Miód gryczany – właściwości, zastosowanie i przechowywanie

Miód gryczany bardzo łatwo rozpoznać wśród innych produktów pszczelich, gdyż wyróżnia się ciemnobrązowym kolorem i specyficznym zapachem biało-różowych kwiatów gryki kwitnących w lipcu i w sierpniu. Ze względu na swój specyficzny słodki smak pomieszany z nutą ostrości, miód gryczany przez jednych jest lubiany, a przez innych wręcz odwrotnie. Co ciekawe, jego krystalizacja przebiega powoli, a gdy do niej dojdzie, miód zamienia się w twarde i grube kryształy.

Właściwości miodu gryczanego

Miód gryczany posiada szereg właściwości, które są wykorzystywane zarówno w leczeniu różnorodnych schorzeń jak i w kosmetologii. Wśród pozostałych produktów pszczelich wyróżnia go obecność rutyny, która wzmacnia układ krwionośny i posiada właściwości oczyszczające. Jest ona także ceniona za pozytywne działanie na proces gojenia się ran.

Miód gryczany znajduje zastosowanie również w ochronie przed uszkodzeniami wątroby i nerek z uwagi na wysoką obecność choliny. Jego regularne spożywanie poprawia przyswajalność witamin i aminokwasów. Właściwości miodu gryczanego są wykorzystywane nawet w terapii przeciwnowotworowej! Porównując ten produkt do innych miodów kwiatowych, ma on wyższą zawartość inhibiny (poprawiającą odporność) oraz pierwiastków takich jak magnez, żelazo, fosfor, mangan, potas, bór, miedź, sód, cynk czy krzem. Polski miód gryczany jest również bogaty w witaminę C.

Jak i kiedy stosować miód gryczany

Miód gryczany warto stosować na przykład w czasie złamań, jako środek wspomagający leczenie urazów wewnętrznych. Jest także polecany dzieciom, ponieważ wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację. Jeśli mamy problemy z podwyższonym napięciem nerwowym, warto wprowadzić go na stałe do swojej diety.

Zastosowanie miodu gryczanego

Na co miód gryczany ma najlepszy wpływ? Zdecydowanie na serce! Regularne spożywanie miodu gryczanego poleca się osobom starszym, ze zdiagnozowaną miażdżycą lub znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka. Jest on świetnym produktem wspomagającym leczenie serca i naczyń krwionośnych. Właściwości lecznicze miodu gryczanego sprawiają, że odtruwa również wątrobę i usuwa pierwiastki promieniotwórcze oraz ołów z surowicy krwi.

Kiedy jeszcze stosować miód gryczany? W czasie przeziębienia, gdyż znajduje się w trójce miodów, które posiadają największą aktywność antybiotyczną. Zastosowanie miodu gryczanego jest również nieocenione w leczeniu anemii u dzieci i dorosłych, wzmocnieniu układu immunologicznego oraz poprawie metabolizmu.

Jak stosować miód gryczany? By skorzystać z jego właściwości leczniczych należy go przyjmować regularnie przez okres min. kilku miesięcy, a najlepiej włączyć na stałe do swojej diety. Ważne jest to, by nie podnosić jego temperatury, ponieważ straci swoje właściwości zdrowotne. Polecane jest spożywanie samego miodu gryczanego samodzielnie, podawanie go na kanapce lub rozpuszczanie w letniej wodzie czy herbacie.

Inne zastosowania miodu gryczanego

Właściwości lecznicze miodu gryczanego są słynne na całym świecie. Co jednak z zastosowaniem w innych dziedzinach? Dzięki wspomnianej wcześniej zawartości rutyny, miód gryczany jest często wykorzystywany do produkcji kremów przeciwzmarszczkowych, maseczek czy peelingów. Ma on działanie zapobiegające starzeniu się skóry oraz antybakteryjne, dzięki czemu poleca się go osobom borykającym się z problemem trądziku.

Maseczki - miód gryczany

Miód gryczany stosuje się również jako składnik maseczek do włosów, ponieważ wpływa na oczyszczenie skóry głowy i wzmocnienie struktury włosów.

Przechowywanie miodu gryczanego

Miód gryczany powinien być przechowywany, tak jak większość produktów pszczelich, z daleka od źródła światła. Wystawiony na stały dostęp światła z czasem zmieni swoją barwę z ciemnobrązowej na prawie czarną. Miód gryczany poza tym chłonie obce zapachy, dlatego powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Najlepszym wyborem będzie szklany pojemnik, gdyż plastik i metal mogą szkodzić zdrowiu będąc przyczyną utleniania się produktu pszczelego. Poleca się przechowywanie miodu gryczanego w pokojowych lub nawet niższych (lodówka) temperaturach.

Dodaj komentarz