Zakarmianie podczas zimy i wiosny jako element strategii zwalczania groźnych chorób pszczół

Ciasto – ostatnia deska ratunku dla głodnych pszczół zimą

Zimowla to okres trudny przede wszystkim z tego powodu, że niewiele jest form w jakich pszczelarz może pomóc rodzinie pszczelej, gdy coś nie idzie zgodnie z planem. W poprzednich latach dość nagminnym problemem były śmierci głodowe pszczół. Zagłada nadchodziła zimą lub wczesną wiosną nawet w tych pasiekach, gdzie zakarmianie przeprowadzone było zgodnie ze sprawdzonymi schematami.

Czytaj dalej Zakarmianie podczas zimy i wiosny jako element strategii zwalczania groźnych chorób pszczół

Jaki ul wybrać?

Dobry ul to podstawa. Wie o tym każdy hodowca pszczół, a przed wyborem, jaki typ ula wybrać stoi każdy adept pszczelarstwa. To bardzo ważna decyzja, bo w zależności od tego, na jaki rodzaj ula się zdecydujesz, to do niego będziesz musiał dopasować pozostałe wyposażenie, takie jak np. ramki, podkarmiaczki, kraty odgrodowe, beleczki odstępnikowe czy miodarkę.

Czytaj dalej Jaki ul wybrać?

Pszczoła murarka w twoim sadzie i ogrodzie

Murarka ogrodowa

Pszczoły samotnice, jak często określa się murarki ogrodowe, są pożytecznymi owadami, które pomagają w zapyleniu roślin w sadach i ogrodach. Są często stosowane w gospodarstwach towarowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie w zaproszeniu ich także do swojego ogródka. Poznajcie pszczoły samotnice, ich rozwój oraz dowiedzcie się, jak zbudować dla nich najlepsze schronienie. 

Czytaj dalej Pszczoła murarka w twoim sadzie i ogrodzie

Przewożenie rodzin pszczelich

Przewożenie pszczół

Przewożenie rodzin pszczelich może być konieczne w dwóch przypadkach – jeśli chcemy założyć pasiekę wędrowną lub gdy kupujemy pszczoły do gospodarstwa. Jak zadbać o ule i w jaki sposób transportować je na miejsce pożytku? Poznajcie podstawowe zalety i wady przenoszenia pszczół na nowe pożytki, metody transportu, zalecenia oraz przepisy, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Czytaj dalej Przewożenie rodzin pszczelich

Co to jest warroza i jak uratować pszczoły

Co to jest warroza i jak uratować pszczoły

Walka z warrozą jest już na stałe wpisana w czynności bartnika na wszystkich kontynentach. Dzieje się tak, ponieważ to niebezpieczne roztocze powoduje ogromne straty w pogłowiu rodzin pszczelich oraz przenosi liczne choroby. Czy Varroa Destructor jest możliwy do zupełnego wyplenienia z pasieki? Jakie są dostępne środki na walkę z tą najgroźniejszą chorobą pszczół?

Czytaj dalej Co to jest warroza i jak uratować pszczoły

Jak sprzedawać więcej – podstawowe zagadnienia marketingowe dla pszczelarzy

Marketing w pasiece

Wielu pszczelarzy chciałoby zwiększyć popyt na swoje produkty. Niestety rynek nie zmienia się zbyt dynamicznie, pomimo promowania zdrowego stylu żywienia przez większość mediów. Niezależnie od tego warto zastosować kilka sprawdzonych metod, które dadzą szansę na poprawę wyników. Na czym polega marketing w pasiece? Jakie zagadnienia należy znać i jakie działania stosować, by mieć szansę prześcignąć konkurencję?

Czytaj dalej Jak sprzedawać więcej – podstawowe zagadnienia marketingowe dla pszczelarzy