszny i smaczny miód, który ma liczne właściwości zdrowotne.

Dodaj komentarz